Tarcica: tak rozpoznajesz jakość ”,

Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Zwalczanie korników: pomaga w walce ze szkodnikami Budowanie z drewna Domowe rodzaje drewna: znaczenie i zastosowanie projektu ogrodu Drewno w ogrodzie: wybór i trwałość

Normy dotyczące wilgotności równowagowej drewna konstrukcyjnego

Idealne drewno jest tak wilgotne jak powietrze w późniejszym środowisku. Ta równowaga wilgotności jest zgodna z normą DIN 1052
• dla budynków zamkniętych ze wszystkich stron z ogrzewaniem 9 +/- 3%,
• dla budynków zamkniętych ze wszystkich stron bez ogrzewania przy 12 +/- 3%,
• dla zadaszonych konstrukcji otwartych na poziomie 15 +/- 3 procent,
• dla konstrukcji wystawionych na działanie warunków atmosferycznych w zakresie 18 +/- 3%.


Suche drewno konstrukcyjne o wilgotności od 15 do 18 procent jest idealne do domów drewnianych i więźb dachowych - takie drewno jest znane jako lite drewno konstrukcyjne KVH, które powinno spełniać normę DIN EN 15497.

Do budowy używane jest tylko suche drewno.

Zdjęcie: iStock / deepblue4you

Stabilne drewno konstrukcyjne: belki Duo i Trio / drewno klejone warstwowo

Co to jest tarcica belek Duo i Trio??

Drewniane belki są idealnym materiałem budowlanym: mogą być produkowane w sposób przyjazny dla środowiska, przenosić duże obciążenia i tworzyć przytulną atmosferę. Ale belki wykonane z jednego kawałka mogą się skręcać lub rozrywać, tworząc spoiny w konstrukcji, przez które ucieka cenna energia grzewcza, a zimne powietrze napływa do domu. Problem można rozwiązać za pomocą tak zwanych belek duo lub trio, zwanych również belkami ze sklejki. Belki to wytwarzane przemysłowo produkty wykonane z dwóch do pięciu płaskich desek lub kantówek sklejonych ze sobą równolegle do włókien. Produkowane są zgodnie z atestem nadzoru budowlanego. Proces produkcyjny odpowiada procesowi produkcji drewna klejonego warstwowo (BSH), przy czym sklejane są ze sobą większe pojedyncze przekroje.

Zalety tarcicy duo i trio

Belki Duo i Trio są szczególnie odpowiednie do domów drewnianych ze względu na ich wysoką stabilność wymiarową i niską zawartość wilgoci w drewnie, ale także do wielu innych projektów budowlanych (patrz poniżej). Pomimo połączeń klejowych w belkach zachowany jest charakter litego drewna. Kantówki do belek podwójnych i trio są cięte blisko wewnętrznej strony pnia, te warstwy drewna w kształcie serca mają mniejszą średnicę sęków niż drewno dalej na pniu. Belki Duo i Trio również wyglądają nieskazitelnie niż lite drewno, ale są równie łatwe w obróbce. Projektanci i budowniczowie są coraz bardziej zainteresowani belkami duo i trio, ponieważ ich wygląd jest bliższy litemu drewnu niż belki laminowane bez skręcania i pęknięć. Chemiczna ochrona drewna zwykle nie jest konieczna. Ponadto pręty są stabilne wymiarowo i stabilne wymiarowo. Ponadto są bardzo mocne i lekkie oraz mają niewielką skłonność do pękania. Pozostałe właściwości belek duo i trio odpowiadają właściwościom litego drewna konstrukcyjnego KVH.

Domy drewniane idealnie komponują się z naturą.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Kontrolowana produkcja tarcicy duo i trio

Duo i Triobalken są używane wyłącznie przez członków Study Community Holzleimbau i Monitoring Association for Solid Construction Wood e.V. zrobiony fabrycznie. Firmy wymagają specjalnego dowodu, że nadają się do klejenia nośnych elementów drewnianych. Stała kontrola wewnętrzna oraz regularny monitoring zewnętrzny przez uznane ośrodki badawcze gwarantują wymaganą jakość produkcji tego rodzaju drewna konstrukcyjnego.
Podczas produkcji lamele lub kantówki są suszone do wilgotności drewna maksymalnie 15 procent. Wyklucza to duże odkształcenia skurczowe spowodowane wysychaniem drewna w konstrukcji. Belki są sortowane wizualnie lub maszynowo według ich wytrzymałości. Dodatkowo zaznacza się i wycina nierówności, takie jak duże gałęzie lub krawędzie drzew w drewnie.
Sortowanie na klasy zapewnia określoną jakość zgodnie z DIN 4074 (klasyfikacja wytrzymałości) i estetyczny wygląd. Profile w formie zazębiających się zębów są frezowane na końcach odcinków o różnej długości. Są sklejane pod naciskiem, co eksperci nazywają łączeniem na mikrowczepy. Lamele są strugane, przycinane na długość, układane w stosy dwa lub trzy razy i prasowane klejem w belki duo lub trio. Po utwardzeniu elementy są strugane i fazowane. Na życzenie to drewno jest również dostępne z tylko wyrównaną powierzchnią.

Rodzaje tarcicy

Istnieją dwa i trzy tarcice belkowe, takie jak lite drewno konstrukcyjne, wykonane z lokalnych gatunków drewna świerk, jodła, sosna, modrzew i daglezja. 

Możliwe kleje do tarcicy duo i trio

Powszechnie stosowane są następujące kleje:

Klej do drewnaWłaściwości / zastosowanie
Klej z żywicy melaminowej
 • jasne, wodoodporne złącze
 • Drewno klejone warstwowo (glulam) nie powinno
  są bezpośrednio narażone na działanie warunków atmosferycznych i
  nadaje się do nie bezpośredniego
  zwietrzałe części z glulamu.
Klej poliuretanowy
 • lekko żółtawa fuga
Klej z żywicy rezorcynowej
 • ciemna linia kleju
 • całkowicie wodoodporny
 • na zewnątrz i
  wszystkie zwietrzałe części z glulamu
  odpowiedni
Klej z żywicy mocznikowej
 • biała linia kleju
 • Klejenie nie jest odporne na warunki atmosferyczne
 • Bary tylko do użytku w pomieszczeniach

Ekonomiczne wymiary tarcicy duo i trio

Warstwy o szerokości do 240 milimetrów i grubości 80 milimetrów można skleić ze sobą tworząc belkę tarcicy o maksymalnej powierzchni przekroju 1,50 m2 - wymiary przekrojów wynikają z warstw:

 • Najmniejszy przekrój a Duo belka wynosi 80 mm x 140 mm, maksymalne możliwe wymiary to 80 x 240 mm, 100 mm x 240 mm, 120 mm x 240 mm, 140 mm x 200 mm i 160 x 160 mm.
 • Triobejma są dostępne od minimalnego przekroju 180 mm x 180 mm do maksymalnego przekroju 180 mm x 220 mm, 200 mm x 200 mm i 240 mm x 180 mm.


W zależności od przekroju można wykonać belki duo i trio o długości do 18 metrów. W zależności od tego, czy później widać drewno, czy też cieśla montuje je w sposób ukryty, budowniczowie wybierają klasę Si w jakości widocznej lub NSi w jakości niewidocznej. Belki Duo i Trio są dostępne w standardowych wymiarach, dla średnich i większych przekrojów w konstrukcji z drewna konstrukcyjnego o wymiarach od 10 x 10 centymetrów do 24 x 28 centymetrów.

Wykorzystanie tarcicy duo i trio

Tarcica z belek Duo i Trio jest najlepiej wykorzystywana w następujących projektach budowlanych:
 

 • Wszystkie zastosowania o wysokich wymaganiach dotyczących stabilności wymiarowej elementów, w szczególności do tworzenia hermetycznych przegród budowlanych (na przykład w konstrukcjach szkieletowych, szkieletowych lub z rozszerzonymi więźbami dachowymi)
 • Apartamenty na poddaszu
 • widoczne komponenty, które muszą spełniać wysokie wymagania projektowe i dla których ważny jest perfekcyjny wygląd
 • Belki stropowe i krokwie, niewidoczne lub niewidoczne w średnim i większym polu przekroju
 • płatwie
 • Kolumny o większych przekrojach
 • Komponenty, dla których należy zrezygnować z profilaktycznej chemicznej ochrony drewna


Dobrze wiedzieć: Drewno konstrukcyjne z belkami dwu- i trójbelkowymi może być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych i zadaszonych na zewnątrz (klasy użytkowania 1 i 2 zgodnie z DIN 1052). Podobnie jak drewno lite, drewno konstrukcyjne dwu- i trzybelkowe nie powinno być narażone na ekstremalne zmiany temperatury lub bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych - mimo to nadaje się do elementów o agresywnych chemicznie obciążeniach.

Belki Duo i Trio są często używane do rozbudowy poddasza. Tutaj ważne jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

Zdjęcie: Jürgen Fälchle / Fotolia

Kryteria jakości dla tarcicy duo i trio

Dwa zakresy

W zależności od przeznaczenia dostępne są dwa rodzaje drewna:

 • Si = jakość wizualna i
 • NSi = jakość niewidoczna, nazywana również jakością przemysłową.

Drewno konstrukcyjne Si jest strugane czterostronnie, fazowane, z nacięcia separowanego rdzeniem, wstępnie posortowane io określonym podwymiarze - np. drewno o wymiarach 10 x 10 centymetrów ma zwykle długość nóg około 97 lub 98 milimetrów. Drewno konstrukcyjne NSi jest strugane, fazowane z oddzielonego rdzenia i dokładne wymiarowo zgodnie z normą DIN EN 336. Producenci drewna konstrukcyjnego sami monitorują swoją produkcję, ale produkty są również regularnie monitorowane zewnętrznie przez instytut badań i badań materiałów FMPA na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Testy te zapewniają, że drewno jest produkowane zgodnie z normami. Obowiązują tutaj normy DIN 1052 i DIN 4074 dotyczące budowy domów oraz DIN 64140-1, DIN 68141 i DIN EN 385 dotyczące konstrukcji klejonych.

Kryteria jakości dla belek duo i trio (dla widocznych powierzchni poszczególnych belek)
 

Funkcja sortowania

Duet i Tri
widoczny

Duet i Tri
niewidoczny
r

informacje

Rodzaj nacięcia

Oddzielone serce, bez serca na życzenie

serce rozdzielone

Oddzielone sercem oznacza: rdzeń pnia jest przecinany

Skraj drzewa

nie dozwolone

nie dozwolone

Stan oddziału

sęki luźne są niedozwolone, dopuszcza się sporadyczne sęki pęknięte lub części sęków o średnicy do 20 mm

zgodnie z DIN 4074-1

Dozwolona wymiana na kołki z naturalnego drewna, z Si max. 2 sztuki obok siebie

Włączenie kory

nie dozwolone

zgodnie z DIN 4071-1

Suche pęknięcia

Szerokość pęknięć do 2% przekroju poprzecznego poszczególnych belek, nie więcej niż 4 mm

zgodnie z DIN 4074-1

dla Si wyższe wymagania w porównaniu do klasy sortowania LINK S10 zgodnie z DIN

Żaluzje żywiczne

do 5 mm szerokości

Odbarwienie

nie dozwolone

zgodnie z DIN 4074-1

dla Si wyższe wymagania niż DIN

Insekt

nie dozwolone

zgodnie z DIN 4074-1

dla Si wyższe wymagania niż DIN

Wilgotność drewna

Maks.15%

Maks. 15%

Wymóg klejenia

Dokładność wymiarowa przekroju

+/ - 1 mm, dla przekrojów powyżej 10 cm +/- 1,5 mm

+/ - 1 mm, dla przekrojów powyżej 10 cm +/- 1,5 mm

Klient i dostawca uzgadniają dokładność wymiarową długości

Skręcać

4 mm / 2 m

4 mm / 2 m

dla porównania: DIN 4074-1 dopuszcza 8 mm / 2 m

Krzywizna podłużna

4 mm / 2 m

4 mm / 2 m

dla porównania: DIN 4074-1 dopuszcza 8 mm / 2 m

powierzchnia

strugane i fazowane

poziomowane i fazowane

Prawe drewniane boki (boki blisko rdzenia) muszą być skierowane na zewnątrz

Obróbka końcówek

ciąć pod kątem prostym

ciąć pod kątem prostym

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here