Jak kontrolować koszty domu prefabrykowanego ”,

Każdy, kto myśli, że dom pod klucz jest gotowy do wprowadzenia, może szybko popełnić błąd. Ponieważ dostawcy domów prefabrykowanych interpretują to pojęcie zupełnie inaczej: dla jednych „gotowy technicznie” jest synonimem „pod klucz”, dla innych brakuje tylko koloru ściany. Nie wystarczy zatem podać wniosek „pod klucz”, a następnie obliczyć z wyliczonymi kosztami. Jako budowniczy musisz wiedzieć, jakie usługi oferuje producent, a które nie. Ponieważ tutaj mogą wystąpić ogromne dodatkowe koszty.
Istnieją różnice między firmami, między innymi w wyposażeniu placu budowy i tak zwanych usługach on-site: To wszystko prace, które nadal należą do domu, ale muszą być poniesione przez budowniczego. Na przykład wykopana ziemia, płyta podłogowa, fartuch mrozowy, ochrona przed rozpryskami i tynk podstawowy. Miej też na oku ilość gniazd dostępnych w domu - zazwyczaj potrzebujesz ich więcej, więc w pierwszej kolejności powinno być ich jak najwięcej.
 

Ważny

Zapoznaj się z opisami usług i warunkami swoich wymarzonych domów i rozważ je między producentami. Cena drogiego domu z prefabrykatów może zawierać wiele dodatkowych opłat za pozornie tańszy dom.

Wskazówka 2: nie buduj za dużych

Wiele rodzin planuje swoje domy za duże, a przez to za drogie. Dla czterech osób zaleca się 120 m2 powierzchni mieszkalnej. Dobrze przemyślany rozkład pomieszczeń pozwala młodej rodzinie zamieszkać na zaledwie 90 metrach kwadratowych. To sprytne, jeśli planujesz przedłużenie na później. Zacznij od małych rozmiarów, a przez to oszczędnie: ogrody zimowe, balkony, wykusze, wiaty garażowe, rolety i inne dodatki można również zamontować później. Ważne jest, aby władze budowlane i sąsiedzi pisemnie potwierdzili, że możesz rozbudować swój dom.
Dobrze wiedzieć: Domy prefabrykowane można nie tylko powiększać lub rozbudowywać modułami. Jeśli model domu, który Ci się podoba, jest dla Ciebie za duży, można go zmniejszyć: zgodnie z życzeniem lub zgodnie z rozmiarem siatki, tj. o odległość między dwoma podporami.

Konstrukcja sześcianu jest idealna do późniejszych dodatków.

Zdjęcie: Regnauer

Wskazówka 3: Oblicz dodatkowe koszty poprzez planowanie

Podczas fazy planowania z architektem domów prefabrykowanych zwykle zachodzą zmiany w modelu domu, które powodują wzrost stałej ceny. Aby zaoszczędzić na kosztach prefabrykowanego domu, należy jak najbardziej się powstrzymywać. Idealny projekt to w zasadzie sześcian, najbardziej pragmatyczny prostokątny prostopadłościan. Domy z prostymi ścianami mają dobrą relację między kubaturze a powłoką zewnętrzną - tj. ściany, dach i podłogę piwnicy - i mają pozytywny wpływ na koszty ogrzewania. Koszty dachu są również zmniejszone, jeśli wybierzesz proste kształty dachu, takie jak dach dwuspadowy lub dach jednospadowy, które są około połowę tańsze niż dachy fragmentaryczne z narożami, koszami, lukarnami lub nadbudówkami. Wysoka sztyca (wysokość ściany od podłogi do spadzistego dachu) pozwala dobrze wykorzystać potencjał poddasza nawet w budynkach prefabrykowanych.
W niektórych planach zagospodarowania wymagany jest określony rozmiar domu lub liczba pięter, specjalny kąt nachylenia dachu lub kij kolanowy, a nawet określony styl architektoniczny. Dachy trawiaste lub lukarny często opóźniają pozwolenie na budowę. Dlatego przed zaplanowaniem budowy klient powinien zapoznać się ze specjalnymi wytycznymi budowlanymi w regionie. Zadanie można również powierzyć architektowi producenta domów prefabrykowanych - ale w odpowiednim czasie, aby mógł szybko zmienić plany.

Lista kontrolna dostawcy domów prefabrykowanych: usługi i koszty

 • Jaki kształt domu i nachylenie dachu oraz jaki styl architektoniczny odpowiada Twoim potrzebom mieszkaniowym?
  A co określa prawo budowlane??
 • Jak duży powinien być Twój dom, ile pokoi i pięter potrzebujesz?
 • Czy strych powinien zostać powiększony od razu, czy później??
 • Czy potrzebujesz piwnicy, czy wystarczy pokoje zastępcze na poziomie gruntu - takie jak
  Budka ogrodowa?
 • Jakie wymagania stawiasz ekologii budynku i koncepcji domu energetycznego?
  Możesz nawet potrzebować domu odpowiedniego dla alergików?
 • Ile zaawansowanej technologii chcesz??
 • Do jakiego limitu kosztów chcesz lub możesz zejść?
 • Możesz zrobić własny wkład?

Prosty plan piętra to oszczędność kosztów

Wszystkie indywidualne życzenia można również dostosować w domach prefabrykowanych. Ale: Prosty plan piętra jest tańszy niż zagnieżdżony dla wszystkich typów domów. Umieszczaj przegrody tylko między pokojami, gdzie są naprawdę potrzebne. Prosty plan piętra kosztuje od 10 do 20 procent mniej niż skomplikowana sekwencja pomieszczeń. Unikaj niepotrzebnych funkcjonalnie występów i wnęk, wnęk i narożników ścian w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych, ponieważ zwykle powodują one dodatkowe koszty.
Otwarte przestrzenie zapewniają hojność nawet na małej powierzchni. Dodatkowe pomieszczenie do każdego celu zwiększa zapotrzebowanie na miejsce, a tym samym koszty budowy. Należy zatem zaplanować pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak kuchnia jadalna lub połączona praca, prasowanie i pokoje gościnne. Jeśli utrzymasz mniej więcej taką samą wielkość pomieszczeń, możesz z nich korzystać elastycznie. Daje to przewagę, jeśli zmienią się Twoje preferencje życiowe lub Twoja rodzina ma nowego członka. W razie potrzeby duże pokoje można podzielić na dwa mniejsze. Jak sprytnie zaplanować pokoje:
 

 • Korytarze i schody zajmują cenną przestrzeń życiową. Dlatego warto budować wąskie schody i małe korytarze.

 • Ściana do kuchni i łazienki: krótkie rury to niewielkie straty ciepła.

 • Zaplanuj „uwięzione” pokoje tak, aby mieszkańcy nie przeszkadzali sobie nawzajem. Na przykład możesz wyjść na zewnątrz przez kuchnię. Co więcej: do wszystkich pomieszczeń można dotrzeć z centralnego salonu, takiego jak korytarz.

 • Wygodna kuchnia-kuchnia ma osiem metrów kwadratowych, kuchnia jadalna może mieć nawet 20 metrów kwadratowych.

 • Łazienka nie powinna być mniejsza niż sześć metrów kwadratowych, toaleta dla gości ma około dwóch metrów kwadratowych.

Zagnieżdżone plany pięter są droższe w realizacji niż proste.

Zdjęcie: shutterstock / Imagewell

Wskazówka 4: Więcej kosztów prefabrykowanych domów wynika z piwnicy

Poszerzone pomieszczenia piwniczne w naturalny sposób podnoszą komfort życia. Oferują miejsce na saunę, pokój hobby, magazyn i skład opału. Wielu producentów domów prefabrykowanych oferuje domy i piwnice z jednego źródła. W przypadku domu jednorodzinnego piwnica kosztuje od 30 w zależności od charakteru piętra i wielkości domu.000 euro, realistycznie, ale zwykle między 50.000 i 80.000 euro. Płyta podłogowa jest od 50 do 70 procent tańsza niż tradycyjna piwnica.
Ceny za piwnice prefabrykowane obowiązują od dolnej krawędzi podłogi piwnicy na równej, łatwo dostępnej posesji bez wód gruntowych. Dodatkowe fundamenty, dodatki, takie jak biała wanna lub izolacja, są wymagane w glebie piaszczystej, na zboczu wzgórza lub na wilgotnym podłożu. Są obliczane osobno. Dlatego konieczne jest pobranie próbki gleby przed otrzymaniem oferty na piwnicę.
Z drugiej strony nie należy korzystać z piwnicy na kamienistym gruncie lub przy bardzo wysokim poziomie wód gruntowych. Konieczna jest tutaj płyta fundamentowa. Instalacja centralnego ogrzewania znajduje się w pomieszczeniu technicznym, rowery i sprzęt ogrodniczy można znaleźć w garażu lub w altanie ogrodowej. Istnieją również oferty w budownictwie prefabrykowanym dla takich miniaturowych budynków. Jednak w zależności od wielkości i lokalizacji możesz potrzebować pozwolenia na budowę i zgody sąsiadów.

Planowanie budowy Zbuduj dom z piwnicą lub bez? Porównanie zalet, wad i kosztów Piwnica oferuje dodatkową przestrzeń do przechowywania i jest niezbędna dla wielu. O zaletach i wadach piwnicy przeczytasz tutaj.

Wskazówka 5: Twój wkład własny pozwala zaoszczędzić koszty prefabrykowanego domu

Dla wszystkich, którzy polegają na hipotece mięśniowej, większość firm budujących domy prefabrykowane oferuje domy rozbudowy na różnych etapach rozbudowy. Jako klient możesz dość elastycznie decydować, w jakim stopniu możesz zaoszczędzić, wykonując własną pracę, czy też wolisz powierzyć budowę profesjonalistom.
Gotowy dom oznacza, że ​​dostawca buduje wodoodporną, zamykaną na klucz obudowę z oknami i drzwiami wejściowymi, ale bez prac wewnętrznych. Projekt wnętrza pozostaje sprawą klienta. W każdym razie bardzo krytycznie i uczciwie oceń swoją specjalistyczną wiedzę i swój czas – niedrogie domy kitowe wymagają podstawowej wiedzy. Firma tylko transportuje materiał na plac budowy i tam go rozładowuje, abyś jako klient musiał samodzielnie zmontować wszystkie poszczególne części. Tylko wyspecjalizowane firmy mogą pracować przy dostawie wody pitnej, energii elektrycznej i gazu. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z instrukcją montażu. Zastanów się, czy Twoje umiejętności techniczne, siła, czas oraz liczba krewnych i przyjaciół wystarczą, aby samemu złożyć cały dom.
Ważny: W okresie ekspansji dobrze jest wykupić ubezpieczenie wypadkowe i OC. Wolontariuszy należy zgłosić do stowarzyszenia branży budowlanej, w przeciwnym razie nie będą ubezpieczeni.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Oszczędności i finansowanie w towarzystwie budowlanym Prawidłowe obliczanie dodatkowych kosztów budowy Know-how w zakresie nieruchomości Budowa lub zakup domu: zalety i wady w porównaniu

Wskazówka 6: miej oko na koszty finansowania

Teksty katalogowe nie mogą przyprawiać o zawrót głowy, ale szczegóły można formułować w taki czy inny sposób. Dlatego porównaj warunki płatności różnych firm: jedni chcą ceny zakupu dopiero przy przekazaniu kluczy, inni proszą o pieniądze po zakończeniu budowy lub nawet przed pierwszym wmurowaniem. Wtedy możesz ponieść koszty prefinansowania lub zapłacić odsetki od zobowiązania za dłuższy okres. W razie wątpliwości preferuj firmę, która daje Ci wystarczająco dużo czasu na zapłacenie.
Renomowani producenci podpisują umowy kupna dopiero po potwierdzeniu finansowania przez bank. Pozwolenie na budowę powinno być wydane nie później niż osiem miesięcy po podpisaniu umowy. Jeśli urząd budowlany się waha, zawrzyj klauzulę przedłużenia w umowie kupna. Choć nie zabezpiecza przed wzrostem dwunastomiesięcznej gwarancji stałej ceny, to zazwyczaj obniża ją do 2,5 do 3 proc. na kolejny kwartał.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here