Doradztwo remontowe”,

Doradztwo w zakresie działań renowacyjnych i remontowych

Remont domu i ocieplenie © Marcus Kretschmar, fotolia.com

Staranne i przemyślane planowanie odgrywa ważną rolę w renowacji mieszkania lub całego budynku. Opiera się to z jednej strony na życzeniach klienta, z drugiej na możliwościach oferowanych przez nieruchomość. I oczywiście ważną rolę odgrywa dostępny budżet. Dlatego warto zasięgnąć kompleksowej porady przed rozpoczęciem planowania. To właśnie oferuje doświadczony architekt, ale także wyspecjalizowani planiści i konsultanci np. doradcy ds. energii. Po wyjaśnieniu następujących pytań, wdrażanie środka można rozpocząć od wstępnego planowania.

Architekt: Doradztwo w zakresie renowacji

Większa wartość dzięki renowacji

Nie wszystkie działania, które są planowane przy renowacji budynku, mają również sens ekonomiczny. Luksus nie zawsze się opłaca, często nawet przy mniejszych przebudowach i pracach remontowych można podnieść jakość życia i wartość nieruchomości. O ile energiczne remonty, takie jak ocieplona elewacja czy nowe okna mogą mieć bezpośredni wpływ na portfel, o tyle „upiększenie” domu np. nową drewnianą podłogą, podwieszanym sufitem czy szlachetną drewnianą klatką schodową podnosi wartość budynku, ale zwiększa wartość budynku z drugiej strony nie ma z tym oszczędności.

Aby dom odczuł realny wzrost wartości, modernizacja musi zakończyć się sukcesem zarówno pod względem projektowym, jak i technologicznym, w tym z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych materiałów budowlanych oraz technicznie prawidłowym wykonaniem prac.

Wskazówka: Koszty prac budowlanych należy amortyzować w okresie użytkowania lub kompensować z dochodami, takimi jak dochód z najmu. aż do 30% zapisać

Architekci i inżynierowie budowlani

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych architektów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co należy odnowić?

Doświadczeni doradcy, tacy jak architekci lub rzemieślnicy, którzy mają doświadczenie w renowacji, mogą udzielić wstępnych informacji podczas inspekcji na miejscu, które działania remontowe w domu są konieczne i przydatne. Pomaga w tym obserwacja przez klienta tego, co jest odbierane jako przeszkadzające w nieruchomości. Na podstawie subiektywnego wrażenia klienta można przeprowadzić wstępne badanie potrzeby remontu. Może to obejmować następujące punkty:

 • Przeciągi i zimne stopy
 • Kondensacja na oknie
 • Wilgotne plamy na ścianie
 • Plamy pleśni i pleśni
 • Hałasy w grzałce
 • Nieszczelności w połączeniach okien, drzwi lub dachu
 • Wysokie koszty ogrzewania
Przed rozpoczęciem modernizacji – koordynacja i spojrzenie na plany © Bauherren-Schutzbund e.V.bsv Wskazówka: Nigdy nie rozpoczynaj renowacji! Dokładna inspekcja na miejscu i własne wrażenia klienta dostarczają ważnych informacji na temat wymagań.

Energetyczne remonty

Jeśli budynek jest odnawiany, często można również zmodernizować obudowę budynku. Stare okna, ściany zewnętrzne o wysokich współczynnikach U i nieszczelności powodują zwiększone zużycie energii cieplnej, co jest dużym obciążeniem dla środowiska i budżetu domowego. Wymagany jest doradca ds. energii lub ekspert, aby dokładnie określić, gdzie ciepło ucieka z domu. Za pomocą kamery termowizyjnej łatwo określić, gdzie istnieje pilna potrzeba remontu. Konsultanci ds. energii są również bardzo dobrze poinformowani o możliwościach finansowania działań renowacyjnych, na przykład poprzez BAFA lub KfW i wspierają klienta we wszystkich niezbędnych aplikacjach.

Energooszczędny dom © Marcus Kretschmar, fotolia.com Wskazówka: Kwalifikuje się nie tylko sam remont, ale także porada. Ważne jest, aby wykonał to certyfikowany konsultant ds. efektywności energetycznej. Wniosek o dofinansowanie doradztwa na miejscu składany jest do Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA).

Zmiany w użytkowaniu nieruchomości

W przypadku remontu stodoły lub lokalu użytkowego i przekształcenia go w przestrzeń mieszkalną, wymagany jest wniosek o zmianę użytkowania do urzędu budowlanego. Wniosek ten musi zawierać określone dokumenty, w tym:

Uwaga przy ochronie zabytków: przed zakupem najlepiej porozmawiać z władzami
 • Oficjalny plan sytuacyjny w skali 1:500
 • Rysunki konstrukcyjne, na których wpisano dotychczasowe i planowane użytkowanie w skali 1:100
 • Obliczanie powierzchni mieszkalnej i użytkowej
 • Dowód miejsca parkingowego
 • Szacunkowe koszty wytworzenia na podstawie planowanych modyfikacji

Projekt budowlany może rozpocząć się dopiero po zatwierdzeniu przez władze, w niektórych przypadkach narzucane są również warunki. Dotyczy to w szczególności zmian strukturalnych.

Wskazówka: W zależności od projektu budowlanego konieczne może być złożenie dalszych wniosków, w szczególności jeśli powierzchnie komercyjne są tworzone z powierzchni mieszkalnej w ramach renowacji.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty architektów regionalnych i zaoszczędź

Pozwolenie na budowę - tak lub nie?

W zależności od zakresu remontu można go przeprowadzić z pozwoleniem na budowę lub bez. Tutaj też architekt służy radą klientowi, bo zna aktualne lokalne przepisy budowlane. Wymóg zatwierdzenia jest sprawą krajów związkowych i jest częściowo uregulowany inaczej w stanowych kodeksach budowlanych.

Wymagane pozwolenie na budowę? © marco2811, fotolia.com

Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: Jeżeli remont dotyczy tylko wnętrza budynku i nie zostaną wprowadzone żadne zmiany konstrukcyjne, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Gdy tylko zewnętrzna strona elewacji ulegnie znaczącej zmianie pod względem wyglądu i właściwości, musi to zostać zatwierdzone przez urząd budowlany. Budynki wpisane do rejestru zabytków obowiązują szczególne przepisy, w wielu przypadkach zmiany muszą być zatwierdzone nie tylko przez urząd budowlany, ale również przez urząd ds. zabytków.

Wskazówka: Nawet w przypadku remontu bez pozwolenia należy przestrzegać przepisów budowlanych. Firma wykonująca prace musi potwierdzić zaświadczeniem specjalistycznego wykonawcy, że prace zostały wykonane prawidłowo.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here