Rozłącz zdjęcia: w ten sposób stają się własnymi ”,

Czy wieszasz na ścianie obrazy, zdjęcia, druki, plakaty czy obrazy to z jednej strony kwestia gustu, z drugiej kwestia pieniędzy. Nie musisz jednak kupować zdjęć, aby ozdobić nimi swój dom. Dlaczego nie pożyczysz trochę. Biblioteki sztuki, z których niektóre są powiązane z muzeami lub bibliotekami, mają taki zakres sztuki. Pokoje nabierają osobistego charakteru, jeśli samemu machasz pędzelkiem lub przypinasz własne zdjęcia na ścianie. Najpiękniejsze zdjęcia cyfrowe można powiększać i drukować na płótnie.

Wybór ramek do zdjęć: która ramka pasuje do którego zdjęcia?

Jeśli wieszasz zdjęcia, możesz zintegrować ramkę jako element dekoracyjny w wystroju pokoju. Pobaw się kolorem, kształtem i materiałami podczas ich układania. Rama nie tylko zapewnia ochronę, ale również podtrzymuje lub zmienia efekt obrazów. W zależności od rodzaju dodaje obrazom głębi, ogranicza je lub harmonijnie łączy ze sobą. Historyczne obrazy mieszczą się w bogatej ramie. Z drugiej strony malarstwo współczesne często wygląda lepiej w prostym kroju. To samo dotyczy zdjęć, plakatów i odbitek.
Wymienne lub magnetyczne ramki są idealne, jeśli często odnawiasz swój dom i wymieniasz zdjęcia w tym procesie. Dzięki jednolitym ramom do zdjęć możliwe jest połączenie różnych motywów i stworzenie harmonijnych aranżacji.

Połącz kilka ramek do zdjęć w różnych kształtach i kolorach i umieść je w centrum uwagi. 

Zdjęcie: living4media / Studio Lumino

Udowodnij wyczucie połączeń w mieszkaniu

Zharmonizuj zdjęcia ze swoimi meblami? Jeśli powiesisz mały obrazek na masywnym meblu, zostanie on zgubiony i na odwrót zwykle też nie wygląda dobrze. Rozmiar musi pasować. Wygląda harmonijnie, gdy ton koloru lub jego kolor dopełniający powtarza się w różnych meblach i dodatkach w mieszkaniu. Pokazując wzory lub kształty pokazane w innych elementach dekoracyjnych, pokazujesz swoją dbałość o szczegóły.

Określ prawidłową wysokość obrazów

Zdjęcia wieszasz tak, aby były widoczne – najlepiej na wysokości oczu. Za idealną wysokością dla udanego zawieszenia kryje się kilka możliwości:
 

 • Jeśli wolisz harmonijne powieszenie, upewnij się, że jedna trzecia pracy znajduje się powyżej poziomu oczu, a dwie trzecie poniżej
   
 • Alternatywnie, postępuj zgodnie z wytycznymi muzeów, które mówią, że środek obrazu znajduje się od 1,45 do 1,60 metra nad ziemią
   
 • Ponadto aranżacja ściany z obrazami zależy od tego, czy na dekoracje ścienne patrzysz głównie siedząc np. z sofy, czy raczej w przelocie

Pamiętaj też, że stonowane kolory dobrze komponują się w ciemnych rogach. Z drugiej strony jasne obiekty potrzebują światła. Zbyt duża jego ilość sprawia jednak, że wydają się mniej kolorowe i świetliste, a z czasem faktycznie zanikają. Przestrzeń naprzeciwko okna jest zatem nieodpowiednia.

Jakie istnieją warianty aranżacji zdjęć?

Przed wywierceniem otworów do zawieszenia obrazków i zdjęć naszkicuj swoją aranżację na papierze lub rozłóż ją na podłodze. Jeśli nie wieszasz przedmiotu pośrodku jednej strony ściany, a raczej przesuniesz go na bok, zadbaj o stworzenie przeciwwagi optycznej z meblem lub dekoracją. Czy myślałeś kiedyś o zawieszeniu banerów w kącie pod sufitem, swobodnie unoszących się w pomieszczeniu?? W ten sposób pojawiają się nowoczesne obrazy roślinne.
A może chcesz ułożyć kilka obiektów? Następnie można na przykład połączyć w ramkę wiele małych formatów, ułożyć obok siebie serię artysty lub powiązać ze sobą elementy o wysokim kontraście. Jeśli ułożysz prace w pionie, ściany wydają się wyższe, a poziome zgrupowania poszerzają pomieszczenia. Połącz to, co pasuje do twoich oczu, ale odkryj ukryty porządek. Możesz użyć następujących schematów jako przewodnika:
 

 • poziomy 
  W celu uzyskania poziomego ułożenia obrazów zamontuj półkę lub półkę i oprzyj na niej prace o ścianę. Upewnij się, że odległość między obrazami jest równa (idealnie: około pięciu centymetrów). Pozioma linia bazowa zapewnia wizualny spokój nawet przy różnych formatach obrazów, a obrazy można łatwo wymieniać w dowolnym momencie.

Odległość między poszczególnymi ramkami powinna wynosić około pięciu centymetrów. 

Zdjęcie: living4media / Möller, Cecilia
 • kwadrat
  Wyraźny układ geometryczny tworzy harmonię. Na przykład jednolite formaty są zawsze zawieszone w tej samej odległości od kwadratu o dowolnym rozmiarze. Proces jest idealny, jeśli chcesz zawiesić zdjęcia z serii.

Geometryczne zawieszenie prac zapewnia harmonijny ogólny obraz. 

Zdjęcie: living4media / Vierucci / Eustachi
 • Okrąg / elipsa
  Jeśli ustawisz okrągłą ścianę z obrazami, największe obrazy staną się w centrum uwagi. Dołącz pozostałe elementy w wyimaginowanym okręgu wokół nich.

Jeśli ułożysz zdjęcia w formie elipsy, ściana obrazów będzie bardzo dynamiczna i żywa. 

Zdjęcie: living4media / Bauer Syndication
 • Galeria
  Relingi Gallery to profesjonalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcesz ułożyć serię. Tutaj przymocowujesz dzieła sztuki do haczykowatych drutów lub lin nylonowych. Gdy system jest już na miejscu, możesz go elastycznie odnawiać bez konieczności wiercenia nowych otworów w ścianie.
  Wskazówka: Możesz też rozciągnąć drut i powiesić na nim obrazki. W ten sposób zdjęcia stają się własne.

Dzięki temu elastycznemu systemowi możesz łatwo wymieniać swoje zdjęcia w dowolnym momencie. 

Zdjęcie: living4media / Dom i wypoczynek
 • Harmonia
  Zawieś zdjęcia tak, aby zewnętrzne linie tworzyły wyraźny prostokąt. Uzyskasz harmonijny ogólny obraz, jeśli umieścisz zdjęcia blisko siebie lub zawsze w tej samej odległości od siebie.
  Wskazówka: Dopasowany kolorystycznie prostokąt namalowany na ścianie za grupą obrazów również podkreśla harmonijne ogólne wrażenie (Schaubühne). Pozwala to na sprowadzenie kolorowej mieszanki obrazów w różnych rozmiarach i różnych ramkach do wspólnego mianownika.

Harmonijne i jednolite wrażenie powstaje, gdy obrazy tworzą prostokąt. 

Zdjęcie: living4media / Hallot, Olivier
 • Pomysłowy chaos
  Dla tych, którzy nie chcą układać zdjęć według żadnego schematu, ale wolą układać je dziko i blisko siebie, najlepszą opcją jest zawieszka petersburska.

Które zawieszenie jest odpowiednie dla mojej ściany z obrazami?

Teraz, gdy już ułożyłeś swoje zdjęcia, masz kilka opcji ich zawieszenia. Rozmiar i waga dzieła określają sposób mocowania do ściany. W przypadku mniejszych formatów wybierz gwoździe stalowe. Jeśli waga Twojego zdjęcia jest mniejsza niż dziesięć kilogramów, użyj gwoździ lub konwencjonalnych haczyków. W przypadku bujnych ramek do zdjęć zalecane są kołki lub kołki na zawiasach.
Wskazówka: Poproś innego pomocnika, aby zawiesić zdjęcia. Na próbę trzyma dzieła sztuki na miejscu, a Ty sprawdzasz, czy stanowisko Ci się podoba. Następnie możesz zaznaczyć pozycje końcowe ołówkiem.
 

 • Zawieszony na gwóźdź
  Małe prace o niskim obciążeniu wymagają tylko jednego punktu mocowania na ścianie. Najpierw zaznacz żądaną pozycję końcową na ścianie (użyj środka ramki obrazu jako wskazówki). Następnie odwróć ramkę na zdjęcia i znajdź odległość między górną krawędzią a zawieszanym urządzeniem z tyłu. Możesz oznaczyć tę odległość w dół od ustalonego punktu na ścianie, który już został wykonany. Na dole wbij gwóźdź w ścianę pod kątem 45 stopni, a następnie zawieś obrazek i znajdź równowagę, gotowe!
  W zasadzie obowiązuje zasada: im cięższy obrazek, tym większy paznokieć! Aby być po bezpiecznej stronie, zwróć uwagę na stan ściany: jeśli jest porowata lub miękka, eksperci radzą użyć śruby z kołkiem. Użyj wiertła, aby utworzyć otwór w stałym punkcie pod kątem prostym. Jeśli zrobiło się zbyt bujne, przymocuj kołek odrobiną gipsu.   
   
 • Zawieszenie na dwa gwoździe
  Prace w formacie poziomym, a także rozbudowane zdjęcia z większym obciążeniem wymagają dwóch gwoździ do stabilnego mocowania. Proces pomiaru jest taki sam jak w przypadku pierwszego wymienionego. Poziomica pokazuje, czy obrazek wisi poziomo.
   
 • Zawieszenie z paskami obrazkowymi
  Użyj pasków do zdjęć lub szyn do galerii, jeśli jesteś fanem remontu! Ponieważ tylko listwa musi być trwale zamontowana na ścianie, możesz umieścić swoje wydruki, zdjęcia, plakaty i co. wymieniać się w dowolnym momencie, gdy zabiera Cię nastrój.
   
 • Zawieszenie bez gwoździa
  Dzięki gwoździom samoprzylepnym do ramek do zdjęć, które można znaleźć w sklepach z narzędziami, bez problemu zawiesisz swoje ulubione przedmioty np. na płytkach. Wytrzymują obciążenia do dwóch kilogramów.
  Delikatne, jasne obrazy (DIN-A5) przyklejają się do ściany nawet z cienkimi haczykami. Ostrożnie wbij haczyki w ścianę. Ewentualnie wygląda bardzo szykownie, jeśli oprzesz zdjęcia w różnych rozmiarach na komodzie o ścianę.

Jak dbasz o zdjęcia, zdjęcia, wydruki i co. przed wpływami środowiska?

Obrazy za szkłem nie blakną tak szybko. Jeśli jednak wystawiasz dzieła sztuki na silne oświetlenie, nic z tego nie pomaga. Akwarele, grafiki i rysunki są szczególnie wrażliwe na światło. Szkło UV zapewnia dobrą ochronę tutaj. Niemniej jednak trudno jest zapobiec utracie koloru zdjęć z biegiem lat. Jeśli Twoje serce jest przywiązane do motywu, lepiej zachować dodatkowy nadruk w albumie.
Z obrazami olejnymi należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Lepiej nie używać włóknistych szmat do odkurzania, ponieważ nitki tkaniny mogą łatwo utknąć na powierzchni. Upewnij się, że rama obrazu nie leży bezpośrednio na ścianie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się pleśni lub plam pleśni. Na przykład zaciśnij cienkie liście korka między ścianą a obrazem lub rozważ alternatywne opcje prezentacji. 

Doradca artystyczny Mon Müllerschön udziela wskazówek dotyczących murali

W wywiadzie konsultantka artystyczna Mon Müllerschön ujawnia kreatywne wskazówki dotyczące wyboru ramy obrazu i łączenia wiszących.
Co pasuje do twoich własnych czterech ścian?
Mon Müllerschön: Wszystko, co chcesz, jest dozwolone - może to być również pięknie oprawiony rysunek dla dzieci. W końcu powinieneś czuć się komfortowo ze swoimi zdjęciami.

Wywiad z konsultantem ds. sztuki Mon Müllerschön.

Zdjęcie: dom

Połącz więc odziedziczone obrazy ze zdjęciami i plakatami?
Müllerschön: Podejdź do selekcji w swobodny sposób, przedstaw ją równo - więc nie przypinaj plakatów pineskami, ale opraw je w ramkę. Możesz zwiększyć wartość każdego elementu, jeśli nadasz mu atrakcyjną ramkę, podstawę lub pudełko.
Czy stać mnie na „prawdziwą” sztukę nawet przy ograniczonym budżecie??
Müllerschön: Zostań członkiem lokalnego stowarzyszenia artystycznego. Można tam dostać dzieła sztuki w preferencyjnej cenie za stosunkowo niską opłatę roczną.
Czy właściwa oprawa to kwestia stylu i gustu??
Müllerschön: Osobiście polecam gładkie, proste paski w kolorze czarnym, naturalnym lub glazurowanym białym. Do tego pasują kremowe passe-partout.
Jak mogę się dowiedzieć, które zdjęcia harmonizują jako grupa??
Müllerschön: Zaufaj swojemu instynktowi! Większość ludzi nie docenia siebie: po prostu odłóż próbkę, pozwól, aby całość działała na ciebie przez tydzień lub dwa - w razie potrzeby załóż na ramię.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here