Uszkodzenia strukturalne spowodowane wilgocią i innymi przyczynami ”,

Prawo i Podatki Roszczenia gwarancyjne: To są Twoje prawa jako kupującego Prawo i Podatki Odbiór budynku: Wskazówki oraz lista kontrolna, protokół odbioru i zgłoszenie wad w formie szablonu PDF Wiedza z zakresu nieruchomości Ekspert budowlany: Co to może zrobić i ile kosztuje

Jaka jest różnica między wadą konstrukcji a uszkodzeniem konstrukcji??

Często przyjmuje się, że wady konstrukcyjne i uszkodzenia konstrukcji to to samo. Chociaż zazwyczaj są ze sobą powiązane, nie opisują tej samej sytuacji.

Wady konstrukcyjne zwykle wynikają z błędu konstrukcyjnego, przez co budynek nie jest zaprojektowany tak, jak faktycznie uzgodniono w umowie o budowę lub kupno. Powoduje to z kolei tak zwane uszkodzenia strukturalne. Jeśli np. hydroizolacja była niewystarczająca (brak konstrukcji), woda może teraz wnikać do budynku i może rozwijać się pleśń (uszkodzenie konstrukcji).

Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia konstrukcyjne??

Co do zasady w kontrakcie budowlanym zapisano, że za budynek odpowiada deweloper, a po ukończeniu zostanie on przekazany klientowi w idealnym stanie. Jeśli jednak wykonawca stwierdzi przy odbiorze, że umowy nie zostały wykonane i widoczne są już uszkodzenia konstrukcyjne, zlecona firma jest zobowiązana do naprawienia szkody. Aby tak się jednak stało, szkoda musi być spowodowana przez firmę.

Co do zasady zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia konstrukcyjne, o ile można wykazać, że wady nie powstały w inny sposób.

Zdjęcie: goodluz / Fotolia

Przygotuj raporty o uszkodzeniach budynków

Uszkodzenia konstrukcyjne muszą być udokumentowane we wszystkich przypadkach. Najlepiej sporządzić protokół uszkodzeń konstrukcji, który służy do zarejestrowania wszystkich wad. Rzeczoznawca odwiedza budynek, a następnie tworzy dokument. Dzięki swojemu know-how i urządzeniom pomiarowym specjalista może lepiej niż laik określić zakres uszkodzeń konstrukcji. Ponadto może już udzielać zaleceń dotyczących odpowiednich remontów i z grubsza obliczyć, jak wysokie będą koszty.
Dobrze wiedzieć: raport o zniszczeniu budynku jest uważany za dowód w sądzie. Więc jeśli chcesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych, masz większe szanse.

Do kiedy można zgłosić uszkodzenie konstrukcji??

Po odbiorze budynku udzielamy pięcioletniej gwarancji. Klient może zgłosić w tym terminie do zleconej firmie wszelkie wady konstrukcyjne. Musi to następnie wyeliminować uchybienia, pod warunkiem, że można udowodnić, że uchybienia zostały faktycznie spowodowane przez firmę.
Wskazówka: miej oko na datę wygaśnięcia okresu raportowania. Po 5 latach można ponownie zlecić rzeczoznawcy lub rzeczoznawcy sprawdzenie budynku pod kątem wad i uszkodzeń po raz ostatni.
Dobrze wiedzieć: nawet jeśli znajdziesz uszkodzenie konstrukcji i zwrócisz na nie uwagę firmy, przedawnienie trwa dalej.

Najczęstsze uszkodzenia strukturalne

Istnieje cały szereg uszkodzeń konstrukcji, które pojawiają się wielokrotnie - ale można ich łatwo uniknąć dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykonaniu. To zawiera: 
 

  • Forma

Pleśń pojawia się raz po raz jako brak konstrukcji. Zwykle dzieje się tak, gdy w domu jest zbyt dużo wilgoci. Przyczyną może być np. nieodpowiednie uszczelnienie. Należy zainstalować odpowiednią izolację termiczną, aby zapobiec pleśni. Ważna jest również odpowiednia wentylacja i ogrzewanie.

Pleśń może być niebezpieczna dla zdrowia. Przyczyną jest zwykle zwiększona wilgotność w pomieszczeniu.

Zdjęcie: iStock / 3dts
  • Wilgotność piwnicy

Wilgoć w piwnicy może mieć różne przyczyny: wady konstrukcyjne, uszkodzenia spowodowane wnikaniem wody przez wadliwą lub brakującą uszczelkę piwnicy, uszkodzenie rur lub nieprawidłowe działanie wentylacji. Pozwól profesjonalistom ustalić, jaka jest Twoja sprawa. Zwróć uwagę, że "przypadki mieszane" również mogą istnieć.
 

  • Pęknięcia

Pęknięcia są zawsze nieestetyczne i pojawiają się na podłogach, sufitach i ścianach. O ile nie zagrażają konstrukcji i stabilności, możesz być spokojny i odpowiednio je wypełnić. Jeżeli jednak problem tkwi w głębszych, pochyłych pęknięciach, które również nazywane są „pęknięciami osiadania”, ważne jest, aby jak najszybciej je naprawić.

  • Uszkodzenie balkonu i tarasu

Balkony i tarasy powinny mieć zawsze nachylenie, aby woda deszczowa mogła odpływać. Ponadto grunt musi być zagęszczony, w przeciwnym razie istnieje ryzyko osiadania.
 

  • Uszkodzenie dachu

Podczas konstruowania dachu domu należy zadbać o to, aby stężenia dachowe były starannie zaplanowane i dobrze wykonane. Dodatkowo powinna być izolacja termiczna i wiatroszczelna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here