Koszty budowy: wszystkie wydatki na pierwszy rzut oka ”,

Zanim zaczniesz szczegółowo planować swój projekt budowlany (na przykład za pomocą aplikacji), musisz pomyśleć o finansowaniu domu. Nawet jeśli posiadasz już działkę, prawdopodobnie dużą jej część sfinansujesz z banku. Często nawet pożyczony kapitał przewyższa wcześniej utworzony kapitał własny. Tym ważniejsze jest, abyś dokładnie sprawdził, do którego banku otrzymujesz aktualnie najatrakcyjniejsze warunki finansowania. Oprócz aktualnej stopy oprocentowania zwróć także uwagę na warunki oprocentowania prowizji lub okres bezodsetkowy prowizji.
Jeszcze ważniejszy od aktualnego oprocentowania jest okres kredytowania, aby móc jak najdłużej korzystać ze stałej stopy procentowej. Bo jeśli Twoje stałe oprocentowanie wygaśnie, a obecne oprocentowanie będzie znacznie wyższe, możesz mieć kłopoty z spłatą miesięcznych rat. Również w związku z możliwymi podwyżkami stóp procentowych upewnij się, że nie przeciążasz się wolumenem finansowania. 
Koniecznie dowiedz się, jakie są dotacje na zakup i budowę domu. Bank KfW np. oferuje dotacje na energooszczędne metody budowlane. Pożyczki KfW można dobrze łączyć ze zwykłym finansowaniem i pożyczkami z towarzystwa budowlanego.
Jeśli później będziesz realizować swoje marzenie o posiadaniu własnego domu, możesz pomyśleć o kredycie mieszkaniowym od 50. Przemawia za tym szereg zalet, takich jak solidna sytuacja finansowa i konkretne pomysły na budowę bez barier.
 

Aby sfinansować swój nowy dom, musisz szczegółowo wymienić i przedstawić wszystkie koszty budowy i koszty dodatkowe.

Zdjęcie: iStock / Courtneyk

Koszty te ponoszone są za nieruchomość

Przy zakupie działki lub nieruchomości oprócz samych kosztów nabycia należny jest podatek od przeniesienia własności nieruchomości, ewentualne koszty pośrednictwa oraz wpis do księgi wieczystej i opłaty notarialne. W przypadku samego zakupu nieruchomości, dodatkowe koszty nabycia liczone są od ceny nieruchomości. Przy zakupie całej nieruchomości podatek od przeniesienia własności nieruchomości należny jest od ceny całkowitej. Pamiętaj, że podatek od przeniesienia własności nieruchomości różni się w zależności od stanu. To obecnie od 3,5 do 6,5 proc.
 

Dodatkowe koszty nieruchomości  
Prowizja maklerska 3 do 7 procent ceny nieruchomości + 19 procent VAT.
Podatek od przeniesienia własności nieruchomości 3,5 do 6,5 procent ceny nieruchomości
Opłaty notarialne 1,5 do 2 procent ceny zakupu
Wpis do księgi wieczystej 1 procent pożyczki

Te ubezpieczenia dla budowniczych są doliczane do kosztów budowy

Ponieważ projekt budowlany zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jako właściciel budynku powinieneś najpierw wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej budowniczego. Zakłada to koszty obrażeń ciała, ale także szkód majątkowych i finansowych, które pojawiają się w kontekście projektu budowlanego. Kosztuje około 400 euro. Musisz także ubezpieczyć wszelkie uszkodzenia budynku. Ubezpieczenie budowy i ubezpieczenie przeciwpożarowe są niezbędne do pokrycia okresu budowy. Koszty na to zależą od sumy czystych kosztów budowy, tj. bez ceny gruntu, kosztów zagospodarowania, zasilania i podłączenia do kanalizacji. Ubezpieczenie budowlane waha się zatem od 300 do 900 euro i jest zazwyczaj wypłacane jednorazowo. Porównaj ceny i usługi firm ubezpieczeniowych dokładnie tak, aby uwzględnić wszystkie ważne punkty.
Po zakończeniu etapu budowy będziesz musiał wymienić to ubezpieczenie. Teraz czas na ubezpieczenie domu i OC budynku. Często wskazane jest również wykupienie ubezpieczenia podstawowego i ubezpieczenia mienia domowego. Sprawdź różne oferty w odpowiednim czasie.

Dla budowniczych szczególnie ważne są trzy rodzaje ubezpieczenia: OC budowniczego, ubezpieczenie budowy i ubezpieczenie od ochrony przeciwpożarowej.

Zdjęcie: Fotolia / Zabański

Dalsze koszty budowy powstają w fazie planowania

Planujesz swój wymarzony dom we współpracy z dostawcami domów prefabrykowanych - koniecznie upewnij się, że usługi architektoniczne są zawarte w ofercie lub są dodatkowo rozliczane. Niektórzy dostawcy mogą również zapłacić za pomoc w złożeniu wniosku budowlanego, podczas gdy inni oferują tę usługę planowania bezpłatnie. A skoro już przy tym: Przejrzyj szczegółowo opis budowy i usługi: Czy jest wystarczająco dużo gniazdek i włączników światła dostępnych bezpłatnie? Zawiera okiennice, parapety i dzwonek? Czy wykładziny pasują, czy trzeba zarezerwować pieniądze na pobranie próbek?? W takich szczegółach często kryją się późniejsze koszty.
Odpowiedni plan płatności jest następnie uzgadniany w umowie sprzedaży, w której wymienione są koszty budowy. Niezależnie od wybranej formy, uzgodnij plan płatności zgodnie z Rozporządzeniem MaBV. Koszty budowy są opłacane zgodnie z postępem budowy zgodnie z ustalonym planem płatności.
Kształtowanie się kosztów budowy w przeliczeniu na metr kwadratowy jest nieco mniej pewne, jeśli zdecydujesz się na dowolnie zaplanowaną nieruchomość z architektem. Płacisz im opłatę architekta w wysokości około 15 procent, która jest oparta na harmonogramie opłat dla architektów (HOAI). Zazwyczaj architekt nie składa kompletnej oferty kosztów budowy, ponieważ mogą się one jeszcze różnić w trakcie budowy domu - ale to ostatnie dotyczy również dostawców domów prefabrykowanych, ponieważ mogą tu powstać koszty do czasu pobrania próbki.

Koszty wyposażenia domu są ponoszone, nawet jeśli chcesz budować w sposób oszczędny - jedno lub drugie to coś, na co chcesz sobie pozwolić.

Zdjęcie: iStock / Marc_Osborne

Koszty budowy dla poszczególnych branż

Plan płatności lub zestawienie kosztów architekta zawiera różne branże, które będą aktywne na Twojej budowie w okresie budowy. Wszystkie one wpływają na całkowite koszty budowy i różnią się pod względem udziału w kosztach w zależności od wyposażenia i doboru materiałów. Dom z litego drewna może mieć wyższe koszty materiałowe niż budynek z cegły. Średnio jednak możesz spodziewać się następujących kosztów budowy dla transakcji: 

  • Budowa powłoki, w tym piwnica: 45 procent kosztów budowy
  • Ogrzewanie, hydraulika, elektryczność: około 15 procent kosztów budowy
  • Prace wewnętrzne: prawie 40 procent kosztów budowy

Koszty budowy obiektu zewnętrznego

Oprócz rzeczywistych kosztów budowy nowego domu, od samego początku należy również wziąć pod uwagę koszty obiektów zewnętrznych. Powstają tu garaż i wiata, a także osłona przeciwbryzgowa wokół domu i dostęp do drzwi wejściowych. Prace brukarskie na dziedzińcu lub na tarasie również mogą być kosztowne. Jeśli posiadasz posiadłość na zboczu wzgórza, fortyfikacje są nadal bardzo ważne. Jeśli chodzi o teren zewnętrzny, zastanów się, co jest dla Ciebie ważne, bez czego możesz się obejść i co chcesz zrobić sam. Nawiasem mówiąc: projekt ogrodu nie jest częścią kosztów budowy, ale zajmie Ci trochę czasu.

Koszty budowy

W zależności od stanu, lokalizacji i wielkości nieruchomości dodatkowe koszty budowy są różne. Poniższe informacje są zatem jedynie przybliżoną wskazówką dla Twojej orientacji.
 

środki Koszt w euro
Ocena gleby 500 do 2.000
pomiar 2.500
Pozwolenie na budowę 1.000 do 2.500
Statyczna płyta podstawy 2.000
Płyta podstawowa 15.000 do 25.000
Roboty ziemne 11.000
Sprzątanie placu budowy,
Dźwig stojący
2.500
Elektryczność na miejscu 800
Woda budowlana 400
Połączenie z
Kanalizacja
4.000
Połączenia domowe (elektryczność,
Woda, telefon)
ósmy.000
Garaż z dojazdem 10.000
Obiekty zewnętrzne (dostęp do domu,
Taras, paski)
10.000
Geodeta budowlany 2.000 do 3.500

Dodatkowe przedmioty

Podczas gdy banki przyjmowały bufor na inne wydatki, takie jak ogród, kuchnia czy meble, większość instytucji kredytowych wymaga teraz bardzo szczegółowego wykazu kosztów dodatkowych, które mogą obejmować jedynie koszty budowy. Musisz więc sfinansować meble kuchenne pożyczką osobistą.
 

Ponadto istnieją dodatkowe koszty, które nie są bezpośrednio związane z budową domu: 

  • Koszty podróży na plac budowy
  • Gościnność na ceremonię zawieszenia wiechy i inaugurację domu
  • Wskazówki dla rzemieślników
  • Indywidualny projekt ścian (dostawcy domów prefabrykowanych lub deweloperzy zazwyczaj słono płacą za akcenty kolorystyczne)
  • możliwe podwójne obciążenie raty czynszu i kredytu
  • relokacja
  • Remont starego mieszkania

Oszczędza to koszty budowy!

Zastanów się wcześniej, ile miejsca naprawdę potrzebujesz. Jeśli budujesz mniejsze, oszczędzasz pieniądze. Nawet kilka metrów kwadratowych powierzchni podłogi może mieć znaczenie. Warto też zastanowić się, czy można obejść się bez piwnicy – ​​to zaoszczędzi sporo pieniędzy.
Buduj tak łatwo, jak to możliwe. Zaplanuj, które punkty są dla Ciebie szczególnie ważne, a gdzie możesz obejść się bez dodatków. Jeśli to możliwe, skonsultuj się ze znajomymi budowniczymi, którzy są przyjaciółmi i którzy już zdobyli tutaj doświadczenie i którzy mogą udzielić ci jednej lub dwóch wskazówek. Masz również duże pole manewru w usługach budowlanych, które możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i budżetu.
Kupowanie czegoś jest tak samo skuteczne jak hipoteka na mięśnie: wkład osobisty staje się kapitałem własnym. Oczywiście, biorąc pod uwagę Twoje zdolności manualne, musisz rozważyć, ile odważysz się zrobić. Ale jeśli chodzi o prace wewnętrzne, jest wiele sposobów na uratowanie siebie, od prac izolacyjnych, przez malowanie, po układanie podłogi. Ale bądź ostrożny: czas odgrywa niebagatelną rolę! Jeśli oczekujesz za dużo i nie możesz dokończyć, zaoszczędzone koszty zwrócą się w postaci podwójnego czynszu lub uszkodzenia budynku. I wreszcie gotowe - ale nie przedszkole. Bądź ze sobą szczery, wszystko inne będzie cię drogo kosztować!

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here