Renowacja betonu: fachowa naprawa zwietrzałych powierzchni”,

Naprawa betonu jest szczególnie konieczna w przypadku betonu zbrojonego, który jest najczęściej używany w budownictwie mieszkaniowym. Ponieważ proces chemiczny zmienia beton na przestrzeni lat. Stal nie jest już dobrze chroniona przed korozją i zaczyna rdzewieć. W rezultacie materiał rozszerza się, a otaczający beton pęka. W niesprzyjających warunkach środowiskowych, takich jak podwyższona wilgotność czy bezpośredni wpływ słonej wody, korozja ulega przyspieszeniu.

Podczas renowacji betonu jest dużo kurzu i gruzu. Pamiętaj, aby nosić okulary ochronne i maskę na twarz.

Zdjęcie: iStock / Bosca78

Renowacja betonu: kiedy potrzebny jest ekspert?

Ze względu na mieszankę różnych materiałów beton jest specjalnym materiałem budowlanym, który może zmieniać swój stan pod wpływem różnych wpływów. Jak tylko odkryjesz głębsze pęknięcia w betonie, powinieneś skonsultować się z ekspertem. Z jednej strony dlatego, że opisane powyżej metody sprawdzają się tylko w przypadku drobnych pęknięć, z drugiej strony dlatego, że należy zadbać o to, aby beton był uszkodzony tylko na powierzchni.

Renowacja betonu jest regulowana w normie DIN EN 1504 i obejmuje ochronę zbrojenia, ochronę betonu i renowację powierzchni betonu. 

Na początku należy ustalić przyczynę i rozmiar szkody. W tym celu za pomocą urządzenia do badania zbrojenia określa się rzeczywisty uszkodzony materiał. Ponadto należy sprawdzić stan korozji i stabilność betonu.

Przed zamknięciem jakichkolwiek pęknięć lub większych uszkodzeń betonu specjalistyczna firma musi usunąć rdzę ze stalowego zbrojenia i odpowiednio przygotować podłoże. Odbywa się to za pomocą piaskarek, myjek wysokociśnieniowych lub śrutownic.

Każde odsłonięte zbrojenie jest teraz zabezpieczone przed korozją. Ekspert może wtedy skorzystać z różnych metod kompensacji uszkodzonych obszarów. Żywice można wprowadzać pod wysokim ciśnieniem lub w wyższych temperaturach i tym samym wypełniać pęknięcia. W przypadku większych uszkodzonych obszarów powierzchnię należy wygładzić drobnoziarnistym wypełniaczem przed nałożeniem powłoki ochronnej, aby zapobiec ponownemu uszkodzeniu korozyjnemu.

Renowacja betonu dla majsterkowiczów

Jeśli na samym początku odkryłeś uszkodzenia betonu i do tej pory widać tylko pojedyncze pęknięcia, możesz sam naprawić beton. Do tego celu służą różne żywice, tzw. żywice epoksydowe.

Nasza wskazówka: Specjalne żywice, których można użyć do renowacji betonu, są dostępne w sklepach specjalistycznych lub sklepach z narzędziami. Ze względu na swoją elastyczność i wysoką wytrzymałość po utwardzeniu, te tak zwane żywice syntetyczne są szczególnie odporne na pękanie, bardzo dobrze uszczelniają przed wnikaniem wilgoci, a tym samym chronią przed dalszą korozją. Obróbka jest bardzo łatwa, ponieważ płynny materiał przylega do betonu.

W przypadku szczególnie drobnych pęknięć wystarczy nasączyć szczelinę żywicą. Żywica jest wciągana do betonowej szczeliny podczas wysychania i w ten sposób uszczelnia ją przed wnikaniem wody. Powtarzaj ten proces, aż pęknięcie zostanie całkowicie zamknięte i żywica przestanie się wchłaniać.

Jako alternatywę dla żywic można również użyć pasty cementowej. Pasta cementowa to lepka mieszanka cementowo-wodna, która jest obliczana według tzw. wartości wodno-cementowej. W tym celu jednak pęknięcia nie powinny być większe niż 0,8 milimetra. Klej po stwardnieniu ma taką samą twardość jak beton. Duży plus: klasa odporności ogniowej nie zmienia się wraz z tą naprawą.

Uszkodzenia betonu: tak można temu zapobiec!

Aby uniknąć kosztownej renowacji betonu, można z wyprzedzeniem podjąć różne środki ostrożności.

  • Skuteczną metodą jest zabezpieczenie betonu przed elementami powłoką ochronną. W tym celu należy wcześniej wygładzić wszelkie nierówności lub dziury drobnym szpachlówką. Następnie nałóż warstwę ochronną odporną na warunki atmosferyczne.
  • Alternatywnie wrażliwe obszary można chronić przed upałem, zimnem i deszczem za pomocą pokrowca.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here