Dziennik budowy dla budowniczych: ważne dowody wad konstrukcyjnych ”,

Dziennik budowy powinien być prowadzony codziennie, jeśli to możliwe - w przeciwnym razie przynajmniej za każdym razem, gdy odwiedzasz plac budowy. Tylko w ten sposób można w pełni udokumentować proces budowy. Jeśli jako klient zdecydujesz się na prowadzenie własnego dziennika budowy, bezwzględnie należy odnotować następujące rzeczy: 
 

 • Data i godzina wpisu
 • Informacje o obiekcie budowlanym (np. dom jednorodzinny, adres, numer działki)
 • Informacje o pogodzie (zwłaszcza jeśli ma to wpływ na budowę)
 • Informacje o codziennym postępie budowy
 • Informacje o firmach, które są aktywne w każdym przypadku (w tym pracowników)
 • Jakie materiały i sprzęt są używane
 • Co zostało dostarczone, kiedy?
 • Dokumentacja wad lub błędnych dostaw
 • Wyniki spotkań (z nazwiskami i podpisami zaangażowanych osób)
 • Zdjęcia jako dowód (zwłaszcza branż, których nie można później zobaczyć, na przykład: instalacja elektryczna)
 • Instrukcja obsługi zainstalowanych elementów


Tutaj możesz pobrać nasz szablon dziennika budowy dla budowniczych jako plik PDF, a także szablon dziennika budowy jako tabelę Excel.

Oprogramowanie do dziennika budowy

W czasach cyfrowego świata istnieją również różne rozwiązania w zakresie oprogramowania dziennika budowy, które można wykorzystać do szybkiego i łatwego cyfrowego rejestrowania procesu budowy. Każdy, kto jako klient szuka wersji cyfrowej do swojego dziennika budowy, najpierw natknie się na dużą liczbę profesjonalnych rozwiązań oprogramowania dla architektów, kierowników budowy i rzeczoznawców. Ten dziennik budowy jest bardzo rozbudowany, szczegółowy i drogi - jako właściciel budynku nie potrzebujesz jednak wszystkich funkcji i dlatego możesz śmiało korzystać z ograniczonej wersji dziennika budowy. Upewnij się jednak, że program może zapisywać takie dane jak warunki pogodowe, proces budowy, postęp, zdjęcia i datę, a także czas. Takie podstawowe wersje są przerywane reklamą, ale dla właścicieli budynków wystarczą.

Aplikacje do dziennika budowy

W sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji do planowania domów i aplikacji do prowadzenia cyfrowego dziennika budowy. Tutaj również pojawiają się profesjonalne rozwiązania dla architektów i kierowników budów. Aplikacje „Construction Diary Mobile” firmy Weise Software GmbH, „Construction Diary by Voice Input” firmy IdeaGo oraz „Construction Diary” firmy Increations Zukunftsmanufaktur są nieco bardziej ograniczone, ale mimo to wyposażone w niezbędne funkcje dla budowniczych. Przyjrzeliśmy się bliżej funkcjom tych trzech aplikacji.

Porównanie aplikacji dziennika budowy dla budowniczych
  Dziennik budowy
mobilny
Dziennik budowy
za pomocą
Wejście głosowe 
Dziennik budowy 
osoby x x x
Konstruować projekt

x

x x
pogoda x x x
Kontrola-
zaangażowany
x - x
Obecny x x x
Dzienna wydajność x x x
Stan budowy x - x
Zmniejsza x x x
Odchylenia x - x
wady x x x
Niepełnosprawni - x x
Opóźnienia - - x
instrukcje x - x
plany x - x
Materiały budowlane x x x
Korzystanie ze sprzętu x x x
Spotkania budowlane x - x
Podpisy-
nabytek
- - x
Różne x x -
inteligentne funkcje      
Lokalizacja-
determinacja
x x x
Dane pogodowe x x x
Przesyłanie zdjęć x x x
Zdjęcie etykiety - x -
Udostępnij zdjęcie x - x
Lista kontaktów x - x
synchronizacja
do tabletu
- - x
Synchronizacja z oprogramowaniem Windows x x x
synchronizacja
przez Dropbox
x - x
synchronizacja
przez Onedrive
- - x
Wyślij raport - x x
Dostęp do kalendarza - - x
Wejście głosowe - x  
Lista rzeczy do zrobienia -   x
Różne      
Za darmo x 2 tygodnie dla budowniczych
Koszty miesięczne   6,95 euro dla profesjonalistów
Koszty jednorazowe     3,59 euro
 

Blogi z dziennika budowy

Jeśli chcesz opowiedzieć innym o swoich doświadczeniach związanych z budową domu, możesz zmienić dziennik budowy w blog budowlany. Dzięki temu możesz regularnie informować o postępach lub kłopotach, udzielać porad, a tym samym być bardzo pomocnym dla innych budowniczych. Stowarzyszenie Prywatnych Budowniczych e.V. udostępnia szablon bloga budowlanego ze szczegółowymi instrukcjami. 
Świetny odzew na prywatne blogi budowlane spowodował, że pojawiły się informacje na odpowiednich stronach internetowych, takich jak www.lista pamiętnika budowy.de lub www.kolekcja pamiętników budowlanych.można znaleźć całe kolekcje blogów budowlanych, które są sortowane według dewelopera lub dostawcy domu. Rozglądanie się może być pouczającą i ekscytującą prywatną rozrywką dla budowniczych domów - ale ta forma cyfrowego dziennika budowy nie ma żadnej prawnej wartości dowodowej.

Zalety cyfrowego dziennika budowy

Cyfrowy dziennik budowy ma pewne zalety. Podczas gdy pisemny dziennik budowy jest zarezerwowany głównie dla osoby, która go przechowuje, cyfrowy dziennik budowy można łatwo wysłać jako dokument pocztą elektroniczną. W ten sposób wszyscy zaangażowani otrzymują kopię i mają dostęp do poprzedniej dokumentacji. Ponadto oprogramowanie jest często bardzo pomocne dla laików, którzy prowadzą swój pierwszy dziennik budowy. Umożliwia przejrzysty układ, daje już sugestie dotyczące wpisów i przechowuje odpowiednie zdjęcia we właściwym miejscu. 

Przy budowie domu bardzo pomocny może być ekspert, który rozpoznaje wady znacznie szybciej niż laik. Prowadzi też dziennik budowy. 

Zdjęcie: Shutterstock / Phovoir

Zaangażuj ekspertów

Sprytni budowniczowie od samego początku zasięgają porady niezależnego eksperta budowlanego. Regularna kontrola jakości odbywa się już na etapie budowy, a wady są szybciej wykrywane. Po wykonaniu stanu surowego często dochodzi do odbiorów częściowych instalacji grzewczych, elektrycznych i sanitarnych. Tutaj jesteś szczególnie zależny od specjalisty. Na przykład nieszczelne, zimne lub słabo izolowane obszary można uwidocznić tylko za pomocą termografii za pomocą kamery termowizyjnej lub tak zwanego testu dmuchawy drzwi.
W miarę zbliżania się odbioru budowy ważne jest sporządzenie tzw. protokołu odbioru. Zawiera on wykaz wszystkich znalezionych wad i określa terminy ich usunięcia. Ponieważ ciężar dowodu jest odwracany po akceptacji, czyli klient musi przed odbiorem udowodnić, że praca była wadliwa, nie należy podpisywać się zbyt szybko, a raczej intensywnie sprawdzać. Zapisz w dzienniku wszystko, co wydaje Ci się nie w porządku. Ty jako właściciel budynku możesz podpisać tylko wtedy, gdy rzeczoznawca dokładnie sprawdzi, czy wszystkie wady zostały wyeliminowane. Potem wszystkie niebezpieczeństwa i ryzyka przechodzą na Ciebie. 
Dobrze wiedzieć: Podczas gdy klient nie jest zmuszony do prowadzenia własnego dziennika budowy, kierownictwo budowy jest nawet do tego zobowiązane. Ponieważ prowadzenie dziennika budowy to podstawowa usługa HOAI. HOAI to struktura opłat dla architektów i inżynierów, na podstawie której architekt pracuje dla klienta. W przypadku braku dziennika budowy klient może nawet obniżyć honorarium architekta.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here