Kolory betonu”,

Wszystko, co musisz wiedzieć o farbie do betonu

Z farbą do betonu możesz zaprojektować elewacje, ściany, podłogi i poszczególne elementy z betonu nie tylko kolorystycznie według własnych wyobrażeń. Specjalny kolor chroni również porowatą powierzchnię betonu i sprawia, że ​​materiał ten jest znacznie trwalszy. Beton jako mineralny materiał budowlany jest bardzo wytrzymały, ale posiada porowatą powierzchnię, przez co materiał jest podatny na działanie warunków atmosferycznych i przebarwienia. Powłoka specjalną farbą do betonu chroni powierzchnię nie tylko przed wnikającą wilgocią, ale także przed promieniowaniem UV, wpływami mechanicznymi oraz pleśnią lub mchem przed osadzaniem się i namnażaniem w porach. I oczywiście kolor betonu nie tylko zapewnia ochronę powierzchni, ale także umożliwia dowolne zabarwienie i ponowne zabarwienie betonu, co często jest pożądane, zwłaszcza w pomieszczeniach.

Farby do betonu są dostępne zarówno w kolorze bezbarwnym, jak i przezroczystym oraz z kolorowymi pigmentami i zazwyczaj można je otrzymać w postaci gotowej do użycia w sklepie z narzędziami. Są to gęste farby, które można nakładać pędzlem, pędzlem lub wałkiem malarskim.

Właściwości farb do betonu

Jakie są rodzaje farb do betonu?

Farby do betonu są dostępne w różnych recepturach do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Oprócz składu farby do betonu różnią się także właściwościami i oczywiście kolorem.

Ważny: Farba do betonu nadaje się do malowania suchych powierzchni betonowych. Jeśli chcesz zabarwić beton na wskroś, podczas mieszania płynnego betonu musisz dodać odpowiednie pigmenty barwiące.

Głównym wyróżnikiem farb do betonu jest obszar zastosowania:

Farba do betonu do użytku na zewnątrz jest często wzbogacana o środki biobójcze, które działają przeciwko pleśni, algom i mchom, ale mogą być również niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Chociaż obecnie stosuje się znacznie mniej toksycznych biocydów, które również emitują mniej niż wcześniej, farby do betonu do użytku na zewnątrz mogą nadal powodować podrażnienia przy częstym kontakcie ze skórą. Ponadto farby zewnętrzne do betonu najczęściej bazują na żywicy epoksydowej, co utrudnia ich obróbkę, gdyż farbę można tylko rozcieńczyć specjalnymi rozpuszczalnikami lub usunąć ze skóry i odzieży. Takie tak zwane polimerowe farby akrylowo-elastomerowe mają wiele zalet: Taka farba do betonu kompensuje wahania temperatury, kurcząc się elastycznie w niskich temperaturach i rozszerzając się, gdy jest ciepło. W ten sposób można trwale ukryć nawet niewielkie pęknięcia w betonie. Z tego powodu żywica epoksydowa nadaje się również szczególnie do powlekania podłóg, a także niezawodnie chroni podłoże przed wnikaniem wilgoci.

Dzięki farbie do betonu możesz zaprojektować szary beton zgodnie ze swoimi pomysłami i jednocześnie go zabezpieczyć © sveta, stock.cegła suszona na słońcu.com

Rozpuszczalne w wodzie farby do betonu są często używane do użytku w pomieszczeniach. Nie musi to jednak oznaczać, że taka farba do betonu jest nietoksyczna. Ponieważ wielu producentów dodaje konserwanty, aby kolor był trwalszy i go chronił. Dlatego należy upewnić się, że farba została wyróżniona na przykład etykietą środowiskową „Błękitny Anioł”, ponieważ są to zazwyczaj farby emulsyjne na bazie wody, akrylowe lub akrylowo-silikonowe. W przeciwieństwie do ścian zewnętrznych, beton we wnętrzu z reguły nie powinien być uszczelniany i powinien być nadal przepuszczalny dla pary wodnej, aby zapewnić zdrowe środowisko życia.

Zastosowania farb do betonu

Prosta, gotowa farba do betonu często nie wystarcza w przypadku szczególnie obciążonych powierzchni. Np. aby posadzkę betonową farbą wykonać nie tylko wizualnie, ale także odporną na ścieranie, schodki i rozmazywanie, należy użyć farby dwuskładnikowej. Te farby do betonu 2K są mieszane na krótko przed użyciem i składają się ze spoiwa z kolorowymi pigmentami i utwardzacza, który po zmieszaniu wiąże się chemicznie ze spoiwem i tworzy z nim nierozłączne wiązanie. Dzięki temu powierzchnia lakieru jest niewrażliwa na wpływy mechaniczne i chemiczne. Tak pomalowaną posadzkę betonową można również regularnie czyścić wodą, pędzlem i środkiem czyszczącym, bez utraty koloru i przenikania wilgoci do podłogi. Dwuskładnikowe farby do betonu zapewniają jeszcze lepszą ochronę, nie tylko czynią posadzkę wodoodporną, ale także ją uszczelniają, nadają się do zastosowań o dużych obciążeniach, np. w garażu czy w szopie.

Przedstawione do tej pory kolory betonu mają na celu nadanie powierzchni jak najbardziej nieprzejrzystej barwy, aby nie można było jej rozpoznać jako betonu lub można ją było rozpoznać tylko po bliższym przyjrzeniu się. Jeżeli natomiast zależy Ci tylko na rozjaśnieniu i podkreśleniu barwy betonu swoją charakterystyczną strukturą powierzchni, warto zastosować glazurę do betonu. Podobnie jak w przypadku drewna, glazura betonowa to tylko kolorowa warstwa ochronna bez pełnego pokrycia, dzięki której można ustawić akcenty kolorystyczne i optymalnie wyeksponować beton.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak długo utrzymuje się powłoka farbą do betonu??

Podobnie jak w przypadku innych farb, trwałość farby do betonu na ścianie lub suficie można znacznie zwiększyć, nakładając ją w kilku krokach roboczych. Jest to szczególnie zalecane w przypadku szczególnie porowatych, wcześniej uszkodzonych, wilgotnych lub w inny sposób trudnych podłoży. Zawsze upewnij się, że ostatnia warstwa farby jest całkowicie sucha przed nałożeniem nowej warstwy farby.

Jeśli użyjesz dobrej jakości farby do betonu i nałożysz ją zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj możesz spodziewać się trwałości na ścianach lub sufitach co najmniej 10 lat. Farba do betonu na posadzce natomiast musi wytrzymać znacznie większe obciążenia mechaniczne, dlatego – w zależności od konkretnego obszaru zastosowania – może być konieczna nowa warstwa farby po 5-8 latach.

Jakie narzędzia są potrzebne do obróbki farby do betonu?

W zależności od rodzaju farby potrzebujesz albo pędzla, wałka do malowania i ściągaczki, albo systemu natryskowego, który pozwala po prostu rozpylić farbę na ścianie lub suficie. Ponadto należy oczywiście budowę lub. Przed przystąpieniem do prac przygotuj obszar malowania, tj. zakryj lub zamaskuj wszystko, co nie powinno być malowane.

Możesz również nakładać wiele farb do betonu za pomocą spryskiwacza paint. Upewnij się jednak, że farba jest wystarczająco rozcieńczona, aby zapewnić czystą i równomierną aplikację farby. © studio ciasteczek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Noś odzież ochronną w pracy, a przynajmniej odzież, która nie boli, jeśli pojawią się krople farby. Powinieneś również mieć pod ręką rozpuszczalniki do czyszczenia, również aby szybko i dokładnie usunąć rozlane płyny, które dostały się np. na podłogę, okna lub drzwi.

Narzędzia do obróbki farby do betonu

Co należy wziąć pod uwagę podczas obróbki farby do betonu?

Następnie zacznij czyścić powierzchnię do malowania i w razie potrzeby ją usuwać. do szpachlowania w celu usunięcia pęknięć, spoin i innych nierówności. Niech wszystko dobrze wyschnie, zanim zaczniesz malować. W zależności od podłoża należy najpierw pokryć beton podkładem adhezyjnym, aby kolor betonu lepiej się przywierał. Wybierz odpowiedni podkład, najlepiej od tego samego producenta co farba do betonu, i nałóż go zgodnie ze specyfikacją, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Przygotowanie i obróbka farb do betonu

Następnie wymieszaj wymaganą ilość farby i nałóż ją szybko po otwarciu pojemnika. Możesz (i powinieneś) rozcieńczyć farby na bazie wody około 10% wodą z kranu, co nie tylko zwiększa zasięg, ale także znacznie ułatwia przetwarzanie.

W każdym razie zaplanuj wystarczająco dużo czasu, ponieważ - tak jak profesjonaliści - uzyskasz naprawdę dobry wynik tylko wtedy, gdy nałożysz kolor kilka razy. Jeśli musisz pomalować betonowe powierzchnie na zewnątrz lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, powinieneś również wziąć pod uwagę pogodę. Temperatury w nocy nie powinny spaść poniżej 10°C, jeśli to możliwe, a na malowane powierzchnie nie powinno padać w pierwszych dniach, aż do całkowitego wyschnięcia farby do betonu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here