Oświetlenie w łazience”,

Oświetlenie w łazience opiera się na różnych aspektach. Z jednej strony ważne jest dobre i nieoślepiające oświetlenie, przy którym idealnie sprawdza się również oświetlenie nastrojowe. Ponadto należy przestrzegać obszarów ochronnych, które odgrywają ważną rolę dla bezpieczeństwa podczas instalowania instalacji elektrycznych w łazience. Generalnie światło w łazience składa się z oświetlenia ogólnego i nieoślepiającego, ale jasnego oświetlenia lustra. Ponadto jako oświetlenie efektowe stosuje się lampy punktowe lub ścienne, aby stworzyć odpowiedni nastrój w łazience.

Wanna wolnostojąca © ALDECAstudio, fotolia.com

Koncepcje oświetlenia łazienki

Dobra koncepcja oświetlenia w łazience zapewnia właściwe oświetlenie w każdym punkcie. Z jednej strony wpływa to na jasność, a z drugiej na nastrój oświetlenia. Niezależnie od rozmieszczenia lamp zalecane są ciepłe, białe barwy światła. Zapewniają domową i przytulną atmosferę, duża ilość niebieskiego działa aktywująco i jest szczególnie odpowiednia na poranny pobyt w łazience. W przypadku każdej koncepcji oświetleniowej należy wziąć pod uwagę wybór opraw, które muszą być wyposażone w odpowiednie plomby zabezpieczające VDE, ENEC lub GS. Należy również przestrzegać wytycznych dotyczących obszarów chronionych. Należy przestrzegać następujących norm:

 • DIN 5035, „Oświetlenie światłem sztucznym”
 • DIN EN 12665, „Światło i oświetlenie – Podstawowe pojęcia i kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia”
 • DIN EN 60529 (VDE 0470-1): 2000-09, „Klasy ochrony według obudowy” (kod IP)
 • DIN EN 60598-1 (VDE 0711-1): 2005-03, Oprawy oświetleniowe - Część 1: Ogólne wymagania i testy (IEC 60598-1: 2003, zmodyfikowana); Wersja niemiecka EN 60598-1: 2004
 • DIN VDE 0100 "Przepisy dotyczące budowy instalacji niskonapięciowych"

Poniższe wskazówki i informacje są również przydatne w przypadku koncepcji stabilnego i przyjemnego oświetlenia w łazience:

 • Jasne powierzchnie lepiej odbijają światło niż ciemne powierzchnie. Dlatego obowiązuje zasada: im ciemniejsze ściany w łazience, tym wyższy strumień świetlny należy dobrać.
 • W polu widzenia należy używać wyłącznie lamp z rozpraszaniem światła lub ekranowaniem. Zapobiega to odblaskom.
 • Reflektory nie mogą być skierowane bezpośrednio na lustra, ponieważ może to prowadzić do bardzo silnego efektu olśnienia.
 • Montaż lamp halogenowych LV bezpośrednio nad wanną jest z reguły niekorzystny, gdyż widok pada bezpośrednio na nie w pozycji leżącej.
Koncepcja oświetlenia łazienek: halogen i LED Wskazówka: Dziś jest wybór między lampami halogenowymi i LED do oświetlenia w łazience. Diody LED są dziś tak dobrze rozwinięte, że są dostępne w wielu różnych natężeniach światła i kolorach. Ze względu na niskie zużycie energii i długą żywotność diody LED opłacają się w porównaniu z niskonapięciowymi lampami halogenowymi. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Oświetlenie ścienne i sufitowe

Łazienka z oświetleniem ściennym © photowahn, fotolia.com

Lampy sufitowe lub kinkiety są używane głównie jako oświetlenie ogólne w łazience. Oprawy halogenowe wpuszczane są szczególnie popularne w łazience i można je łatwo zamontować przy zawieszeniu lub zakryciu sufitu panelami przedłużającymi. Alternatywnie nadają się również lampy sufitowe. Montuje się je bezpośrednio pod sufitem, dzięki czemu korpus oprawy pozostaje widoczny i pomaga kształtować pomieszczenie. Lampy wiszące są zwykle przydatne tylko w większych łazienkach z wysokimi sufitami. Dobre i wystarczająco jasne oświetlenie ogólne zapewnia orientację i sprawia, że ​​przebywanie w łazience jest bezpieczne.

Wskazówka: Oświetlenie z możliwością ściemniania umożliwia dostosowanie światła i jego jasności do zamierzonego nastroju w łazience. Oświetlenie w łazience

Oświetlenie lustra

Nowoczesna łazienka z oświetleniem lustrzanym © Photographee.ue, fotolia.com

Oświetlenie lustra zapewnia odpowiednie światło bezpośrednio na lustrze i zapewnia łatwe i bezpieczne wykonywanie golenia, makijażu lub innych czynności kosmetycznych. Oświetlenie boczne jest idealne, aby uniknąć olśnienia. Jeśli światła są osłonięte szkłem opalowym, współczynnik olśnienia jest zminimalizowany, a twarz jest oświetlona bez cieni. Jeśli powierzchnia lustra jest bardzo duża, poziome światło na górnej krawędzi lustra ma sens!. Reflektory punktowe lub kierunkowe reflektory halogenowe nie nadają się jako oświetlenie lustra. Aby twarz przed lustrem była jak najbardziej naturalnie odwzorowywana, odpowiednie są lampy o ciepłej białej barwie światła i dobrym oddawaniu barw.

Oświetlenie efektowe i nastrojowe

Dziś łazienki są często tak samo pełnoprawnymi przestrzeniami życiowymi, jak pokoje dzienne czy sypialnie. Widać to również w oświetleniu. Światła akcentujące, efektowe i nastrojowe tworzą w łazience przytulną atmosferę i nadają pomieszczeniu własnego charakteru. W zależności od planu i projektu poszczególne punkty świetlne mogą luzować lub oświetlać elementy dekoracyjne, pasy świetlne w kolorze białym lub kolorowym podkreślają linie w łazience i dyskretnie znikają mniej atrakcyjne prowadnice ścienne lub krawędzie. Szczególnie atrakcyjne i ekstrawaganckie są diody LED wstawiane w podłogę lub płytki ścienne.

Sterowanie oświetleniem w łazience

Automatyczne sterowanie oświetleniem to standard w mieszkaniach i domach, w których automatyka domowa już się znalazła. Możliwe są różne nastroje świetlne w zależności od pory dnia i sposobu użytkowania. Światła z możliwością przyciemniania obsługują ustawianie różnych efektów świetlnych. Każdy, kto nie ma sterowania domem lub zainstalował już łazienkę bez odpowiedniego okablowania, może korzystać z oświetlenia sterowanego radiowo i tym samym zadbać o odpowiednią atmosferę.

Obszary chronione do instalacji świetlnych w łazience

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w łazience w normie DIN VDE 0100-701 określono różne obszary ochronne. Ogólnie rzecz biorąc, im bliżej przyłączy wodnych i obszarów z wodą rozbryzgową znajduje się instalacja elektryczna, tym wyższe są klasy ochrony i środki ostrożności. W strefie 0, czyli we wnętrzu wanien i pryszniców, można montować wyłącznie oprawy o najwyższym stopniu ochrony IP X7. Niskie napięcie ochronne urządzeń zainstalowanych na stałe nie może przekraczać 12 woltów. Oprawy instalowane w strefach ochronnych od 0 do 2 nie mogą mieć wyłączników ani gniazd. Jednak oprawy w obrębie przełączników są dozwolone, jeśli nie obniża to ich klasy ochrony.

Wskazówka: Przeczytaj także nasz poradnik 5 najlepszych wskazówek dotyczących oświetlenia w łazience

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here