Sufit betonowy: porównanie rodzajów i metod konstrukcyjnych ”,

Strop betonowy to konstrukcja stropu stosowana w budownictwie mieszkaniowym. Ale strop betonowy to nie to samo, co strop betonowy. Tutaj również występuje wiele różnych wariantów i typów – od tych, które wciąż są tynkowane i malowane, po sufity z betonu licowego. Każdy z kolei różni się zarówno ceną, jak i funkcją, wyglądem i budową. Wykonane z betonu i stali, w zależności od rodzaju stropu betonowego, występują również materiały izolacyjne, wnęki lub kanały. To ostatecznie skutkuje również różnymi właściwościami stropów betonowych.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Jakie są rodzaje stropów betonowych? 

Abyś wiedział, która konstrukcja stropu jest odpowiednia dla Twojego domu, z jakimi kosztami musisz się liczyć i jak budowane są stropy betonowe, zebraliśmy wszystkie informacje o czterech najważniejszych konstrukcjach stropów. Dzięki temu porównanie jest dla Ciebie bardzo łatwe, a poszukiwanie odpowiedniego stropu betonowego to już przeszłość. 

Oprócz różnych właściwości, różne rodzaje stropów betonowych wiążą się również z różnymi kosztami budowy domu.

Zdjęcie: iStock / Swietłana123

Typy stropów betonowych: strop betonowy na miejscu

Strop betonowy in situ swoją nazwę zawdzięcza swojej produkcji, ponieważ beton in situ jest zwykle wylewany bezpośrednio na miejscu. Ale wtedy również składa się tylko z litego betonu. Sufit nie ma izolacji termicznej, a proces jest stosunkowo skomplikowany. Zaletą jest jednak to, że lity beton ma bardzo dobre właściwości statyczne, a także dobrą izolację akustyczną.
 

 • Tak powstaje betonowy strop in-situ 
  Aby móc wylać strop na placu budowy należy wcześniej wykonać szalunek, który służy jako granica lub forma dla betonu. Po wylaniu betonu do szalunku należy go zagęścić i utwardzić tzw. maszyną wibracyjną. Następnie można usunąć szalunek i zamontować betonowy strop.
   
 • Tyle kosztuje strop betonowy na miejscu 
  Ponieważ proces jest bardzo czasochłonny, koszty są odpowiednio wysokie. Dla stropu betonowego 60m3 wylewanego na miejscu, w tym koszty robocizny, 10.Policz 000 EUR.  

Typy sufitów betonowych: sufit filigranowy

Filigranowy sufit staje się coraz bardziej popularny wśród właścicieli budynków. Nazywany jest również sufitem elementowym, sufitem z dźwigarów kratowych lub sufitem imperialnym. Dostarczana jest na plac budowy w postaci prefabrykowanej części żelbetowej, którą następnie na miejscu uzupełnia się betonem. Przy okazji: Sufit filigranowy, tak jak na przykład Rigips, to tylko nazwa marki.
 

 • Tak powstaje filigranowy sufit 
  Półwykończone części stropu filigranowego wykonane są ze stropu żelbetowego o grubości 4-6 cm. Od spodu każdego elementu znajduje się wzmocnienie z dźwigarów kratowych oraz zgrzewanej siatki drucianej. Poszczególne części są zbrojenie poprzeczne na budowie i wylewane z betonu na miejscu, czyli litego betonu.
   
 • Tyle kosztuje filigranowy kocyk 
  Ponieważ strop filigranowy jest tylko wylewany i nie jest w całości produkowany na placu budowy, jest zwykle nieco tańszy niż strop betonowy na miejscu. 

Strop filigranowy lub kratowy składa się z prefabrykowanego stropu żelbetowego i uzupełnienia z betonu na miejscu.

Zdjęcie: iStock / MEbardt

Rodzaje sufitów betonowych: Betonowy sufit z pustaków kamiennych

Puste kamienne stropy nazywane są również betonowymi stropami kamiennymi lub stropami montowanymi ręcznie. Ten rodzaj stropu betonowego składa się z trzech elementów: cokołu betonowego, kamieni stropowych i betonu. Jest to dodatek do betonu na miejscu. W zależności od wymaganej statyki sufity pustakowe są oferowane w różnych grubościach i wykonaniach.
Cechą szczególną stropów pustakowych jest to, że są one stosowane nie tylko w nowych budynkach, ale także odgrywają rolę w renowacji domów. Ponadto są stosunkowo lekkie w porównaniu z innymi rodzajami stropów betonowych, a w niektórych przypadkach, np. do prac wykończeniowych, można je montować nawet bez dźwigu.
Wskazówka: To, czy używasz stropów z pustaków betonowych z betonem, czy bez, ma wpływ na izolację akustyczną, ale także na statykę. Najlepiej omówić tę decyzję z inżynierem budowlanym. 
 

 • Tak powstaje pusty strop betonowy
  W przypadku sufitu z pustaków, prefabrykowane pustaki są składowane na metalowych dźwigarach. Są one dostarczane z fabryki na plac budowy gotowe do montażu. Po ustawieniu tych dźwigarów za pomocą dźwigu, strop zalewa się betonem.
   
 • Tyle kosztuje pustak betonowy strop
  W porównaniu z innymi rodzajami stropów betonowych, strop pustakowy jest stosunkowo tani. Cena za metr kwadratowy wynosi około 39 euro, w tym zbrojenie. Dodatkowo jednak mogą wystąpić koszty montażu. 

W nowoczesnym lofcie beton licowy odgrywa coraz większą rolę na ścianach i suficie.

Zdjęcie: iStock/DoświadczenieWnętrza

Typy stropów betonowych: Prefabrykowany sprężony strop betonowy

Prefabrykowany strop z betonu sprężonego jest konstrukcją stropową wykonaną ze znormalizowanych kształtek z zagłębieniami, które zmniejszają jego ciężar własny i zapewniają lepszą izolację termiczną, jeśli materiał izolacyjny jest również instalowany w zagłębieniach stropu. Ponieważ gotowe części są składane tylko na placu budowy, metoda budowy jest bardzo oszczędna w czasie. Dzięki wnękom zmniejsza się również zużycie materiału. 
 

 • Tak powstaje strop z betonu sprężonego
  Prefabrykowany strop z betonu sprężonego składa się z betonu i stali sprężającej, która jest wkładana naprzemiennie między płyty betonowe. Tworzy to rodzaj kanapki ze stali sprężającej i betonu. Poszczególne gotowe elementy stropu strunobetonowego są dostarczane na plac budowy i tam budowane w celu utworzenia kompletnego stropu. Mówi się tu o tak zwanym projekcie pełnego montażu.
   
 • Tyle kosztuje prefabrykowany strop z betonu sprężonego
  Ile kosztuje prefabrykowany strop strunobetonowy zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Istotną rolę odgrywa również grubość stropu oraz zastosowane materiały izolacyjne. Możesz spodziewać się około 150 euro za metr kwadratowy. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here