Prysznic Walk-in: koszty, warianty i wskazówki montażowe ”,

Prysznice typu walk-in ze ścianą prysznicową i bez mogą być instalowane w różnych wersjach. 

 1. Brodzik o niskiej wysokości montażu na poziomie podłogi.
 2. Całkowicie wyłożony płytkami element prysznicowy z opuszczaniem do odpływu na środku lub w rogu. 
 3. Jastrych skośny z kanałem odwadniającym.

Ale który jest teraz najlepszym wariantem?? To pytanie, z jakim spotyka się większość osób zainteresowanych kabinami prysznicowymi. Ponieważ wszystkie są eleganckie wizualnie, ale po bliższym przyjrzeniu się oferują różne zalety i wady. Dlatego szczegółowo badamy właściwości brodzika przypodłogowego w porównaniu z brodzikiem wyłożonym płytkami. Przedstawiamy również trzeci - ale najdroższy - wariant, kabinę prysznicową na pochyłym jastrychu z odpływem liniowym.
 

Prysznice typu walk-in są zwykle projektowane jako rozwiązanie typu walk-in bez drzwi, również ze szklanymi ścianami bocznymi dla jeszcze większej przestronności.

Zdjęcie: Duravit

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Ten niedrogi wariant jest nadal popularny, ponieważ jest łatwy w czyszczeniu i łatwy w montażu. Proces odbywa się zwykle w środku lub z jednej strony. Zastosowane materiały to akryl sanitarny, ceramika, odlewy mineralne lub emalia stalowa. Jeśli chcesz, możesz wybrać powierzchnię antypoślizgową wykonaną z Quarylu, mieszanki zawierającej ponad 60 procent kwarcu, która jest szczególnie łatwa w prowadzeniu, stabilna i antypoślizgowa. Wymagane nachylenie jest już wbudowane. Wielu dostawców ma w swoim asortymencie brodziki o niewielkiej wysokości zabudowy. Znane marki to Duravit, Villeroy & Boch i Kaldewei.

Zalety

niekorzyść

 • Brodzik można łatwo uszczelnić.
   
 • W przypadku problemów z odpływem
  tam możesz mieć brodzik z małymi
  Zdemontuj wysiłek.
   
 • Pod względem ceny brodzik wypada w porównaniu
  do pozostałych dwóch wariantów w dolnym
  człon.
   
 • Jest lżejszy i szybszy 
  czyścić.
 • Brodziki zwykle nie są tak stabilne, że
  Jesteś dostępny na wózku inwalidzkim
  (Wyjątek: kwaryl)
   
 • Oprócz braku stabilności to wystarczy
  Rozmiar standardowego brodzika do tego
  Używaj z wózkiem inwalidzkim
  często się nie wyłącza.

Kup teraz brodzik LANERI na Amazon.

Zdjęcie: LANERI

Kafelkowy obszar prysznicowy

Każdy, kto marzy o bezszwowej łazience, prawdopodobnie wybierze ten wariant kabiny prysznicowej. Przynajmniej do tego jest najbliżej: element prysznicowy jest całkowicie wyłożony płytkami, w dzisiejszych czasach często w dużych formatach tile. Zapewnia to przestronny i nowoczesny wygląd, a także sprawia, że ​​małe pomieszczenie wydaje się większe. Płytki są zlicowane z wykładziną podłogową – nachylenie jest już brane pod uwagę przy układaniu płytek. W ten sposób woda w kabinie prysznicowej zawsze spływa do odpływu, który zwykle znajduje się pośrodku lub w rogu. Możliwa jest również antypoślizgowa powłoka powierzchni. Najważniejsze: ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepłe stopy nawet pod prysznicem. Jednak resztki skóry, cząsteczki brudu i woda czasami pozostają w fugach i prowadzą do nieestetycznych przebarwień. Niespływająca woda prowadzi do bardziej wilgotnego klimatu w łazience.

Zalety

niekorzyść

 • Możliwe są różne formy: 
  prostokątny, pięciokątny lub ćwiartkowy koła.
   
 • Wygląd jest hojny, a wykonanie 
  w porównaniu do jastrychu pochyłego 
  nieskomplikowany.
   
 • Kafelkowy prysznic jest wyceniony?
  w środkowym obszarze.
 • Woda i brud osiadają 
  częściowo w stawach.
   
 • Duże obciążenie pracą
  (płytki wielkoformatowe i skosy).
   
 • Zaleca się biegać
  specjalistyczna firma zapewniająca szczelność
  stawów.
   
 • Wysokie koszty naprawy i nakład pracy.

Kup teraz kafelkowy element prysznicowy na Amazon.

Zdjęcie: MARWELL

Kabina prysznicowa na pochyłym jastrychu z kanałem prysznicowym

Prysznic w jednej linii z posadzką na pochyłym wylewce to estetyczna alternatywa dla elementu prysznicowego wykafelkowanego. Dzięki temu systemowi masz największą możliwą swobodę projektowania w łazience. Istnieje możliwość realizacji indywidualnego rozwiązania prysznicowego, jest też duży wybór kolorów i dekorów.
Lokalizacja odpływu jest zmienna. Ponadto wersja przystosowana dla osób niepełnosprawnych jest nieskomplikowana. W kabinie prysznicowej z pochyłym jastrychem woda wpływa do kanału prysznicowego. Jeśli jednak warstwa jastrychu nie pracuje prawidłowo, skarpa nie pasuje i istnieje ryzyko cofania się pod prysznicem, ponieważ woda nie spływa wystarczająco szybko. 

Zalety

niekorzyść

 • Największy możliwy, bardziej indywidualny
  Kreatywna swoboda.
   
 • Może być w pełni kafelkowany.
   
 • W połączeniu ze stopą-
  ogrzewanie podłogowe będzie
  Prysznice są szczególnie wygodne.
 • Zależy od jakości i szczelności
  możliwości
  Glazurnik.
   
 • Są naprawy odpływu
  drogie, bo to trudne
  jest dostępny. 
   
 • Płytki muszą być antypoślizgowe.
   
 • Wysoki całkowity koszt.

Kup teraz deskę prysznicową z odpływem kanałowym od Amazon.

Zdjęcie: Ultrament

Prysznice typu walk-in potrzebują miejsca

Wygoda i bezpieczeństwo kabiny prysznicowej wynika z braku progu wejściowego i dużej swobody ruchów. To wymaga wystarczająco dużo miejsca w łazience. Do prysznica typu walk-in potrzebujesz 1,20 metra wolnej przestrzeni do kolejnego elementu wyposażenia - to tam rozpryskuje się woda. Jeśli jednak planujesz łazienkę bez barier, musisz zwiększyć przestrzeń wymaganą do poruszania się: prysznic bez barier ma wymiary 1,20 x 1,20 metra, co może zrobić większość zwinnych użytkowników wózków inwalidzkich. Jeśli jednak bierzesz prysznic z krzesłem lub pomocnikiem, do manewrowania potrzebujesz 1,50 x 1,50 metra. 
Nieruchomą ścianę prysznicową, na przykład wykonaną ze szkła, należy montować ostrożnie, ponieważ utrudnia ona manewrowanie wózkiem, a zamontowana w niewłaściwym miejscu stanowi przeszkodę uciążliwą. Alternatywnie w takich przypadkach zalecamy montaż elastycznie składanych elementów szklanych drzwi lub – znacznie taniej – karnisza, który zapobiega rozpryskiwaniu się wody, ale pozwala na swobodne poruszanie się przestrzeni. Poza tym czyszczenie kabiny prysznicowej bez szyb jest dużo łatwiejsze, ponieważ pomieszczenie jest ogólnie łatwo dostępne.

Może zainteresować Cię również armatura łazienkowa natynkowa lub podtynkowa: co jest lepsze? Porady domowe Czyszczenie kabiny prysznicowej: 6 najważniejszych wskazówek dotyczących łazienki Sprzątanie łazienki: najlepsze domowe środki zaradcze

Ile kosztuje kabina prysznicowa??

W zależności od systemu wybranego dla Twojej kabiny prysznicowej, przy wymiarach około 120 cm x 120 cm trzeba zapłacić od 1.000 i 5.Policz 000 EUR. Gotowe elementy prysznicowe są tańsze niż ręczna produkcja prysznica ze skośnym wylewką i rynną odpływową. Praktycznie nie ma górnych limitów cenowych. Na kafelki i armaturę prysznicową można wydać dużo pieniędzy, bo od tanich ceramicznych mozaik czy płytek szklanych po marmur karrarski, od chromowanych po złote baterie, wszystko jest do wyobrażenia w nowoczesnej łazience.
Wskazówka: Jeśli zmniejszysz bariery w domu za pomocą kabiny prysznicowej, możesz ubiegać się o dotacje na mieszkanie dostosowane do wieku na projekt budowlany.

Pasuje do prysznica na poziomie podłogi w Twojej łazience?

Jeśli planujesz budowę domu, możesz również wziąć pod uwagę wymagania konstrukcyjne dla kabiny prysznicowej. Inaczej jest w przypadku istniejących budynków: tutaj wymagania konstrukcyjne określają opcje dla prysznica na poziomie podłogi.

Wysokość konstrukcji ogranicza możliwości

System odwadniający kabiny prysznicowej nie tylko odprowadza wodę z prysznica, ale także zapewnia, że ​​nieprzyjemne zapachy nie wydostają się na zewnątrz. Potrzebny jest do tego oddzielny syfon. Odpływ jest zatem stosunkowo wysoki. Różne systemy do pryszniców na poziomie posadzki wymagają całkowitej wysokości montażu od 65 do 100 milimetrów. Muszą być umieszczone w jastrychu. Wszystko zależy więc od istniejącej wysokości konstrukcyjnej stropu nad stropem żelbetowym. Ponieważ określa to maksymalną głębokość instalacji. Jednak w starych budynkach posadzka z płytek była często układana na stropie żelbetowym bez żadnej dodatkowej konstrukcji. Konstrukcja prysznica na poziomie podłogi jest możliwa tylko wtedy, gdy wysokość podłogi w całym pomieszczeniu zostałaby odpowiednio zwiększona lub kilka centymetrów stropu żelbetowego zostałoby wyrzeźbionych z dużym wysiłkiem. Z technicznego punktu widzenia żadna z tych opcji nie jest optymalna i oznacza, że ​​element prysznica nieznacznie wystaje i wyraźnie zaznacza obszar prysznica.

Możliwe rozwiązania problemów

Producenci rozwiązują ww. wyzwanie dotyczące wysokości odpływu na różne sposoby:
 

 • Sekwencja punktów: jest umieszczony pośrodku lub asymetrycznie; Przy cięciach ukośnych glazurnik musi pracować szczególnie ostrożnie i precyzyjnie; Wysokość instalacji stosunkowo najwyższa.
   
 • Odpływ kanałowy: wąski kanał z boku lub na środku powierzchni prysznica; optycznie ukryty w stawach; można całkowicie uniknąć cięć ukośnych.
   
 • Odpływ ścienny: łagodne nachylenie na bok; Najniższa wysokość instalacji w porównaniu; Otwór odpływowy znajduje się nieco powyżej powierzchni prysznica; Łatwiejsza konstrukcja podłogi, ponieważ izolację i uszczelkę można całkowicie przeciągnąć.

Jak duża musi być wydajność odpływu rynny prysznicowej, zależy od systemu prysznicowego. Kupując system prysznicowy i system odpływowy upewnij się, że są one kompatybilne pod względem przepływu wody lub chłonności!

Być może zainteresuje Cię również Planowanie łazienki z prysznicem: Najlepsze wskazówki dotyczące przyjemności z wilgocią Łazienka Planowanie łazienki: Od planu piętra po ogrzewanie Żywy prysznic bez barier: Powinieneś to wiedzieć

Wskazówki dotyczące instalacji kabiny prysznicowej

Prysznic w poziomie podłogi najłatwiej wykonać z gotowym brodzikiem, ponieważ pochylenie i odpływ są już tutaj wstępnie zamontowane. Brodziki są dostępne z różnymi konstrukcjami nośnymi. Jedne ustawiane są na nogach, inne leżą w podstawie lub montowane na wsporniku brodzika. Doświadczeni majsterkowicze mogą to zrobić sami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo uszczelnić prysznic. Technicznie i technicznie trudniejszy jest montaż kafelkowego elementu prysznicowego na równi z posadzką oraz wanny z pochyłym jastrychem. W przypadku obu wariantów zdecydowanie wskazane jest zatrudnienie specjalisty do przygotowania i uszczelnienia strefy prysznica.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here