Usuwanie pianki budowlanej: musisz wiedzieć, że ”,

Aby właściwie usunąć piankę budowlaną, montażową czy izolacyjną, musisz najpierw wiedzieć, jak to działa. Podstawą budulca jest poliuretan, dlatego nazywana jest również pianką PU. Jednak wszystkie nazwy to ta sama pianka, która jest używana do uszczelniania. Możesz użyć pianki jednoskładnikowej (1K) lub pianki dwuskładnikowej (2K). Pianka jednoskładnikowa twardnieje dopiero w kontakcie z wilgocią. Przy niskiej wilgotności i suchych powierzchniach nie twardnieje zbyt szybko. Pianka dwuskładnikowa natomiast szybko twardnieje.

Jak usunąć piankę budowlaną?

Ponieważ pianka montażowa jest stosowana tak często i może być również natryskiwana na mniejsze spoiny, często zdarza się, że trzeba usunąć piankę konstrukcyjną. Jeśli pianka podczas natryskiwania i zaraz po nałożeniu nadal płynnie przechodzi w stan miękki, szybko twardnieje w powietrzu. Warto wiedzieć: im bardziej miękka pianka budowlana, tym łatwiej można ją usunąć. Ale nawet w pełni utwardzona pianka nadal może być przetwarzana.
Jako środek zapobiegawczy, możesz zamaskować powierzchnie dookoła przed rozpoczęciem pracy, podobnie jak malowanie ścian. W ten sposób zapobiegasz zabrudzeniu otaczających ościeżnic drzwi lub okien. Ale jeśli tak się stanie, piankę budowlaną można poluzować środkami chemicznymi lub mechanicznie. Więc nie musisz wymieniać okien. 

Najlepiej zamaskować odpowiednie powierzchnie przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób zapobiegasz zabrudzeniu przez piankę budowlaną otaczających ościeżnic drzwi lub okien i konieczności późniejszego usunięcia pianki montażowej.

Zdjęcie: iStock / KristinaJovanovic

Usuń piankę budowlaną, usuwając ją mechanicznie

Podczas mechanicznego usuwania pianki konstrukcyjnej należy najpierw sprawdzić materiał, z którego chcemy ją usunąć. W pierwszej kolejności, w zależności od twardości powierzchni, nadmiar pianki konstrukcyjnej należy usunąć za pomocą skrobaka (np. z płyty ceramicznej), noża do dywanów, żyletki, wełny stalowej lub wełny żelaznej. Na przykład ostrożnie przesuń nóż uniwersalny wzdłuż krawędzi do powierzchni poniżej i stopniowo poluzuj piankę montażową. Upewnij się, że powierzchnia nie jest niepotrzebnie uszkodzona lub porysowana i postępuj ostrożnie. Następnie możesz poluzować resztę za pomocą szczotki drucianej lub wełny stalowej. Usuwanie mechaniczne jest dużym wyzwaniem, szczególnie w przypadku bardziej miękkiego drewna. W kolejnym kroku może być konieczne przeszlifowanie i przemalowanie powierzchni w celu naprawy ewentualnych uszkodzeń.

Usuń piankę budowlaną za pomocą specjalnych chemicznych środków czyszczących

Ta metoda usuwania pianki budowlanej jest bardzo skuteczna. Ponieważ szczególnie na miękkich powierzchniach można łatwo i skutecznie usunąć piankę budowlaną bez uszkadzania powierzchni. Sklepy z narzędziami oferują do tego celu specjalne rozpuszczalniki do pianek budowlanych, ale rozpuszczalniki na bazie acetonu również spełniają swoje zadanie. Upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcjami producenta, dla jakich powierzchni środek czyszczący jest odpowiedni, aby zapobiec uszkodzeniom. Idealnie chemiczny środek czyszczący uzupełnia metodę mechaniczną i usuwasz tylko niewielkie pozostałości. W większości przypadków rozpuszczalnik można łatwo usunąć szpatułką po około 30 minutach ekspozycji. Jeśli nie chcesz od razu używać specjalnego zmywacza, możesz najpierw wypróbować zmywacz do paznokci zawierający aceton lub mieszankę kawy i płynu do mycia naczyń. Nakładane na dotknięty obszar, te domowe środki mogą usunąć piankę montażową, w zależności od tego, jak długo już stwardniała.

Tutaj możesz zamówić zmywacz do pianki budowlanej BauCompany24 od Amazon.

Zdjęcie: BauCompany24

Usuwanie pianki budowlanej: mechanicznie lub chemicznie – odpowiednia metoda dla każdej powierzchni

Płytki, tworzywa sztuczne i twardsze drewno można bardzo skutecznie obrabiać metodą mechaniczną, ponieważ podłoża te są stabilne i mało wrażliwe. Niemniej jednak możliwe jest, że ostatnich resztek nie da się prawidłowo usunąć. Powinieneś również użyć tutaj chemicznego środka czyszczącego.
Metoda chemiczna najlepiej sprawdza się w przypadku tynku, tapety lub bardziej miękkiego drewna, ponieważ nie uszkadza podłoża. Najważniejszą rzeczą tutaj jest zakup odpowiedniego środka do usuwania pianki budowlanej dla danego podłoża. Uzyskaj porady na ten temat w swoim sklepie ze sprzętem. Jeśli musisz usunąć dużą ilość piany budowlanej, możesz ją z grubsza usunąć metodą mechaniczną, zanim zastosujesz chemiczne środki czyszczące do drobnej pracy.

Usuwaj piankę budowlaną w odpowiedni sposób

Jeśli chodzi o prawidłową utylizację pianki montażowej lub konstrukcyjnej, często niepewności są duże. Czy można to po prostu wyrzucić do pozostałych odpadów?? Puszki z pianki budowlanej są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne i muszą być odpowiednio utylizowane w centrum recyklingu, co może również wiązać się z kosztami. Alternatywnie sklepy z narzędziami są prawnie zobowiązane do odbioru pustych puszek. Inaczej jest z samą pianką budowlaną. Jeśli jest całkowicie utwardzony, jest neutralny dla środowiska i można go łatwo wyrzucić wraz z odpadami domowymi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here