Wady konstrukcyjne”,

O wadach konstrukcyjnych mówi się wtedy, gdy rzemieślnicy nie przestrzegają umów, tj. używają innego materiału lub nawet nie przestrzegają ważnych etapów budowy. Jeżeli stan faktyczny odbiega od opisu budynku, zwykle występuje wada. Dzieje się tak na przykład, gdy odkryjesz, że w pokoju zamiast parkietu zainstalowano laminat. Dopuszczalne są mniejsze wady konstrukcyjne, takie jak nierówne ściany. Te, które powodują dalsze uszkodzenia, muszą zostać naprawione. Należą do nich nieszczelne rury, z których woda przedostaje się do ścian.
40 procent wad konstrukcyjnych powstaje w fazie planowania, 60 procent podczas budowy domu. Często np. betonowy fundament i piwnica są niedostatecznie uszczelnione lub niewykończone elementy nie są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Oznacza to, że budynek nie może wystarczająco wyschnąć. Niewystarczająca izolacyjność akustyczna spowodowana nieprawidłowym montażem schodów i ścianek działowych, źle zamontowanymi oknami i niedbale zainstalowanymi instalacjami budowlanymi są również typowe.
Za wadę uważa się również, gdy rzemieślnik nie pracuje zgodnie z „ogólnie uznanymi zasadami techniki”. Są to wartości empiryczne i specyfikacje branżowe, wytyczne dotyczące przetwarzania stowarzyszeń i producentów, ale także normy, na przykład z Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN). Obowiązuje stan techniki w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.
Jako budowniczy podczas budowy domu musisz zadbać o wszystko, co związane z budową nowej nieruchomości. W przeciwnym razie ryzykujesz popadnięcie w kłopoty i wysokie koszty z powodu wad konstrukcyjnych. Tylko eksperci Dekra zliczyli średnio ponad 30 wad konstrukcyjnych, każdy z około 10.300 euro szkód w projektach budowlanych, którym towarzyszyli.

Jakie są najczęstsze wady konstrukcyjne?

Do najczęstszych wad konstrukcyjnych należą:
 

 • Pęknięcia w murze lub tynku
  Pęknięcia w murze lub wady konstrukcyjne w tynku często powstają w wyniku nieprawidłowego łączenia i obróbki użytych materiałów.
   
 • Pęknięcia w jastrychu
  Wady jastrychu są również spowodowane błędami obróbki lub nieprawidłowym połączeniem materiałów.
   
 • Pęknięcia w elementach drewnianych
  Te wady konstrukcyjne pojawiają się, gdy drewno nie było wystarczająco długo przechowywane. Ze względu na wilgoć resztkową wysycha i kurczy się. Nawiasem mówiąc, jest to duże zagrożenie bezpieczeństwa.
   
 • Wadliwa izolacja
  Jeśli izolacja termiczna nie jest jednolita i odpowiednia, może tworzyć się pleśń, a efektywność energetyczna domu również spada. Ponadto musi być zgodny z rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV).
   
 • Dziurawa piwnica
  Jest tu wiele błędów, z których większość zaczyna się na etapie planowania. Więcej na ten temat przeczytasz w następnej sekcji.
   
 • Nieszczelna paroizolacja
  Nieszczelna paroizolacja jest wadą strukturalną i może prowadzić do rozwoju pleśni.
   
 • Nieodpowiednie prace instalacyjne w instalacjach elektrycznych i grzewczych.

Do najczęstszych wad konstrukcyjnych należą pęknięcia w murze.

Zdjęcie: iStock / RoniMeszulamAbramovitz

Przypadek szczególny: wady konstrukcyjne w piwnicy

Najczęstsze i najpoważniejsze wady konstrukcyjne - często z niszczącymi uszkodzeniami następczymi - występują w piwnicy. Albo na etapie planowania, albo później w trakcie budowy. Nawet jeśli poziom wód gruntowych jest niski przed ekspansją, należy zawsze pamiętać, że po silnych burzach lub długich deszczowych dniach może on bardzo wzrosnąć. Dlatego ważne jest, aby piwnica była w 100% wodoodporna.
Najbezpieczniejsza jest biała wanna wykonana z wodoodpornego betonu. Dzięki temu materiałowi (wodoodporny beton) dodatkowe uszczelnienia nie są już potrzebne. Nawet gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, ta wanna jest uważana za szczelną i elastyczną i jest wylewana na miejscu ze świeżego betonu lub składana z prefabrykowanych części. Wiele domów posiada również "standardową piwnicę". Tutaj płyta stropowa jest betonowa, a ściany murowane. Do uszczelniania używana jest farba bitumiczna. Całość nazywa się wtedy czarną wanną, ponieważ materiał składa się z asfaltowego materiału budowlanego.
Niezależnie od tego, którą „wannę” wybierzesz: wymagana jest dodatkowa i odpowiednia izolacja, w przeciwnym razie może powstać pleśń z powodu niskiej temperatury pokojowej. Ponadto z izolowanym koneserem możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Jak uniknąć wad konstrukcyjnych??

Jeśli chcesz spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego domu, nie powinieneś oszczędzać w niewłaściwym miejscu - w przeciwnym razie twoje marzenie szybko zamieni się w koszmar. Aby uniknąć niegrzecznego przebudzenia, należy starać się zapobiegać ewentualnym wadom konstrukcyjnym lub przynajmniej wcześnie je rozpoznać, aby można było naprawić usterkę i niezwłocznie zgłosić braki. Bo ci, którzy zbyt późno rozpoznają wady konstrukcyjne, często muszą sięgnąć głęboko do kieszeni.

Wskazówka 1: ostrożnie wybieraj architektów i rzemieślników

Aby w pierwszej kolejności zapobiegać występowaniu wad konstrukcyjnych, obowiązuje zasada: Zaufanie jest dobre, kontrola lepsza. Ludzkim źródłom błędów można zapobiec, testując architektów i rzemieślników we wstępnej dyskusji i prosząc o referencje. W żadnym wypadku nie należy się śpieszyć do zawierania kontraktów. Oferując usługi rzemieślnicze, szukaj fachowców, którzy mogą zapewnić dobre i rzetelne referencje, a najlepiej pozyskać kilka ofert. Jeśli zauważysz znaczne różnice w cenie: Nie kupuj od razu najtańszego, może to doprowadzić do późniejszego budowania gwoździ i podrożenia. Zamiast tego zadaj sobie pytanie, skąd biorą się różnice: Jak przejrzyście działają firmy i skąd np. pochodzą materiały?

Planowanie budowy Wyszukiwanie rzemieślników: Najważniejsze portale w Internecie Znalezienie rzemieślnika nie jest łatwe, ponieważ dobra jakość za rozsądną cenę rzadko jest dostępna tuż za rogiem. Na tych portalach internetowych znajdziesz to, czego szukasz.

Wskazówka 2: zatrudnij niezależnego rzeczoznawcę

Jeśli uzyskasz wsparcie eksperta przy budowie domu, możesz zidentyfikować wiele wad konstrukcyjnych na wczesnym etapie i zlecić ich jak najszybsze usunięcie. Ogólnie rzecz biorąc, budowniczowie powinni uważnie śledzić budowę i najlepiej zatrudnić specjalistę do pracy jako kierownik budowy. Na przykład zatrudnij geodetę budowlanego lub architekta, aby miał oko na rzemieślników podczas budowy. Opłata za takiego niezależnego eksperta wynosi zwykle od 200 do 300 euro za spotkanie. Profesjonalne wsparcie przez cały okres budowy kosztuje około 1,5 procent kosztów budowy.

Wskazówka 3: Sprawdź wszystkie szczegóły opisu budynku

Aby uniknąć wad konstrukcyjnych lub aby można było również udowodnić wady, jeśli takie wystąpią, ważne jest, aby przygotować dokładny plan budowy wraz z opisem budowy. Projekt budowlany sporządza inżynier budownictwa lub architekt wraz ze zgłoszeniem budowlanym. Obejmuje to również tak zwany opis budynku, ponieważ jest to ważna część umowy budowlanej. Jeśli nie zostanie to szczegółowo sprawdzone, mogą skutkować największymi wadami budynku.

Dobrze opracowany i szczegółowy plan budowy jest niezbędny, aby uniknąć wad konstrukcyjnych.

Zdjęcie: iStock / Surajet Lorsrithanachai

Opis budynku jest zawsze tworzony indywidualnie - najlepiej we współpracy z Państwem jako klientem i architektami lub inżynierami. Wymienia się tu m.in. takie punkty jak prace murarskie, rusztowania, roboty ziemne czy izolacyjne. Częścią opisu budynku są również prace hydrauliczne lub dekarskie oraz rzemieślnicy zleceni, np. instalatorzy instalacji elektrycznych i grzewczych oraz malarze. Najlepiej, jeśli wszystko jest podane w tabeli. W celu uniknięcia wad konstrukcyjnych podaje się również informacje o producencie, produkcie, materiałach, ilości i kosztach. Nie powinno też zabraknąć dokładnych informacji na temat etapów budowy.

Wskazówka 4: regularnie odwiedzaj plac budowy

Jeśli towarzyszysz procesowi budowy odwiedzając plac budowy jako klient i oglądając wszystko na miejscu - najlepiej z kierownikiem budowy lub specjalistą - wady konstrukcyjne można zidentyfikować na wczesnym etapie. Przynajmniej raz w tygodniu wszyscy zaangażowani powinni spotykać się na spotkaniu na budowie. Może to znacznie zmniejszyć ryzyko wad konstrukcyjnych i obniżyć koszty. Ponieważ im szybciej zauważysz wady konstrukcyjne, tym konsekwencje będą mniejsze.

Wskazówka 5: Ogranicz ryzyko dzięki ubezpieczeniu budowlanemu

Jako budowniczy powinieneś również brać pod uwagę nieprzewidziane zdarzenia, aby zminimalizować wady konstrukcyjne. Należą do nich na przykład siła wyższa spowodowana silnymi burzami lub uszkodzeniami burzowymi, które opóźniają prace budowlane lub powodują szkody na placu budowy. Kradzieże i umyślne zniszczenia w wyniku wandalizmu mogą również stanowić problem podczas budowy, a później prowadzić do wady konstrukcyjnej. Tutaj możesz się ubezpieczyć ubezpieczeniem budowlanym.

Prawo & Podatki Najważniejsze ubezpieczenia dla budowniczych i właścicieli domów Dowiedz się tutaj, które ubezpieczenia właściciele powinni wykupić w jakiej fazie i ile kosztuje ochrona.

Wskazówka 6: Uświadom handlowcom, że mają obowiązek kontroli

Rzemieślnicy mają obowiązek testowania. Przykład: Tykarz zawsze sprawdza, czy ściana nadaje się jako podłoże pod tynk zewnętrzny. Jeśli znajdzie błąd, zgłasza problem klientowi. W przeciwnym razie tynkarz odpowiada za wadliwy tynk i wady budowlane, które spowodował. Rzemieślnicy muszą również zwrócić uwagę, czy zmiana szczegółu, o który prosi klient, jest krytyczna: na przykład próg drzwi tarasowych jest zabudowany niżej niż planowano i woda z roztopów może przedostawać się do pomieszczenia w przypadku zmiany temperatury odwilży i mrozu.

Jak udokumentować wady konstrukcyjne??

Podejrzewasz pomyłkę? Porównaj projekt ze specyfikacją. Są wątpliwości? Skonsultuj się z architektem, kierownikiem budowy lub innym ekspertem. W przypadku błędów technicznych należy zasięgnąć niezależnej opinii. Budowniczowie, którzy pisemnie rejestrują postęp budowy i robią zdjęcia, mogą się jeszcze lepiej spierać. Nawet mniejszych defektów, które nie powodują większych uszkodzeń, takich jak „włosowe pęknięcia” w tynku, nie należy lekceważyć i przynajmniej należy je udokumentować i obserwować.
Aby być przygotowanym na ewentualne wady konstrukcyjne, zleceniodawca lub kierownik budowy powinien zatem prowadzić dziennik budowy – zawiera on informacje o materiałach budowlanych i poszczególnych etapach budowy, np. Kilka czynników często powoduje szkody. Dziennik pomaga następnie ustalić, kto jest odpowiedzialny przede wszystkim. Takie dowody mogą również świadczyć o przyczynach, których później nie widać. Podczas gdy architekci mają obowiązek prowadzenia dziennika budowy, jako klient możesz również sam udokumentować przebieg budowy. Klient zazwyczaj zapisuje cały proces budowy w dzienniku budowy.

Dziennik budowy może dostarczyć informacji o lukach i wynikających z nich wadach konstrukcyjnych.

Zdjęcie: iStock / skynesher

Wady konstrukcyjne: Na co zwrócić uwagę podczas odbioru?

Ważnym punktem jest odbiór budowlany: Teraz klient musi wszystko zatwierdzić lub udowodnić i udokumentować wady budowlane - jeśli takie występują. Jeśli więc występują wady konstrukcyjne, wszystko należy bardzo skrupulatnie odnotować w tzw. protokole odbioru budowlanego - bo od tego momentu obowiązuje okres gwarancji.
Uwaga: Wraz z odbiorem budynku klient uznaje wykonane usługi za zgodne z umową. Dlatego też wady konstrukcyjne są odnotowywane w protokole odbioru i ewidencjonowane do kiedy należy je poprawić. W przypadku poważnych usterek należy odmówić przyjęcia. Do czasu usunięcia wad konstrukcyjnych zleceniodawca może wstrzymać dwukrotność przewidywanych kosztów przeprowadzki. Jeśli odbierzesz budynek pomimo znanych wad, zrzekasz się prawa do usunięcia wady i w razie potrzeby możesz później domagać się odszkodowania.

W pewnym stopniu normalne jest, że w konstrukcji pojawiają się drobne wady konstrukcyjne. Aby wady mogły zostać usunięte, należy je odnotować na piśmie w momencie odbioru.

Zdjęcie: ArGe prawo budowlane

Jak radzić sobie z wadami konstrukcyjnymi?

Nie bój się reklamacji. W zasadzie jest kilka możliwości: Najlepiej skontaktować się z deweloperem i dać mu pisemny "termin usunięcia wady" - żeby miał szansę na poprawę. Jeśli deweloper się tego trzyma i dochodzisz do porozumienia, to jest najlepsze rozwiązanie.
Jeśli deweloper nie dotrzyma terminu lub nawet odmówi wprowadzenia ulepszeń, są różne możliwości: Najpierw upewnij się, że możesz udowodnić wszystkie wady konstrukcyjne. Jeśli deweloper nie zareaguje po drugim terminie masz prawo odstąpić od umowy i zatrudnić innego dewelopera. Koszt przeróbki zwykle ponosi osoba, która ją spowodowała - pod warunkiem, że wady można udowodnić. Jeśli wady konstrukcyjne spowodują nawet szkody wtórne, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Tutaj warto zaangażować prawnika.
Budowniczowie, którzy nie dojdą do porozumienia z rzemieślnikiem, mogą wystąpić o „niezależne postępowanie dowodowe” we właściwym sądzie lokalnym lub okręgowym. Wady konstrukcyjne powinny być wtedy usunięte dopiero po wydaniu orzeczenia.

Prawo i Podatki Rzemieślnicy: Gwarancja i odszkodowanie spartaczona konstrukcja? Tutaj możesz dowiedzieć się, jakie okresy gwarancji obowiązują rzemieślników i kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Arbitraż w przypadku wad konstrukcyjnych

Spory są drogie: prawnicy, spory sądowe i ekspertyzy dużo kosztują. Jeśli inne firmy nie mogą kontynuować pracy do czasu usunięcia wad konstrukcyjnych, budowa domu stoi w miejscu. Zaangażowane strony dochodzą do porozumienia przed komisją arbitrażową taniej i szybciej. Każdy musi z góry obiecać, że zastosuje się do decyzji arbitra. Zaleta: strony dzielą się niskimi kosztami. Zwykle arbitraż trwa tylko dwa miesiące.

Jak długo można dochodzić wad konstrukcyjnych??

Okres gwarancji na ewentualne wady konstrukcyjne rozpoczyna się z chwilą odbioru. W przypadku dużego i gruntownego remontu lub remontu lub nowego budynku jest to pięć lat (chyba że uzgodniono inaczej). Jeśli jednak na budynku wykonywano tylko naprawy, to termin zwykle wynosi dwa lata: tyle czasu firma odpowiedzialna musi naprawić wady konstrukcyjne na własny koszt. „Firma budowlana musi mieć możliwość usunięcia wad w wyznaczonym przez klienta terminie” – podkreśla Christian Meier, prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym i architektonicznym. Następnie klient może zlecić innej firmie i zażądać poniesionych kosztów od pierwotnego wykonawcy. Nawet jeśli wydaje mu się to bezcelowe, klient powinien zawsze ustalić termin usunięcia wady przed zleceniem naprawy wady konstrukcyjnej innej firmie - w przeciwnym razie może zostać z kosztami naprawy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here