Aktywacja rdzenia betonowego: innowacyjna technologia czy utopia?

Aktywacja rdzenia betonowego to techniczna metoda ogrzewania i chłodzenia budynków. Sama bryła budynku jest wykorzystywana jako magazyn ciepła lub wymiennik ciepła, czyli betonowe ściany, słupy, a zwłaszcza betonowe stropy, bo tam najłatwiej jest zamontować system. Beton stopniowo oddaje ciepło do pomieszczeń – w zasadzie ogrzewanie podłogowe ze wszystkich stron. Ich technologia była również inspiracją. Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, wbudowane są prefabrykowane rury z tworzywa sztucznego, które są wylewane w gołe sufity i w których później krąży woda o kontrolowanej temperaturze. W ten sposób aktywowany jest termicznie cały, solidny sufit.
Beton jest dobrym medium magazynującym i bardzo dobrze przewodzi energię cieplną, ale z opóźnieniem uwalnia zarówno ciepło, jak i zimno. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, aktywacja rdzenia betonowego może opcjonalnie również schłodzić surowy strop w zależności od temperatury wody w przewodach rurowych.

Możesz być także zainteresowany Energia i klimat Ogrzewanie podłogowe: zalety, wady i instalacja Energia i klimat Pompy ciepła: przegląd kosztów i zużycia Energia i klimat Ogrzewanie powierzchniowe — wydajne i niewidoczne

Jak działa aktywacja komponentów??

Obecny stan techniki umożliwia ogrzewanie lub chłodzenie obciążenia podstawowego w budynku. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania i obciążeń szczytowych, inne systemy muszą wkroczyć i wspierać kontrolę temperatury rdzenia betonu.
To, jak dobrze i skutecznie działa aktywacja komponentów, jest ograniczone przez maksymalną możliwą gęstość instalacji poszczególnych rur. Nie ma również możliwości cyrkulacji ciepłej lub zimnej wody zgodnie z życzeniem, w przeciwnym razie istnieje ryzyko problemów z materiałami budowlanymi, które zbyt mocno chłodzą lub nagrzewają się i prowadzą do tworzenia się kondensatu lub nagrzewania budynku. W zależności od budynku powszechne są odległości między rurami od 10 do 25 centymetrów.

Aktywacja betonu jest podobna do ogrzewania podłogowego, ale jest układana bezpośrednio w betonie.

Zdjęcie: iStock / schoward

Ogrzewanie z aktywacją rdzenia betonowego

Ponieważ stropy budynku oddają ciepło na dużej powierzchni, woda w rurach omija znacznie niższe temperatury przepływu niż np. grzejniki centralnego ogrzewania. Niższe temperatury na zasilaniu można osiągnąć za pomocą pompy ciepła, czasami wystarczy nawet naturalne ciepło wód gruntowych.
Oddawanie ciepła do pomieszczenia działa tak samo jak chłodzenie, podobnie jak chłodzenie, głównie poprzez promieniowanie cieplne przez powierzchnię betonu. Im bliżej biegną rury, tym efektywniej działa system. A co najlepsze: ciepłe ściany zauważysz nawet przy niewielkich różnicach temperatur w porównaniu z powietrzem w pomieszczeniu – w porównaniu z grzejnikami jest cieplej, ponieważ sufity są źródłem ciepła o dużej powierzchni. Grzejniki ogrzewają powietrze bezpośrednio, ciepłe powietrze unosi się i może wzniecać kurz.

Aktywacja rdzenia betonowego do chłodzenia

Aktywacja rdzenia betonowego sprawia, że ​​wentylatory są zbędne i mogą również zastąpić konwencjonalne systemy klimatyzacyjne. Efekt chłodzenia jest inny niż w przypadku systemów klimatyzacyjnych, które stale wdmuchują schłodzone powietrze do budynku i tworzą przy tym nieprzyjemne przeciągi. Przy aktywacji komponentów termicznych woda gruntowa przepływa np. przez rury w stropach w celu ich schłodzenia i schładza je, co jest następnie odczuwalne w pomieszczeniu.
Jednak woda chłodząca nie może być zbyt zimna, w przeciwnym razie na betonie lub innych elementach będzie się skraplać. Przy średniej temperaturze nieco ponad dziesięciu stopni Celsjusza, woda gruntowa jest zbyt zimna, aby komponenty mogły zostać aktywowane i należy ją trochę podgrzać - najlepiej za pomocą pompy ciepła, aby zużywać mniej energii.

zalety wady
System ogrzewania jest bardzo
energooszczędny i
działa z niskim
Temperatury przepływu,
ponieważ wydzielające ciepło
Obszary są tak duże.
Jedną wadą jest to, że termiczna
Aktywacja komponentów jest powolna i powolna
reaguje na zmiany. Kto to lubi
chcesz szybko się ogrzać lub ochłodzić,
musi się przyzwyczaić lub dodatkowo
ogrzewanie lub chłodzenie.
Można to prawidłowo zaplanować
System w budynkach
o niskim zapotrzebowaniu na energię
zarówno ogrzewanie, jak i
również całkowite chłodzenie
przejąć. Pożeracze energii
Klimatyzacja jest niepotrzebna.
Budynek musi być bardzo dobry
być odizolowanym. refleksja
Instalacja w starych budynkach jest aktualna
ekonomicznie niemożliwe.
Ciepło promieniowania jest uważane za bardzo
czułem się przyjemnie.
Do precyzyjnej kontroli
Temperatura w pomieszczeniu zgodnie z nastawami
wymagane są dodatkowe urządzenia.
Fotowoltaika i pompy ciepła
są idealnym dodatkiem.
Zwykłe nocne niepowodzenia
nie są możliwe podczas ogrzewania.
Beton jest idealny
Pośrednie magazynowanie ciepła.
Koszt planowania i
Instalacja jest wyższa niż w
grzejniki konwencjonalne.
Ponieważ zasada nie jest
ze wspólnymi systemami grzewczymi
jest porównywalny,
zakończono dużo specjalistycznego planowania
Niezbędne firmy specjalistyczne.
  Aktywacja rdzenia betonowego
nadaje się tylko do tego
Obciążenie podstawowe. Na niskim
Temperatury zewnętrzne są często
Niezbędne dodatkowe ogrzewanie.

Czy technologia jest odpowiednia dla domów prywatnych??

W zasadzie tak, ale specyfika aktywacji komponentów termicznych jest obecnie czymś tylko dla nowych budynków z najbardziej równomiernym rozkładem obciążenia możliwym do ogrzewania lub chłodzenia, a najlepiej dla domu niskoenergetycznego. Ci, którzy tego nie mają, często nie mogą uniknąć dodatkowych systemów grzewczych. W trakcie budowy energooszczędnego budownictwa z pewnością usłyszysz więcej o systemie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here