Ochrona przed przepięciami: opłacalna inwestycja ”,

Ochrona przeciwprzepięciowa: chroń wrażliwe urządzenia

Wielu prawdopodobnie już tego doświadczyło: światło staje się ciemniejsze, a potem znów jasne. Albo gaśnie na chwilę, a potem znów się włącza. Z reguły wiąże się to z operacjami łączeniowymi wykonywanymi przez odpowiedzialnego dostawcę energii elektrycznej. Zasilanie elektryczne w domu lub mieszkaniu zwykle dostarcza napięcie 230 woltów - maksymalnie 400 woltów do podłączenia potężnych odbiorników. Jednak operacje łączeniowe ze strony dostawcy energii mogą skutkować wyższymi napięciami, które mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć wrażliwe urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Bez ochrony przeciwprzepięciowej może się opłacać w przypadku urządzeń elektrycznych © Olena, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ale przepięcia występują znacznie częściej podczas burzy. Piorun nie musi nawet uderzyć w dom. Wystarczy również, aby ładunek elektryczny z pioruna został doprowadzony do domu linią napowietrzną. Lub jeśli piorun uderzy w obszar mieszkalny, w pobliżu często dochodzi do przepięć. Niezwykle wysoka siła napięcia i prądu wyładowania atmosferycznego z jednej strony tworzy potężny impuls elektromagnetyczny, który indukuje prąd nawet w izolowanych liniach. Z drugiej strony prąd ten przepływa przez wszystkie linie w okolicy, a także szuka swojej drogi przez linie wodne, elektryczne i komunikacyjne, takie jak DSL, kable, anteny i telefony. W samych Niemczech jest ich ponad 400 rocznie.000 uderzeń piorunów i awarii w urządzeniach elektrycznych. Ponieważ skłonność do burz znacznie wzrasta z powodu zmian klimatycznych, ochrona przeciwprzepięciowa jest zdecydowanie rozsądną inwestycją na przyszłość.

Uderzenie pioruna © Bruno, stock.cegła suszona na słońcu.com

Przepięcia spowodowane wadliwymi urządzeniami lub zwarciem są mniej powszechne, ponieważ wyłączniki różnicowoprądowe (FI) lub wyłączniki liniowe (wyłączniki automatyczne) zwykle wyzwalają. Nie można jednak całkowicie wykluczyć przepięcia.

Trzy typy dla skutecznej ochrony przed przepięciami do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ochrona urządzenia

Urządzenia, które są szczególnie zagrożone lub które były szczególnie drogie w zakupie, powinny być dobrze zabezpieczone przed przepięciami. Mogą to być komputery, telewizory, systemy muzyczne lub wysokowydajne routery sieciowe. Najprostszą metodą jest zabezpieczenie linii zasilającej za pomocą adaptera przeciwprzepięciowego upstream. Chroni urządzenia elektryczne przed przepięciami o prądzie upływu do 13.500 amperów i chroni przewód fazowy, neutralny i ochronny. Adaptery kosztują od 6 do 39 euro, w zależności od wersji. Adaptery do ochrony przeciwprzepięciowej są również dostępne jako wielokrotne gniazda z maksymalnie ośmioma gniazdami lub jako kombinacja wielu gniazd z gniazdami USB.

Adapter przeciwprzepięciowy do gniazd

Należy jednak zauważyć, że adaptery przepięciowe zapewniają bardzo ograniczoną ochronę. Jest to ochrona przeciwprzepięciowa typu 3 - tzw. ochrona dokładna. Nie ma to nic wspólnego z normą DIN 18015-1 z maja 2020 r., która definiuje i reguluje ochronę odgromową i przepięciową dla domów jednorodzinnych.

Dokładna ochrona wrażliwych urządzeń przed przepięciami

Ochrona przepięciowa zgodnie z DIN VDE 0100-443

Ograniczniki przepięć typu 2 - do tak zwanej średniej ochrony - to ograniczniki przepięć do ograniczania przepięć od piorunów od zdalnych uderzeń lub przepięć łączeniowych. Te ograniczniki przepięć są zwykle zaprojektowane z warystorami, komponentem elektronicznym, który nie dopuszcza żadnego prądu następczego linii. Ponieważ te urządzenia ochronne muszą być monitorowane pod kątem przeciążenia termicznego, są one wyposażone w urządzenie, które odłącza urządzenie zabezpieczające przed przepięciem od sieci w przypadku przeciążenia i wizualnie sygnalizuje ten stan. Są zwykle używane w stałej instalacji w podrozdzielni. Konieczność i montaż zabezpieczenia przepięciowego reguluje DIN VDE 0100-443, DIN VDE 0100-534 oraz DIN EN 62305-4.

Ogranicznik przepięć typu 2 chroni sieć liniową

Dla kompletności należy wspomnieć, że ograniczniki przepięć to typu 1, tzw. odgromniki. Są one niezbędne, ponieważ wysokie prądy piorunowe mogą docierać do instalacji elektrycznej przez uziemienie lub urządzenia wyładowcze zewnętrznej instalacji odgromowej w wyrównaniu potencjałów domu. Odgromnik tworzy połączenie wyrównawcze pomiędzy przewodem ochronnym (PE) a przewodami zewnętrznymi oraz przewodem neutralnym w momencie uderzenia pioruna. Przed licznikiem stosowane są odgromniki prądowe. Gwarantuje to, że prąd piorunowy nie może płynąć do instalacji budynku. W nowych budynkach wymagana jest ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa typu 1 i 2.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here