Branża budowlana szuka sposobów na zrównoważony rozwój ”,

Jeśli rząd federalny chce osiągnąć swoje cele klimatyczne, branża budowlana musi szybko znaleźć alternatywne sposoby. Dostrzega to również branża budowlana. „Jesteśmy naprawdę kluczową branżą dla większej ochrony klimatu”, mówi Tim-Oliver Müller, dyrektor generalny Głównego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego. Dobra wiadomość: instaluje się coraz więcej systemów fotowoltaicznych i wdraża zielone dachy. Całe dzielnice miasta są obecnie planowane z wykorzystaniem drewna. Ale to wystarczy?
„To jest jak maraton”, mówi Christine Lemaitre, szefowa Niemieckiej Rady Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). „Niektórzy biegacze przechodzą przez nią w dwie godziny, podczas gdy inni właśnie w tym czasie dotarli do pierwszej stacji do picia. „Dotyczy to również zrównoważonego budownictwa. „Jest wielu, którzy robią to prosto i konsekwentnie, a my mamy dużą część, która dopiero się zaczyna."
DGNB opracował system certyfikacji dla prywatnych projektów budowlanych, aby wpływ na środowisko był łatwiejszy do porównania i bardziej przejrzysty. System może być używany do nowych budynków i prac konserwacyjnych i ma na celu przyjrzenie się całemu cyklowi życia budynku.

Odpady budowlane stanowią 53 procent całkowitej ilości odpadów w Niemczech.

Zdjęcie: iStock/georgemuresan

Udany przykład 1: recykling po rozbiórce

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest niezbędne do najlepszej klasyfikacji, możesz zatrzymać się na Budapester Strasse w Berlinie-Mitte. Tutaj bank nieruchomości Berlin Hyp burzy swoją starą siedzibę, aby wybudować nową. Z dawnego biurowca pozostał tylko duży betonowy szkielet. Stalowe liny, kable i skrawki betonu wystają ze ścian działowych i zwisają jak kurtyna przed rozdartą otwartą podłogą. Bank otrzymał platynowy certyfikat DGNB za projekt budowlany.
Obietnica zrównoważonego rozwoju zaczyna się od demontażu. „Każdy może to zburzyć”, mówi kierownik projektu Jens Völkner. „Zadaliśmy sobie jednak pytanie, w jaki sposób możemy jeszcze skorzystać z istniejącej substancji starego budynku. 88 procent tego, co powstaje podczas rozbiórki konstrukcji, jest ponownie wykorzystywane."
Około jedna czwarta nowej elewacji składa się z elementów fotowoltaicznych. Dzięki odzyskowi ciepła przyszły nowy budynek będzie zużywał o ponad połowę mniej energii niż stary. Liczne odwierty do pozyskiwania energii geotermalnej znacznie podniosłyby koszty. Zarząd jest jednak pozytywnie nastawiony do projektu. „To wszystko kosztuje, jedyne pytanie brzmi, jak daleko możemy się posunąć po rozważeniu kosztów i korzyści”, mówi Völkner.

Przykład 2: Przebudowa w Tierpark Berlin

Kilka lat temu Tierpark Berlin również musiał zadać sobie pytanie, czy remontować swój budynek administracyjny, czy budować nowy? Prefabrykowany budynek z NRD z lat 60. był tak zdewastowany, że od lat nie był używany. „Z dokumentów szybko stało się dla nas jasne, że nie jest to normalny budynek prefabrykowany z regału, ale tzw. konstrukcja szkieletowa, która została już zaplanowana w sposób wysoce innowacyjny, a jej konstrukcja jest bardzo łatwa w przebudowie” mówi odpowiedzialny architekt Jan Schreiber.
Jego biuro ZRS przedstawiło zoo trzy opcje renowacji. Ostatecznie stała się najtańszą opcją. Zachowała się skorupa i duże fragmenty wystroju NRD. Zamiast ukośnej azbestobetonowej elewacji budynek otrzymał okładzinę z atestowanego drewna modrzewiowego. Zużycie energii można zmniejszyć o połowę. Nowa elewacja została zaprojektowana w taki sposób, aby po zakończeniu okresu użytkowania można ją było łatwo oddzielić i poddać recyklingowi. „Świetny projekt”, chwali Burgbacher z Architects For Future. Ale takie projekty to wciąż zjawisko niszowe.
 

Możesz być także zainteresowany Planowanie budynków Reklama Zmiana klimatu: czy wymaga nowej epoki architektonicznej?? Przedstawione przez Pomysły na nieruchomości Reklama Miasta przyszłości: jak odnieść sukces w rewitalizacji miast Przedstawił Reklama wiedzy budowlanej Boom budowlany: Dlaczego piasku wkrótce będzie mało Przedstawił

Przede wszystkim brak chęci do renowacji ze strony wielu budowniczych

„Widzę żelbetowe kolumny, żelbetowe stropy, widzę bardzo wysoki udział przeszkleń” – mówi Veit Burgbacher ze stowarzyszenia Architects for Future (AFF). „To przyprawia mnie o ból brzucha. „Organizacja pracuje między innymi nad tym, aby cele paryskiego porozumienia klimatycznego były zakotwiczone w branży budowlanej. Fotowoltaika na dachu i systemy wymiany ciepła to za mało dla AFF.  „Jedną z najważniejszych zasad, które reprezentujemy, jest: unikaj wyburzeń” – mówi Burgbacher. „Szara energia, która jest w każdym budynku, jest bezpowrotnie tracona, gdy się burzy. „Tylko kilka budynków nie jest wartych konserwacji, ponieważ np. substancja jest zbyt zła”. Przede wszystkim brak chęci do renowacji ze strony wielu budowniczych.
 

Niewiele czasu zostało na pierwsze tymczasowe cele klimatyczne do 2030 r

Więc co musi się stać, żeby to się zmieniło?? Architects For Future żąda na przykład, aby przyszły rząd federalny podniósł minimalne standardy prawne dla zrównoważonego budownictwa. Jak dotąd ustawa o energii budowlanej, która określa te normy, nawet nie uwzględniała szarej emisji, krytykuje Burgbacher.
Z drugiej strony branża budowlana wymaga, aby planowanie i budowanie odbywało się w większym stopniu z jednego źródła. „Połączenie planowania i budowy zapewnia większą produktywność i ma fundamentalne znaczenie dla seryjnej prefabrykacji i budownictwa modułowego”, mówi dyrektor generalny Müller. Branży nie zostało wiele czasu na rozwiązanie skomplikowanych zadań. Pierwsze cele pośrednie polityki klimatycznej muszą zostać osiągnięte do 2030 r. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here