Budowanie społeczności: tak budujesz jako grupa ”,

„Nigdy nie odważylibyśmy się budować sami” – wspomina Alexander Truhlar. Latem 2000 roku dołączył do trzech innych rodzin w Landshut we wspólnocie budowlanej „Der Bauigel”. Rodziny odnalazły się dzięki ogłoszeniu w lokalnej prasie. Kiedy wprowadzili się w grudniu 2002 r., wybudowano schludne osiedle domów szeregowych w konstrukcji drewnianej. Do tego czasu nie była to łatwa droga. „Często trudno było ustalić terminy spotkań pod jednym dachem”, mówi Truhlar. Najważniejsze jest jednak to, że jest bardzo zadowolony: Grupa zaoszczędziła koszty, wspólnie ogłaszając przetargi i zatrudniając firmy rzemieślnicze. Pojawiły się też efekty synergii podczas instalowania np. systemów grzewczych.

Możesz być także zainteresowany Nieruchomości Know-how Dom architekta, dom prefabrykowany, deweloper? - Znajdź odpowiedniego partnera budowlanego Pieniądze i prawo Finanse budowlane: Jak przygotować się do spotkania z bankiem Oszczędności budowlane i finanse Prawidłowo obliczyć dodatkowe koszty budowlane

Studium przypadku 2: montaż z Brunszwiku

Prawie 2.000 euro zamiast zwyczajowych 2.400 do 2.Grupa budowlana Giovanna z Brunszwiku zapłaciła 600 euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej, w tym przestrzeń komunalna. Pod kierownictwem architektów Ruth Scheurer i Gerolda Perlera dziewięciu członków zaplanowało i wybudowało apartamentowiec ze zintegrowaną kamienicą w nowej części zabudowy ul. Ogród Leonharda. „Każdy sfinansował własne mieszkanie, ponieważ układ, wielkość i wyposażenie były różne”, wyjaśnia Scheurer. „Nieruchomość i tereny gminne zostały sfinansowane proporcjonalnie”."
Aby móc działać, grupa montażowa Braunschweig otworzyła konto projektu w fazie planowania. „Każdy ma 5 na początku.wpłacona kaucja w wysokości 000 euro ”, informuje Scheurer. Grupa uzgodniła na piśmie: Ci, którzy odejdą, otrzymają zwrot swojego wkładu pomniejszonego o część honorarium architekta. W fazie budowy przelewy z konta projektowego płynęły do ​​firm budowlanych.
Po tym, jak architekci po raz pierwszy obliczyli koszty, każdy członek poszedł do swojego banku domowego. Kilka tygodni później wszyscy mieli w ręku potwierdzenie finansowania. Grupa obliczyła i zdecydowała: Jeśli członek zawiedzie na etapie budowy, grupa sfinansuje mieszkanie i sprzeda je później. Ale wszystko poszło gładko. Po dwóch latach planowania i budowy dom został zajęty w 2011 r. - i w tym samym roku został wyróżniony znakiem jakości "Zrównoważone budownictwo mieszkaniowe" Federalnego Ministerstwa Budownictwa. Sukces, który szuka naśladowców.

Możesz również zrealizować indywidualne życzenia dotyczące przyszłego domu w społeczności budowlanej. Architekt łączy wszystko w wykonalną koncepcję.

Zdjęcie: Fotolia / goodluz

Dlaczego budowanie w społeczności budowlanej jest tańsze??

Własność wspólnoty budowlanej kosztuje znacznie mniej niż zwykłego dewelopera. Powód: działki budowlane nie są sprzedawane pojedynczo, ale jako cały obszar; Marże deweloperskie nie powstają. Opłaty notarialne i podatek od przeniesienia własności nieruchomości należne są tylko za teren niezabudowany, a nie (jak przy zakupie od dewelopera) za nieruchomość wraz z budynkiem. O ile rozwój nie jest specjalnie zaplanowany, od budynku należny jest również podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Finansowanie prywatne jest też znacznie tańsze niż finansowanie komercyjne, za które deweloper może zapłacić. Koszty architekta i wykonawcy budowlanego mogą być dzielone, podobnie jak koszty rozwoju. Wielkość projektu zmniejsza również koszty rzemiosła. Budowa staje się jeszcze tańsza, jeśli budowniczowie sami pomagają, na przykład przy pracach wewnętrznych.
Nieruchomość podzielona zgodnie z planowaną zabudową. Klucz dystrybucji reguluje, kto musi ponosić jakie koszty. Architekt określa, jakie elementy ma stworzyć społeczność: stan surowy, dach, instalacja surowa, usługi budowlane, elewacja. Prace wewnętrzne wykonujemy wspólnie lub indywidualnie. Każdy powinien dostarczyć społeczności budowlanej potwierdzenie finansowania z banku.

Mieszkanie budowane we wspólnocie grupy budowlanej kosztuje znacznie mniej niż u tradycyjnego dewelopera.

Zdjęcie: Fotolia / egeneralk

Przykładowe obliczenia

Grupa montażowa tworzy pięć domów w zabudowie szeregowej we wspólnocie budowlanej. Oto zestawienie kosztów na przykładzie domu śródtarasowego bez podpiwniczenia z poddaszem. Powierzchnia mieszkalna każdego domu szeregowego wynosi około 135 metrów kwadratowych. Obliczono również koszty zakupu porównywalnego domu w zabudowie szeregowej od dewelopera oraz zakupu we wspólnocie budowlanej z pomocą neutralnego nadzorcy budowlanego. Wniosek: budowanie we wspólnocie okazało się znacznie tańsze.

koszty za Deweloper nieruchomości Nadzór budowlany Społeczność
Cena zakupu działki 62.000 EUR 62.000 EUR 62.000 EUR
Pozyskanie dodatkowych kosztów 9.000 EUR 3.100 EUR 3.100 EUR
Pozyskiwanie kosztów budowy 121.000 EUR 121.000 EUR 121.000 EUR
Koszty finansowania w okresie budowy 2.000 EUR 2.000 EUR 2.000 EUR
Koszty architekta 10.000 EUR 14.000 EUR 14.000 EUR
dodatkowe koszty 10.000 EUR 10.000 EUR 10.000 EUR
Marketing, nadzór budowlany, ryzyko 30.000 EUR 16.408 EUR 2.000 EUR
Ostateczna cena dla kupujących 244.000 EUR 228.508 EUR 214.100 EUR

Źródło: agplus | sieć dla architektury i wzornictwa, stan na kwiecień 2008 

Dla nabywców tej samej kamienicy we wspólnocie dom ma 29.900 euro taniej niż kupowanie od dewelopera i około 14.408 euro taniej w porównaniu z zakupem we wspólnocie z nadzorem budowlanym.

Wpis do księgi wieczystej dla wspólnot budowlanych

Grupa zawiera umowę kupna nieruchomości przed notariuszem. Następnie dochodzi do zawarcia umowy podziału w celu ustanowienia lokalu i własności częściowej, tak aby księga wieczysta tworzyła arkusze ksiąg wieczystych dla poszczególnych lokali i ewidencjonowała opłatę gruntową poszczególnych budowniczych. Oświadczenie o podziale określa proporcje, w jakich nabywcy korzystają z nieruchomości. Przejęcie współwłasności na terenach gminnych. Zasady użytkowania np. ogrodu należy również wpisać do księgi wieczystej.

Znajdź społeczność budowlaną

Możesz znaleźć towarzyszy broni dla nowego stowarzyszenia budowlanego, zwracając się do znajomych, umieszczając ogłoszenia w gazetach, pytając władze budowlane lub biura urbanistyczne lub architektów i nadzorców budowlanych, którzy specjalizują się w grupach.
Społeczność budowlana może się sama zorganizować. Lub architekt lub kierownik budowy koordynuje projekt. Na spotkaniach przedstawia życzenia zaangażowanych osób pod jednym dachem i moderuje w fazie przygotowań i budowy. Doradca finansowy pilnuje wydatków i terminów oraz pomaga grupie w realizacji złożonych pomysłów w ramach docelowego budżetu. Wspiera grupę w ważeniu życzeń i podejmowaniu decyzji, z którymi każdy członek może żyć. Im bliżej grupa współpracuje, tym ważniejsze jest uregulowanie - na przykład, jak zarządzać finansowaniem, jeśli członek powinien odejść. Kierownik projektu zajmuje się również niezbędnymi umowami i w razie potrzeby wzywa prawnika.Odpowiednie firmy specjalizujące się w spółdzielniach budowlanych można znaleźć na żółtych stronach w zakładce „Nadzór budowlany” lub w codziennej prasie. Oczywiście architekt specjalizujący się w budowaniu spółdzielni również może podjąć się tego zadania. Izba Architektów pomoże Ci w poszukiwaniach.

Porada redaktora

Od samego początku powinieneś zdefiniować wspólne cele i fundamenty swojej koncepcji. Na przykład wspólny plac zabaw dla dzieci, dziedziniec bez samochodów itp. Wszystkie umowy złóż na piśmie i złóż na nich swój podpis. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłopotów. Pomocna może być profesjonalna moderacja. Sprawdź wcześniej, czy pasujesz do siebie jako grupa. Im lepiej wiesz, czego chcą inni, tym lepiej. Zgłaszaj problemy i zastanów się, czy nadajesz się na społeczność budowlaną. Warunek: chęć kompromisu i umiejętność pracy w zespole.
 

Jeśli chcesz utworzyć wspólnotę budowlaną, potrzebujesz działki pod projekt. Warto zapytać administrację miasta, czy udostępniają grunty pod takie koncepcje. Eksperci ds. nieruchomości z LBSi i Sparkasse wesprą Cię również w poszukiwaniach. Albo twój architekt. Tworzy wstępny projekt budynku i obiektów zewnętrznych oraz szacuje koszty na podstawie opisu budynku.

Nadzorca budowy koordynuje projekt społeczności budowlanej, składa pod jednym dachem życzenia osób zaangażowanych w spotkania i moderuje w fazie przygotowań i budowy.

Zdjęcie: Fotolia / goodluz Informacja o prawach autorskich

Test: Czy jesteś facetem do montażu??

Odpowiedz na te pytania, a następnie przeczytaj odpowiedź: To pokazuje, czy budowanie w zespole może być dla Ciebie alternatywą.

1. Czy możesz zobowiązać się do jednego regionu na dłuższy czas??

 • Tak, chcemy tu zapuścić korzenie.
 • Nie, całkiem możliwe, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi profesjonalna zmiana lokalizacji.

2. Czy masz podobnie myślących przyjaciół i znajomych??

 • Tak, przyjaciele budowaliby z nami. Zainteresowanych poszukujemy również za pośrednictwem internetu i ogłoszeń prasowych.
 • Nie, naprawdę nie wiem kogo zapytać.

3. Masz konkretne pomysły na architekturę, koszty, ekologię??

 • Tak, mam w głowie pierwsze pomysły na życie i koncepcje energetyczne.
 • Nie, wolę zostawić to ekspertom.

4. Czy masz w perspektywie odpowiednią działkę??

 • Tak, pytałem gminę o grunt pod taką inwestycję budowlaną.
 • Nie, do tej pory żadna sytuacja mnie nie przekonała.

5. Czy znasz architektów, rzeczoznawców budowlanych, nadzorców budowlanych, z którymi byś się skonsultował lub zatrudnił??

 • Tak, znalazłem architekta, który ma doświadczenie w montażu.
 • Nie, w tej chwili nie mam czasu na szukanie i wybieranie.

6. Przynieś cierpliwość, aby wejść do własnych czterech ścian?

 • Tak, poświęcam czas, aby intensywnie zajmować się planowaniem i realizacją.
 • Nie, wolę wprowadzić się dzisiaj niż jutro.

7th. Mieć czas i zainteresowanie, aby regularnie wymieniać się pomysłami z partnerami budowlanymi w grupie?

 • Tak, duch zespołowy i chęć kompromisu to moje mocne strony.
 • Nie, unikam z.B. Wieczory rodziców pełne dyskusji, żeby oszczędzić nerwów.

Rezolucja

Teraz zsumuj, jak często zdecydowałeś się na „Tak” lub „Nie”:
Więcej tak niż nie
Budowanie w grupie może być dla Ciebie alternatywą do spełnienia marzenia o posiadaniu własnej nieruchomości. Lubisz uruchamiać projekt, pomagać w jego kształtowaniu i obserwować, jak się rozwija, nawet jeśli czasami trudno jest osiągnąć konsensus w grupie.
Więcej nie niż tak
Dla Ciebie lepszym rozwiązaniem jest zakup już zaplanowanej lub ukończonej nieruchomości. Prawdopodobnie jesteś bardzo zaangażowany w swoją pracę i życie rodzinne i dlatego nie jesteś gotowy na inwestowanie czasu. Lubisz oddawać rzeczy w profesjonalne ręce i zgadzasz się wydawać na nie więcej pieniędzy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here