Blaty betonowe: nie tylko do kuchni na świeżym powietrzu”,

Surowy wygląd betonu licowego jest od lat trendem w aranżacji wnętrz. Ponadczasowy materiał budowlany nadaje się szczególnie do purystycznych stylów industrialnych lub minimalistycznych kuchni, ale również powierzchnie betonowe stają się coraz bardziej popularne w połączeniu z ciepłymi elementami drewnianymi.
Betonowe blaty robocze mogą być formowane i wylewane na miejscu lub wykonane na dokładne wymiary w zewnętrznych warsztatach. Tam formy są budowane zgodnie z żądanymi wymiarami, a blat jest całkowicie odlewany ze wszystkimi wymaganymi wycięciami - na przykład na bezproblemowo zintegrowany zlew kuchenny, odpływ lub powierzchnię do cięcia. Po utwardzeniu powierzchnię można przeszlifować i wypolerować w celu uzyskania pożądanego wykończenia. Dodatkowo nakładana jest uszczelka, często wykonana z bardzo twardej żywicy epoksydowej.
W celu ciągłej konserwacji dobry woskowy uszczelniacz na bazie wody należy nakładać tylko co dziewięć do dwunastu miesięcy. Zapewni to, że powierzchnia robocza pozostanie odporna na plamy i z czasem zmniejszy ryzyko pęknięć w panelu.
 

Betonowy blat nadaje drewnianej kuchni nowoczesny akcent. 

Zdjęcie: living4media

Właściwości blatów wykonanych z betonu

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania pozytywnych właściwości betonu jest wykorzystanie go jako blatu kuchennego. Blaty betonowe są żaroodporne, odporne na zarysowania, stabilne i niezwykle zmienne w kształcie i kolorze. Ze względu na dużą wagę około 100 kilogramów na metr kwadratowy i grubość 4 milimetrów przed montażem blatu kuchennego należy sprawdzić stabilność szafek dolnych i nośność podłogi kuchennej.
Beton zmienia się z biegiem czasu i pokrywa się imponującą patyną. Chcąc zapobiec temu efektowi, do uszczelnienia należy użyć wosku ochronnego. W tym celu bloki woskowe z litego kamienia są podgrzewane i wcierane w beton podobnie do pasty, aby zapewnić ochronę przed mydłem, brudem i cząsteczkami kurzu. Do codziennego czyszczenia wystarczą rozpuszczalny w wodzie środek czyszczący i wilgotna ściereczka. Należy jednak unikać środków kwasowych.

Zalety i wady blatu z betonu

Zalety blatów betonowych

 • Elastyczność projektowania
  Jedną z największych zalet jest to, że możliwości dostosowywania są prawie nieograniczone. W ten sposób kolor, kształt i rozmiar można zaprojektować tak dokładnie, jak chcesz, podobnie jak profile krawędzi, wgłębienia i uszczelnienia powierzchni. Betonowy blat można pozostawić w naturalnym kolorze szarym lub obrobić, aby naśladować wygląd granitu, marmuru, a nawet drewna. Beton może być również barwiony na większość kolorów, wylewany w dowolnym rozmiarze i kształcie lub wykładany materiałami, które tworzą wzory pod jego powierzchnią. Dodatkowo blat roboczy może być wyposażony w poszczególne elementy takie jak powierzchnie odwadniające, podstawki pod talerze czy deski do krojenia.
  Sam beton może być również specjalnie ukształtowany, aby ułatwić pracę w kuchni, na przykład blat z pożądanym spadkiem w kierunku zlewu. Dostępne są tekstury i wykończenia, które pasują do każdego stylu projektowania, w tym tradycyjnego, nowoczesnego, współczesnego, przemysłowego lub rustykalnego.
   
 • długość życia
  Większość firm budowlanych wzmacnia mieszankę dodając włókno szklane, dzięki czemu betonowy blat jest wyjątkowo wytrzymały, ale i lekki. Wzmocnienie pozwala na długie, bezszwowe rozpiętości, a nawet odważne nawisy, które nie są możliwe w przypadku granitu lub innych materiałów. Dodatkową zaletą jest to, że beton zbrojony włóknem szklanym jest znacznie mniej podatny na pękanie.

Tutaj wyspa kuchenna została wzbogacona o betonowy blat. 

Zdjęcie: living4media

Wady blatów betonowych

 • Podatność na plamy
  Beton z otwartymi porami może wytrzymać codzienne obciążenia przez lata, ale jest dość podatny na plamy. Powierzchnia powinna być regularnie uszczelniana olejami lub naturalnym woskiem, aby chronić ją przed brudem i płynami.
   
 • Wysokie koszty
  Ręczna produkcja blatu betonowego często powoduje, że zakup jest nieco droższy ze względu na nakład pracy. Ale ponieważ jest to materiał bardzo wysokiej jakości, na dłuższą metę podnosi wartość kuchni i dlatego jest dobrą inwestycją.
   
 • Długie czasy oczekiwania
  Ponieważ projektowanie, wylewanie i utwardzanie blatów betonowych wymaga czasu, może to być postrzegane jako wada, jeśli się spieszysz. Przetwarzanie trwa średnio co najmniej kilka tygodni.
zalety wady

Można dostosować pod względem rozmiaru i kształtu
być dostosowanym

Wysokie koszty akwizycji

Trwały, wytrzymały i odporny na zarysowania Opracuj do produkcji
niewrażliwy na ciepło

Porowata powierzchnia

wodoodporny

Regularne uszczelnianie jest potrzebne do
Aby uniknąć plam

Małe przedmioty można osadzać

Ciężka waga: blaty z prawdziwego betonu mogą pro
Metry kwadratowe mogą ważyć do 100 kilogramów
Może zwiększyć wartość odsprzedaży kuchni,
ponieważ jest to powierzchnia wysokiej jakości
 

Betonowe blaty do kuchni na zewnątrz

Jedzenie na zewnątrz wciąż jest modne. Zamiast zwykłego grillowania, gotowanie odbywa się teraz również na świeżym powietrzu, ponieważ ogród i balkon coraz częściej stają się salonem na świeżym powietrzu i centrum gościnności. Planując kuchnię na świeżym powietrzu, należy pamiętać, że jest ona narażona na wszelkie warunki pogodowe i dlatego musi być odporna na słońce, mróz i wilgoć.
Blaty betonowe uważane są za materiał numer jeden do kuchni na świeżym powietrzu, który jest zarówno bardzo funkcjonalny, jak i niezwykle dekoracyjny, ponieważ można go wylewać w dowolnym kształcie i praktycznie w dowolnym rozmiarze. Ponadto konstrukcja z betonem na zewnątrz jest atrakcyjna ze względu na łatwą konserwację i dużą elastyczność projektowania. Jednak do użytku na zewnątrz betonowy blat zdecydowanie powinien być szczelny, aby nie był podatny na pęknięcia. Twoja korzyść: blaty betonowe mogą być nawet zaprojektowane tak, aby były bardziej odporne na mróz niż blaty granitowe.

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Otwarta designerska kuchnia z frontami z desek obramowanych płytami betonowymi. 

Zdjęcie: living4media

Blaty betonowe nadają się również do nowoczesnych kuchni. 

Zdjęcie: Nolte Küchen

Kuchnia zewnętrzna z betonowym blatem. 

Zdjęcie: living4media

Blaty betonowe można projektować indywidualnie.

Zdjęcie: Nolte Küchen

W kuchniach o nowoczesnym designie betonowy blat może w pełni wykorzystać swój efekt.

Zdjęcie: living4media

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here