Pozbądź się gruzu we właściwy sposób ”,

Po remoncie, przebudowie lub rozbiórce zwykle trzeba wyrzucić dużo gruzu. Stosunkowo niewiele potrzeba, jeśli już oszczędnie planowałeś podczas budowy i uniknąłeś nadmiaru materiału. Istnieją różne metody usuwania gruzu, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i rodzaju wytwarzanych odpadów.

W większości przypadków możesz bez problemu oddać go do lokalnego punktu recyklingu lub utylizacji odpadów. Niektóre rzeczy mogą również trafić do odpadów resztkowych lub domowych. Wiele krajów związkowych, a nawet gmin wprowadziło indywidualne regulacje i zasady. Możesz dowiedzieć się, jakie szczególne przypadki lub wyjątki mają zastosowanie w Twojej okolicy, w odpowiednim urzędzie ds. gospodarki odpadami. Zdecydowanie tam zapytaj. Niektóre miasta i powiaty oferują odpady od A do Z, online lub w formie broszury. Przegląd pokazuje, które śmieci należy gdzie. Niektóre odpady budowlane można poddać recyklingowi.

Możesz być także zainteresowany Planowanie budowy Reklama Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie Przedstawiona przez Reklama budowania wiedzy Profesor architektury Florian Nagler: „Marnujemy zasoby naszego świata!" Przedstawione przez Reklama wiedzy budowlanej Boom budowlany: Dlaczego piasku wkrótce będzie mało Przedstawił

Gdzie wyrzucić który gruz?

Niektóre materiały budowlane zawierają substancje toksyczne. Powstawanie pyłu jest bardzo problematyczne w przypadku tych materiałów budowlanych. Dlatego noś maskę na twarz, rękawiczki i okulary ochronne.
 

Pozbądź się starej tapety

Wiele godzin i kilka zeskrobanych warstw później w garażu jest kilka pełnych worków na śmieci. W przypadku utylizacji tapety obowiązuje następująca zasada: Resztki należy wyrzucać do śmieci domowych. Wskazówka: rozłóż na kilka dni odbioru, aby kosz się nie zapełnił.


Pozbądź się metalu

Oddaj metal w centrum recyklingu lub w autoryzowanym punkcie zbiórki. Jeśli oddasz go posortowane, otrzymasz więcej pieniędzy niż za złom mieszany.


Pozbądź się odpadów drzewnych

W przypadku odpadów drzewnych przed przekazaniem należy sprawdzić, czy drewno nadaje się do recyklingu, czy nie. Są składowiska, które nie przyjmują odpadów drzewnych lub tylko drewno niezanieczyszczone.

Sortuj śmieci według surowców, takich jak metal lub drewno. To jest tańsze do utylizacji.

Zdjęcie: MEV

Pozbądź się cegieł i kamieni

Materiały mineralne, takie jak cegły, beton, dachówki, kamień naturalny, płytki i materiały ze szkła są czystymi odpadami budowlanymi i są ponownie wykorzystywane np. w budowie dróg. Starannie oderwij tynk i wyrzuć go oddzielnie od cegieł.
 

Usuwaj arkusze azbestu z elewacji i dachu

Materiały zawierające azbest są zakazane w Niemczech od 1993 roku. W żadnym wypadku panele nie powinny pękać ani ulegać uszkodzeniu, ponieważ uwolnione włókna mogą być rakotwórcze. Zawsze noś sprzęt ochronny podczas pracy! Do ich transportu nadają się specjalne pojemniki lub big bagi. Najlepiej wynająć firmę specjalizującą się w usuwaniu azbestu. Kosztuje więcej, ale jest łagodny dla nerwów i zdrowia.
 

Pozbądź się płynnych pozostałości

Zużyte pozostałości olejów, farb lub lakierów są uważane za substancje toksyczne lub problematyczne. Niektóre społeczności wysyłają trujący pojazd raz lub dwa razy w roku. W innych miastach możesz postawić wiadra na placu recyklingowym.
 

Usuwaj płyty gipsowo-kartonowe i materiały niebezpieczne

Płyty gipsowo-kartonowe często bywają problematyczne. Ponieważ nie wolno ich wyrzucać do śmieci domowych, ani niczego nie zgubiły na placu recyklingowym. Płyty gipsowo-kartonowe zazwyczaj trzeba oddać na wysypisko lub do firmy zajmującej się utylizacją. Jeżeli w szczelinie ścian działowych znajduje się izolująca wełna mineralna lub szklana, tj. sztuczne odpady mineralne, należy ten niebezpieczny materiał szczelnie zapakować w odporne na rozdarcia plastikowe worki, a także wywieźć na składowisko zatwierdzone dla sztucznych odpadów mineralnych.

Sztuczne odpady mineralne należy hermetycznie opakować i wywieźć na składowisko.

Zdjęcie: MEV

Koszt utylizacji gruzu

W większości gmin można zabrać do centrum recyklingu maksymalnie 100 litrów gruzu budowlanego. Im bardziej posortowane odpady zbierzesz, tym mniej płacisz za wywóz gruzu przy jego utylizacji. Dotyczy to również zamówienia kontenera na gruz budowlany.
W każdym przypadku należy segregować następujące odpady: gruz budowlany, metal, drewno, szkło, kable, tworzywa sztuczne i materiały opakowaniowe. Nieprzetworzonego drewna możesz pozbyć się za opłatą w centrum recyklingu. Drewno poddane obróbce, np. farbą lub środkami do konserwacji drewna, uważane jest za silnie zanieczyszczone i często musi być składowane.
 

Wynajem kontenerów na odpady budowlane: Obowiązują te ceny

Jeśli naprawdę masz dużo gruzu do wyrzucenia, oszczędź sobie niekończących się podróży między domem a wysypiskiem śmieci i zamów kontener. Istnieje możliwość wynajęcia kontenerów na odpady budowlane w różnych rozmiarach - 5, 10, 15 lub 30 metrów sześciennych. Pobierana jest za to opłata za przyjazd i wyjazd w wysokości od 45 do 150 euro. Będziesz wtedy musiał ponieść dodatkowe koszty utylizacji. Najmniej płacisz za gruz budowlany: od 17 do 85 euro za metr sześcienny. Trochę więcej za czyste drewno: od 12 do 100 euro za metr sześcienny. Najdroższe są niesortowane odpady budowlane: od 48 do 190 euro za metr sześcienny. Opłaca się porównywać ceny, bo każda firma kalkuluje inaczej.
Dlatego też ważne jest, aby na noc przykryć pojemnik ciężką plandeką. Inaczej wiadra z farbą niewiadomego pochodzenia, skrawki drewna od sąsiadów i inne rzeczy nagle leżą pod cennym gruzem budowlanym - a płacisz za mieszane odpady budowlane.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here