Jak prawidłowo przechowywać chleb ”,

To, jak dobrze i jak długo starczy bochenek, zależy od rodzaju chleba. Chleb pszenny może zachować świeżość do dwóch dni, jeśli jest odpowiednio przechowywany. Chleb żytni wystarcza na cztery dni, a prawdziwy chleb razowy aż dziewięć dni. Ogólnie rzecz biorąc, im ciemniejszy chleb, tym dłużej pozostaje świeży.
Jeśli chcesz, aby chleb wystarczająco długo zachował świeżość, najlepiej kupić cały bochenek chleba. Możesz więc mieć pewność, że nie zawiera konserwantów. Pokrojony chleb najlepiej kłaść na pokrojonej krawędzi, ponieważ skórka zwykle chroni wnętrze chleba przed wysychaniem.
Jeśli szukasz jedzenia, które będzie trwać wiecznie, powinieneś wybrać pieczywo chrupkie, sucharki lub pieczywo w puszkach. Są najlepsze, jeśli chcesz zaopatrzyć się w zapasy lub po prostu nie lubisz chodzić na zakupy.

Nasza wskazówka!

Nawet jeśli chleb jest już suchy, nie należy go od razu wyrzucać. Kilka minut w piekarniku lub w tosterze sprawi, że znów będzie chrupiąca.

Po prostu zostaw chleb w papierowej torbie, aby go przechowywać?

Z reguły wypieki można dostać od piekarza w papierowej torbie. Zwykle wystarczy, aby chleb był świeży, pochłaniając wilgoć. Papierowa torebka zapobiega również zbyt szybkiemu wysychaniu chleba. Jednak z czasem chleb stanie się czerstwy. W rezultacie torby papierowe nie nadają się do przechowywania.
Zamiast tego należy całkowicie zrezygnować z plastikowej torby, jeśli chcesz zachować chleb przez długi czas. Wilgoć nie może się stąd wydostać, a chleb traci chrupiącą skórkę i zaczyna szybciej pleśnieć. Istnieją również bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy, takie jak torby papierowe lub płócienne.

Pieczywo pszenne starcza na kilka dni, a ciemne pieczywo wystarcza nawet na tydzień.

Zdjęcie: IStock / Studio Ananasowe

Przechowuj chleb w pojemniku na chleb

Praktyczny pojemnik na pieczywo jest dostępny w szerokiej gamie wzorów. Bardzo ważne jest, aby pojemnik na pieczywo był przewiewny, abyś mógł przechowywać i dłużej cieszyć się pieczywem. W klasycznych modelach nadmiar wilgoci ucieka przez otwory wentylacyjne i zapobiega pleśnieniu pieczywa. Chleb może zostać w papierowej torbie. Zapobiega wpływowi plastikowego pudełka na chleb na smak.
W przypadku elektrycznego pojemnika na pieczywo próżniowe powietrze jest wysysane za pomocą pompy za naciśnięciem przycisku, aż do uzyskania podciśnienia w pojemniku na pieczywo. Powinno to dłużej utrzymać świeżość chleba. Aby próżnia trwała, pojemnik musi być dobrze zamknięty. Ponieważ uszczelka również zużywa się przy regularnym użytkowaniu, powietrze jest wielokrotnie wypuszczane z elektrycznych pojemników na chleb, dzięki czemu próżnia może nadal istnieć.
Wskazówka: Jeśli latem masz jeszcze miejsce w próżniowym pojemniku na pieczywo, możesz tam również przechowywać owoce i warzywa. Podciśnienie dłużej utrzymuje świeżość owoców, a podciśnienie zapobiega również rozprzestrzenianiu się muszek owocowych.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Porady domowe Piekarniki w porównaniu testowym 2021: Najlepsze modele Test noża do chleba - 7 modeli w walce o miękisz Test mini piekarnika 2021 - który piecze najlepszą pizzę?

Jaki materiał na pudełko na chleb?

To, które pudełko na pieczywo wybierzesz, to często kwestia gustu. Chlebak ze stali nierdzewnej jest szczególnie popularny i stylowy. Ten klasyk jest wyposażony w otwory wentylacyjne, przez które może wydostawać się wilgoć. Ponadto stal nierdzewna jest generalnie materiałem bez smaku, dzięki czemu ciasto nie traci swojego pierwotnego smaku. Ponadto pudełka na pieczywo wykonane ze stali nierdzewnej są łatwe w czyszczeniu.
Drewniane pudełka na chleb mają tę zaletę, że mogą pochłaniać wilgoć. Chleb jednak schnie szybciej w drewnianym pudełku na chleb. Dlatego wskazane jest przechowywanie chleba w papierowej torbie.
Podobnie jak drewno, glina nadaje się również do przechowywania chleba. Gliniane garnki mogą pochłaniać wilgoć i wypuszczać ją na zewnątrz. Rzymski garnek wykonany z gliny jest przeszklony od wewnątrz, a pokrywka zapewnia wentylację.
Inną alternatywą do przechowywania pieczywa są plastikowe pudełka na pieczywo. Nie może jednak wchłaniać wilgoci i często nie jest bez smaku. Tutaj tym bardziej ważna jest odpowiednia wentylacja. Ponownie zalecamy trzymanie chleba w papierowej torbie.

Chleb przechowywać w lodówce?

Powszechnym mitem jest to, że chleb najdłużej pozostaje świeży w lodówce. Dlatego co siódmy Niemiec trzyma chleb w lodówce. Chleb jednak schnie znacznie szybciej w lodówce, a do tego traci smak.
Dzieje się tak, ponieważ retrogradacja w lodówce odbywa się znacznie intensywniej, a zatem szybciej dzięki optymalnym warunkom. Proces przyspiesza w niskich temperaturach od -7 do +7 stopni. Woda w chlebie jest wypuszczana na zewnątrz i odparowuje. Retrogradacja sprawia, że ​​chleb jest czerstwy. Optymalna temperatura do prawidłowego przechowywania to około 12 do 18 stopni.
Czy po imprezie zostało dużo chleba, czy też przez całą niedzielę eksperymentowałeś z wypiekaczem do chleba i upiekłeś za dużo?? Następnie możesz zamrozić chleb, zarówno cały, jak i pokrojony, w zamrażarce. Chleb można później rozmrozić i włożyć do tostera.

Przechowywanie chleba i unikanie pleśni

Jeśli na chlebie jest już pleśń, należy go całkowicie wyrzucić. Nawet jeśli widocznych jest tylko kilka zarodników, możesz być pewien, że cały bochenek jest zainfekowany. Następnie należy dokładnie wyczyścić pudełko na chleb, aby usunąć pozostałe zarodniki. Najlepszym sposobem na to jest ocet. Wystarczy wymieszać ocet z wodą i regularnie czyścić pojemnik ze stali nierdzewnej.

Często Zadawane Pytania

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania chleba??

Chleb najlepiej przechowywać w zacienionym miejscu. Nadaje się do tego pojemna szafka kuchenna lub, jeśli jest dostępna, spiżarnia. Zapewnia to optymalną temperaturę do przechowywania.

Czy powinienem po prostu wyrzucić stary chleb??

Jeśli chleb jest już twardy jak kamień, można go użyć do panierowania lub dodać do sałatki jako grzanki. W związku z tym istnieją pyszne alternatywy dla wyrzucania.


Czerstwy chleb można zwilżyć wodą i wstawić do piekarnika na kilka minut w temperaturze 150 stopni. Dzięki temu znów będzie chrupiąca i gotowa do ponownego podania.  

Jak mogę zapobiegać pleśni??

Aby chleb nie został zaatakowany przez pleśń, należy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza. Szczególnie świeżo upieczony chleb zawiera dużo wilgoci, która nie może się wydostać w plastikowej torbie, co oznacza, że ​​pleśń bardzo szybko się tworzy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here