Frezowanie betonu: tak to działa”,

Frezowanie powierzchni

Podłogi i powierzchnie betonowe można frezować na dużej powierzchni. Nożyce do betonu wywierają lekki nacisk na beton, dzięki czemu górna warstwa betonu jest rozbijana i usuwana lub stopniowo zdrapywana. Na wzór frezowania można wpływać zmieniając głębokość penetracji wałka i instalując różne narzędzia. Typowe dla wyrzeźbionego betonu są mniej lub bardziej wyraźne małe rowki na powierzchni. Dla sektora profesjonalnego dostępne są duże, mobilne frezarki do betonu, które radzą sobie z obszarami wielkości hal przemysłowych lub nawierzchni drogowych i mogą z łatwością frezować dwa centymetry lub więcej w jednej operacji.
 

Frezowanie szczelin

Selektywne usuwanie materiału wchodzi również w zakres frezowania betonu. Do frezowania ścian betonowych są mniejsze, poręczne urządzenia, których używasz jak szlifierki kątowej - lub możesz wyposażyć szlifierkę kątową w przystawkę do frezowania betonu. Te narzędzia ręczne obejmują również bruzdownice, których można używać do wycinania lub, lepiej, piłowania szczelin na puste przewody lub kable elektryczne w ścianie. Jednak tylko potężny profesjonalny sprzęt poradzi sobie z betonem.
 

Po co frezujesz beton??

Majsterkowicze głównie czyszczą lub wyrównują betonowe podłogi za pomocą frezów i pracują na ścianach lub ścianach narzędziami ręcznymi w celu ich wygładzenia lub polerowania. Frezy bez trudu usuwają również stary klej do płytek (wypełniacz) z podłóg. Nie musi to być nawet stary, kruchy beton - nierówności mogą pojawić się również na świeżo stwardniałym betonie.
Remonty betonu to kolejny ważny obszar zastosowania frezarek, jeśli chcesz przygotować grunt pod dalsze działania. Na przykład w przypadku kruszącego się betonu można frezować warstwa po warstwie, aż natrafimy na nośne podłoże, które następnie można ponownie zabudować nowym betonem lub położyć na zupełnie innym podłożu.
Czy to tłuste posadzki betonowe, czy inne ekstremalne zabrudzenia - usunięcie wierzchniej warstwy betonu również jest rozwiązaniem tego problemu.
Innym zastosowaniem jest opuszczanie krawężników bez większych prac budowlanych, ale tylko za zgodą gminy. Chcesz zbudować podjazd, ale krawężniki są w tym miejscu za wysokie? Niech ręczna przecinarka do betonu działa!

Szlifowanie i frezowanie często idą w parze

Beton można również szlifować, aby nad nim pracować. Jest to łagodniejsze i można je również wykonać bez późniejszej odbudowy betonu, ale nie tak głębokie. Jest idealnym przygotowaniem przed tynkowaniem. Ponieważ gładka powierzchnia umożliwia cieńszą warstwę tynku, co oszczędza pracę i koszty.
W zależności od wymagań stawianych betonowi, szlifowanie i frezowanie to zwykle kolejne etapy pracy: Jeśli chcesz, aby powierzchnie wymagające optycznie, jak np. jastrych licowy, były gładkie, musisz ją zeszlifować – samo frezowanie nie wystarczy. W tym celu beton jest następnie poddawany dalszej obróbce i szlifowaniu. Wygładzanie betonu obrotowymi tarczami szlifierskimi z diamentowymi końcówkami. Niezbędnych jest kilka operacji z różnymi rozmiarami ziaren. Wielkość ziarna powinna podwoić się przy każdym przejściu: jeśli zaczniesz od 160 ziaren, w następnym kroku będziesz obrabiał beton z 320 ziarnami. Wreszcie beton jest uszczelniony.

Podczas szlifowania betonu usuwa się mniej materiału, dzięki czemu nie trzeba ponownie nakładać nowego betonu.

Zdjęcie: iStock / seroma72

Zachowaj ostrożność podczas frezowania żelbetu

Nawet jeśli jest to zabawne: nie możesz po prostu rozpocząć frezowania do woli, zwłaszcza jeśli chcesz usunąć dużo materiału do renowacji. Ponieważ wiele konstrukcji jest wykonanych z betonu zbrojonego ze zintegrowanymi elementami wzmacniającymi. To zbrojenie zawsze wymaga minimalnej grubości betonu wokół niego, która wynosi od 2,5 do 5 centymetrów. Jeśli uszkodzisz stal zbrojeniową lub jeśli usuniesz minimalną grubość powłoki betonowej, stabilność całej konstrukcji może zostać zakwestionowana. Dodatkowo warstwa betonu chroni stal zbrojeniową - w przypadku zbyt cienkiej otuliny gorset nośny betonu może rdzewieć.

Wskazówki dotyczące frezowania betonu

Frezarki do betonu są dość głośne, a zwłaszcza urządzenia ręczne, takie jak szlifierki kątowe, pracują z dużymi prędkościami, które czasami rzucają małymi kawałkami betonu. Dlatego niezbędne jest noszenie okularów ochronnych, ochronników słuchu oraz wygodnych, antypoślizgowych rękawic. Podczas frezowania betonu jest też kurz, dużo kurzu. A ten pył szlifierski jest bardzo drobny. Urządzenia frezujące powinny zatem mieć urządzenie ssące, do którego można podłączyć solidny odkurzacz przemysłowy. Użyj bezworkowego odkurzacza do pracy na mokro i na sucho, który działa bez filtra z włókniny, który w przeciwnym razie drobny pył szlifierski zatkałby się w mgnieniu oka. Jeśli frezarka nie ma wbudowanego przyłącza do odkurzacza lub jeśli nie jest ono odpowiednio uszczelnione, należy założyć maskę przeciwpyłową. Prowadź urządzenia ręczne powoli, z niewielkim naciskiem i okrężnymi ruchami.
Często można stwierdzić, czy i gdzie betonowa powierzchnia jest nierówna, gdy po niej przechodzisz. W przeciwnym razie możesz zwilżyć powierzchnię, aż powierzchnia będzie przynajmniej błyszcząca. W zależności od charakteru powierzchni wysycha różnie i na suchych obszarach staje się jaśniejszy - szybciej na wzniesieniach niż na zagłębieniach. To jest oznaka uderzeń.

Frezować rowek w betonie

W przypadku ukrytej instalacji przewodów elektrycznych lub wodnych, odpowiednie kanały muszą być wyfrezowane w ścianie. Praca ręczna przebiega znacznie szybciej, jeśli wcześniej precyzyjnie zaznaczysz przebieg szczelin. Jeśli rozbudowujesz istniejącą instalację, zdecydowanie powinieneś znać przebieg linii, które zostały już zainstalowane - istnieje ryzyko zwarcia lub poważnego uszkodzenia przez wodę. Jeśli nie masz planu instalacji, sprawdź ścianę za pomocą szukacza kabli.
Frezy wbijają się w ścianę za pomocą dwóch lub nawet więcej tarcz diamentowych ustawionych równolegle, kawałek ściany pomiędzy nimi można następnie stosunkowo łatwo wybić za pomocą młotka i dłuta. Bruzdownice dla majsterkowiczów są beznadziejnie przytłoczone betonem, od samego początku utkną lub odmawiają penetracji betonu. Nie można więc uniknąć profesjonalnych urządzeń, które jednak często wymagają odrobiny praktyki. Ważne: Ponieważ dana ściana betonowa nie została bez powodu wykonana z litego betonu, przed frezowaniem należy zapytać inżyniera budowlanego, czy nie jest zagrożona stateczność. Pręty zbrojeniowe można zlokalizować za pomocą detektora rur.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here