Pozwolenie na budowę garażu”,

Garaż nie może być używany wyłącznie do przechowywania przedmiotów, że tak powiem, jako zamiennik piwnicy, można tam nie tylko realizować swoje hobby. Garaż jest zdefiniowany jako miejsce parkingowe dla pojazdów i nie może być stale nadużywany. W przeciwnym razie grozi Ci grzywna.

Od jakiej wielkości wymagane jest pozwolenie na budowę?

W poszczególnych stanowych przepisach budowlanych każdy z 16 krajów związkowych określił maksymalną górną granicę, do której garaż można zbudować bez pozwolenia. Pokazaliśmy dla Ciebie, jak duży lub mały może być ten garaż w poniższej tabeli:

Wskazówka

Jeśli budujesz garaż na własnej posesji, a nieruchomość jest objęta planem zagospodarowania, w niektórych krajach związkowych zmienia się wielkość garażu bez pozwolenia. W terenie zewnętrznym, czyli na terenach gminy, na których nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a często nie ma budynków mieszkalnych, zawsze potrzebujesz pozwolenia na budowę, nawet jeśli przebywasz poniżej określonej liczby metrów kwadratowych.

stan

Pozwolenie na budowę wymagane do uruchomienia garażu

Badenia-Wirtembergia

30 m²

Bawaria

50 m² / 100 m² w obszarze planu zagospodarowania

Berlin

30 m²

Brandenburgia

50 m² / 150 m² w obszarze planu zagospodarowania

Brema

50 m²

Hamburg

50 m²

Hesja

50 m²

Meklemburgia-Pomorze Przednie

30 m²

Dolna Saksonia

30 m²

Nadrenia Północna-Westfalia

  0 m² (zawsze potrzebujesz pozwolenia na budowę)

Nadrenia-Palatynat

50 m²

Kraj Saary

36 m²

Saksonia

50 m²

Saksonia-Anhalt

50 m²

Szlezwik-Holsztyn

20 m²

Turyngia

40 m²

Inne kryteria budowy garażu

Jednak nie tylko wielkość powierzchni użytkowej i lokalizacja garażu liczą się jako kryterium złożenia wniosku budowlanego. Należy również przestrzegać innych warunków:

  • Garaż dobudowujący lub garaż wolnostojący
  • Długość, szerokość i wysokość garażu
  • Tom
  • Wielkość garażu w stosunku do wielkości nieruchomości

W większości krajów związkowych obowiązują następujące zasady: Garaż o wysokości ściany wynoszącej trzy metry w ścianie środkowej, długości dziewięciu metrów (wzdłuż granicy posesji) i dachu o nachyleniu maksymalnie 45 stopni można zbudować bez pozwolenia. Dlatego należy najpierw zapytać w odpowiednim urzędzie budowlanym o ogólny kształt garażu. Istnieje również możliwość złożenia wniosku o tzw. wyprzedzające pozwolenie na budowę, w którym urząd budowlany powie dokładnie, czy planowany garaż rzeczywiście można wybudować na miejscu i w realizacji.
Gdy garaż będzie gotowy, Ty jako właściciel musisz to zgłosić do urzędu budowlanego, ponieważ teren zabudowany i droga dojazdowa powodują konieczność przeliczenia kwoty do zapłacenia za rozdzieloną opłatę za ścieki. Możesz to zrekompensować zazielenieniem dachu garażu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here