Kaktus liściasty: najlepsza pielęgnacja pięknego kwiatu ”,

Termin kaktus liściasty odnosi się do różnych gatunków z rodzaju Epiphyllum, które wywodzą się z Ameryki Środkowej i Południowej. W przeciwieństwie do kulistych i kłujących krewnych kaktusów, kaktusy liściaste nie rosną na suchej pustynnej glebie, ale raczej siedzą na gałęziach drzew w wilgotnych regionach jako tak zwane „epifity”. W lasach deszczowych Karaibów i Ameryki Południowej nadal występują dość „naturalnie”. W 1824 roku do Niemiec przywieziono z dżungli pierwszy kaktus liściasty.
W ciągu ostatnich kilku stuleci hodowcy, zwłaszcza w Ameryce Północnej, stworzyli różnorodne odmiany, które są teraz dostępne w naszych szkółkach i centrach ogrodniczych. Zwykle są łatwiejsze w utrzymaniu niż ich gatunki rodzicielskie.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Jak prawidłowo pielęgnować, podlewać i przesadzać sukulenty

Wzrost kaktusa liściastego

Wąskie, cienkie, ale mięsiste pędy wyrastają z podkładki liścia kaktusa, z których niektóre rosną pionowo, a niektóre zwisają. Jeśli chcesz, aby pędy rosły w górę, rozwiąż je. Pamiętaj, że pędy mogą stać się bardzo długie - do 30 centymetrów nie jest rzadkością, więc starsze kaktusy liściowe mogą być dość duże. Z wiekiem stare części rośliny stają się coraz bardziej zdrewniałe. Większość gatunków kaktusów liściastych zwykle nie ma kolców.
Potocznie kaktus liściasty jest również nazywany „kaktusem orchidei”, ponieważ jego kwiaty w kształcie lejka naprawdę przyciągają wzrok. W przypadku niektórych gatunków Epiphyllum kwiaty mogą osiągać nawet 30 centymetrów. Od kwietnia do końca lipca codziennie tworzą się nowe, bujne kwiaty i zdarza się, że prawie cała roślina znika pod chmurą kwiatów. Spektrum kolorów kaktusów liściastych jest duże. Dostępne są z kwiatami w kolorze żółtym, różowym, czerwonym, fioletowym i oczywiście białym. Te ostatnie mają silny zapach. Kiedy twój kaktus liściasty zakwitnie, zależy od odmiany.

Kaktusy liściaste są dostępne z kwiatami w różnych kolorach, np. jaskrawoczerwone.

Zdjęcie: iStock / hmproudoflove

Właściwa lokalizacja kaktusa liściastego

Kaktusy z liści Epiphyllum wolą przebywać w jasnym i ciepłym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego - w przeciwnym razie sprzyja to oparzeniom liści. Aby imitować naturalne położenie kaktusa liściastego w lesie deszczowym, odpowiednie jest miejsce przy oknie zachodnim lub wschodnim. Latem kaktus w kształcie liścia jest mile widziany również na zewnątrz w ogrodzie - na przykład w cieniu drzewa. Jeśli jesienią temperatury spadną poniżej 10 stopni, czas na powrót kaktusa liściastego do środka. Kaktusy liściaste są wrażliwe na mróz i wolą spędzać zimę w pomieszczeniu o temperaturze od 8 do 15 stopni. Sypialnia lub ogród zimowy są więc odpowiednimi miejscami na odpoczynek od listopada do marca.

Sadzenie kaktusa liściastego: właściwe podłoże

Chociaż epifileny to kaktusy, podczas sadzenia nie należy używać ziemi kaktusowej, ponieważ kaktusy liściaste mają wysokie wymagania odżywcze, których nie może pokryć handlowa ziemia doniczkowa. Bardziej odpowiednie są specjalne podłoża dla liści kaktusów lub gleby orchidei. Ważne jest, aby podłoże było bogate w próchnicę i przepuszczalne, aby uniknąć nasiąkania wodą. Możesz również z łatwością samodzielnie wymieszać glebę. Po prostu poluzuj dwie trzecie ziemi o wysokiej zawartości substancji organicznych za pomocą seramis lub perlitu i dodaj trzecią część kory sosnowej.
Ponieważ większość kaktusów z liści Epiphyllum rośnie wisząc, są one idealne do wiszących koszy. Ale kaktusy również dobrze wyglądają w wysokiej doniczce, dzięki czemu pędy mogą zwisać na bok.

Przedstawiony kaktus z ostrzem piły (Epiphyllum anguliger) należy do kaktusów liściastych, takich jak kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Właściwa pielęgnacja liści kaktusa


Jak często muszę podlewać liść kaktusa?

Ponieważ są to kaktusy, możesz pomyśleć, że kaktusy liściaste nie potrzebują dużo wody. Ale jako roślina, która pierwotnie pochodzi z lasów deszczowych, wilgoć jest dla nich niezbędna. Kaktus liściasty nie toleruje suszy bardziej niż nasiąkanie wodą. Gdy pojawią się pierwsze pąki, ważne jest, aby odpowiednio podlać roślinę. Podłoże musi być równomiernie wilgotne, ale nie za mokre. Woda deszczowa lub odwapniona woda z kranu jest odpowiednia jako woda do nawadniania. Kaktusy liściaste nie tolerują wody wapiennej.
Po kwitnieniu możesz oszczędniej podlewać przez cztery do sześciu tygodni. Zimą w okresie spoczynku wystarczy nawet raz w miesiącu podlać kaktusowi liściastemu wodę.
Ponieważ kaktusy liściowe uwielbiają wysoką wilgotność w pomieszczeniu, zaleca się regularne spryskiwanie liści miękką, ciepłą wodą lub spryskiwanie roślin wodą o temperaturze pokojowej. Nie rób tego zimą, w przeciwnym razie liść kaktusa ma tendencję do gnicia.

Kaktus liściasty 'niemiecka cesarzowa ' ma nieco mniejsze kwiaty niż inne gatunki, ale często na jednej roślinie jest kilka kwiatów.

Zdjęcie: Flora Press / Bildagentur Beck

Jak często trzeba nawozić liść kaktusa?

Kaktusy liściaste wymagają dużej ilości składników odżywczych, dlatego w okresie wegetacyjnym od marca do lipca należy nawozić roślinę co dwa tygodnie specjalnym nawozem Epiphyllum. Jeśli masz pod ręką tylko normalny nawóz do roślin domowych, podawaj tylko połowę dawki. Nawozy o wysokiej zawartości azotu, takie jak nawozy na kaktusy, nie są odpowiednie.


Czy muszę przesadzać liść kaktusa??

Młody kaktus liściasty rośnie bardzo szybko. Nierzadko po roku roślina musi być przesadzana na wiosnę. W przypadku starszych kaktusów liściastych wystarczy przesadzanie co kilka lat.


Czy musisz wyciąć liść kaktusa??

Powinieneś przycinać kaktusy z liści tylko wtedy, gdy są dla ciebie za duże. Upewnij się, że przycinasz roślinę tak symetrycznie, jak to możliwe. Chore, obumarłe lub złamane pędy należy zawsze usuwać – najlepiej bezpośrednio pod główką kwiatu.

Choroby i szkodniki w liściach kaktusów

Kaktus liściasty jest bardzo wytrzymały i przy odpowiedniej pielęgnacji jest mało podatny na szkodniki roślin. Jeśli powietrze jest na przykład zbyt suche, pojawiają się przędziorki. Czasami roślina jest również atakowana przez wełnowce lub wełnowce.

Liść kaktusa 'Natascha Paetz ' ma bardzo wyjątkowe kwiaty.

Zdjęcie: Flora Press / Bildagentur Beck

Propaguj liść kaktusa

Zasadniczo kaktus liściasty może być rozmnażany przez sadzonki lub przez siew, przy czym rozmnażanie przez siew jest znacznie bardziej czasochłonne i skomplikowane. Okres kiełkowania trwa czasem nawet kilka miesięcy.
Jeśli chcesz rozmnażać swój liść kaktusa przez sadzonki, to wczesnym latem odetnij silne pędy na długość dłoni. Przed sadzeniem muszą trochę wyschnąć. To zajmuje kilka dni. Następnie umieść sadzonki na głębokość około trzech centymetrów w wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach młode rośliny powinny urosnąć.

Jakie rodzaje kaktusów liściastych są zalecane??

Istnieje wiele różnych rodzajów kaktusów liściastych. Poniżej zestawiliśmy wybór:

  • „Irette”: pokazuje różne odcienie koloru w jednym kwiatku
  • 'Ackermannii ': szczególnie obficie kwitnąca
  • „Niemiecka Cesarzowa”: różowe, bujne kwiaty
  • 'Queen Ann': bardzo duże białe kwiaty
  • 'Siegfried': jasnoróżowe kwiaty z żółtymi płatkami, przyjemnie pachną

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here