Płacząca figa: klasyczna roślina doniczkowa ”,

Jako roślina zimozielona zachowuje atrakcyjne eliptyczne liście przez cały rok. W zależności od odmiany są czysto zielone, pstre, marmurkowe, mają ładne brzegi liści lub wyraźnie widoczne nerwy liści. W naszej części świata figowiec płaczący kwitnie rzadko. Ci, którzy uważają je za sadzone w ogrodzie zimowym, częściej odniosą korzyść z małych, kulistych kwiatostanów, które rozwijają się w kątach liści. Za kwiatami następują owoce, które w przypadku figi płaczącej składają się z kulistych, pomarańczowo-czerwonych owoców zbiorowych.

Płacząca figa jest trująca?

Tak, figa płacząca jest lekko trująca we wszystkich częściach rośliny, od liści po owoce. W przypadku spożycia istnieje ryzyko silnych skurczów żołądka, nudności i biegunki. Ficus benjamina niekoniecznie jest więc najlepszą rośliną doniczkową dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi. Płaczącej figi również nie poleca się osobom uczulonym na lateks. Biały mleczny sok, który ucieka przed urazami, zawiera lateks.

Płacząca figa może być również mała jak bonsai. Niezbędne jest wtedy regularne cięcie.

Zdjęcie: iStock/mskarb

Które miejsce dla płaczącej figi?

Płacząca figa lubi mieć światło przez cały rok. Wybierając lokalizację, należy jednak bezwzględnie unikać sytuacji, w których Benjamini stoi w palącym słońcu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia liści, zwłaszcza wielokolorowych. Podczas gdy zimą zalecane są temperatury około 18 stopni Celsjusza, przez resztę roku może być ciepło lub cieplej. Płacząca figa preferuje wtedy temperatury od 22 do 28 stopni Celsjusza. Płaczące figi rzadziej mają przeciągi lub stoją na zimnej podłodze, na przykład na płytkach. Szybko reaguje opadającymi liśćmi. Aby utrzymać równomierny wzrost, należy raz po raz odwracać roślinę doniczkową. Płacząca figa lubi ustawiać się w zgodzie ze światłem.
Praktyczna wskazówka: Po umieszczeniu w jakimś miejscu nie należy zbyt często przesuwać płaczącej figi, jeśli to możliwe. Reaguje na zmianę lokalizacji, zmiany temperatury itp. nie do końca łaskawa i nawet wtedy lubi zrzucać liście.

Płacząca figa: co jest ważne, jeśli chodzi o opiekę?


1. Właściwe podłoże

Niestety nie zaleca się stosowania konwencjonalnej gleby z roślin doniczkowych dla płaczącej figi. Możesz ominąć kosztowną specjalną ziemię, jeśli sam odpowiednio ją wzbogacisz. Obficie dodawaj dodatki mineralne, takie jak piasek budowlany, odłamki lawy lub granulki gliny i wszystko dobrze wymieszaj. To podłoże wystarcza na następne dwa do czterech lat. Dopiero wtedy zwykle trzeba przesadzać płaczącą figę. Upewnij się, że nowa donica nie jest za duża. Ficus benjamina preferuje doniczki, które są tylko o kilka centymetrów większe od obecnej.

Trzeba trochę bardziej dbać o płaczącą figę niż o jakąś inną roślinę doniczkową. Wynagradza go pięknym wzrostem i pełnymi liśćmi.

Zdjęcie: iStock / Valeriy_G

2. Podlewaj i nawoż prawidłowo

Nie trzeba zbyt często podlewać płaczącej figi: gleba powinna zawsze całkowicie wyschnąć między poszczególnymi podlewaniami. Za pomocą testu palca (przetrzyj ziemię między palcami i sprawdź, czy nie ma wilgoci lub wilgoci resztkowej) można szybko określić odpowiedni rytm wylewania. Ponieważ Ficus benjamina jest nieco wrażliwy na wapno, do podlewania najlepiej używać wyłącznie zebranej wody deszczowej lub wody z niewielką ilością wapna. Poza tym nie powinno być za zimno. Wszelką wodę, która zebrała się w donicy lub spodku, należy jak najszybciej usunąć - w przeciwnym razie korzenie zgniją.
Od marca do września, w tak zwanym okresie wegetacji, figa płacząca będzie zadowolona z płynnego nawozu dla roślin zielonych, który jest dodawany do wody do nawadniania co około dwa do trzech tygodni. Zimą wystarczą nawozy co 6-8 tygodni.

3. Pielęgnacja liści

Liście płaczącej figi należy zawsze chronić przed kurzem. Regularne odkurzanie lub prysznic co jakiś czas sprawią, że rośliny będą zdrowe, a ich liście pięknie zielone. Kiedy bierzesz prysznic Ficus benjamina, chroń bryłę korzeniową przed zbyt dużą ilością wody za pomocą plastikowej torebki i ustaw temperaturę na letnią.

4. Środki cięcia

Skomplikowane środki cięcia nie są wymagane dla fikusa. Jednak różnorodne odmiany fig płaczących zawsze rozwijają gałązki z jednobarwnymi liśćmi, które należy natychmiast usunąć. W przeciwnym razie specjalna dekoracja w postaci liścia w pewnym momencie zostanie utracona.

Propaguj sam płaczącą figę

Nawet hobbystyczni ogrodnicy bez szczególnie zielonego kciuka mogą sami rozmnażać roślinę doniczkową. Aby to zrobić, po prostu odetnij sadzonki z płaczącej figi. Przed posadzeniem dwóch lub trzech w doniczce z ziemią doniczkową należy usunąć wszystkie liście. Następnie na naczynie nakładana jest folia: Wysoka wilgotność ułatwia uprawę. W przypadku odmian o czystych zielonych liściach sadzonki można również umieścić w szklance wody na parapecie. Jeśli są wyraźne korzenie, one również przenoszą się do własnej doniczki w grupie. Aby dobrze się rozgałęziły, są następnie nieco przycinane.

Podczas rozmnażania należy uważać, aby nie łączyć odmian pstrych z białymi brzegami liści z jednobarwnymi.

Zdjęcie: iStock / vjotov

Jedyny szkodnik dla figowca płaczącego: owad łuskowy

Niestety, figa płacząca nierzadko jest nękana przez owady łuskowate. Plagę tych szkodników można rozpoznać, gdy na liściach widać ślady lepkiej spadzi. Teraz ważne jest, aby natychmiast oddzielić roślinę od innych roślin domowych w domu i zaopatrzyć ją w specjalny środek ochrony roślin ze specjalistycznych sklepów. Patyczki do ochrony roślin okazały się skuteczne w profilaktyce. Na szczęście u płaczącej figi rzadko występują inne choroby lub szkodniki.

Podczas rozmnażania należy uważać, aby nie łączyć odmian pstrych z białymi brzegami liści z jednobarwnymi.

Zdjęcie: iStock / serezniy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here