Niebieskie światło: jak bardzo jest szkodliwe?

Gdzie jest niebieskie światło w zestawie??

Niebieskie światło zawarte jest w naturalnym świetle słonecznym i reguluje nasz zegar biologiczny. W międzyczasie ekrany, komputery, tablety i smartfony również emitują sztuczne niebieskie światło przez całą dobę.

Jak niebieskie światło wpływa na ludzi??

Niebieskie światło ma duży wpływ na nasz zegar biologiczny i równowagę hormonalną. Główną rolę odgrywa tu hormon melatonina, który wpływa na to, jak i kiedy czujemy się zmęczeni. Jeśli jesteśmy coraz bardziej narażeni na niebieskie światło, uniemożliwia nam to zasypianie.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany zaburza własny rytm biologiczny.

Zdjęcie: iStock/kemirada

Co to jest niebieskie światło??

Dla człowieka światło niebieskie należy do widzialnej części widma elektromagnetycznego, które rozciąga się w zakresie od ok. 380 nanometrów do 780 nanometrów. Widmo światła niebieskiego wynosi około 380 nanometrów w zakresie niebiesko-fioletowym i rozciąga się do około 500 nanometrów, gdzie niebieskie światło zmienia kolor na zielony.
Niebieskie światło otacza nas nie tylko od czasu wynalezienia komputerów. Jest raczej składnikiem światła słonecznego z około 25 do 30 procentami i ma istotny wpływ na nasz cykl snu i czuwania. Dopóki jesteśmy narażeni na niebieskie światło, nie śpimy i jesteśmy w dobrej kondycji, ponieważ tłumi hormon snu, melatoninę.

Dlaczego jesteśmy bardziej narażeni na niebieskie światło??

W związku z rosnącą liczbą urządzeń cyfrowych w naszym codziennym życiu nie jesteśmy już tylko wystawieni na naturalne, niebieskie światło słoneczne, które znika najpóźniej o zmierzchu. To raczej sztucznie generowane niebieskie światło otacza nas przez całą dobę. Zaczyna się od spojrzenia na smartfon rano i trwa przez cały dzień.
Według raportu Nielsen Total Audience Report: Q2 2017, przeciętny dorosły w Stanach Zjednoczonych spędza 10 godzin i 48 minut dziennie na oglądaniu mediów. 8 godzin i 58 minut odbywa się przed ekranem. To więcej niż problem, że nowoczesne urządzenia i lampy emitują znacznie wyższy udział światła niebieskiego (35 proc.) niż światło słoneczne. Oznacza to, że jesteśmy narażeni na potencjalnie szkodliwe niebieskie światło przez znacznie dłuższy czas. I to też niewiele zmieni w przyszłości. Wręcz przeciwnie: coraz więcej osób jest uzależnionych od pracy przed ekranem w swojej pracy.

Coraz częstsze korzystanie z urządzeń cyfrowych w pracy i w czasie wolnym naraża oczy na działanie szkodliwego światła LED znacznie dłużej. W ciemności stres wzrasta, źrenice rozszerzają się i może przenikać jeszcze więcej niebieskiego światła.

Zdjęcie: iStock / Dusanpetkovic

Jak niebieskie światło wpływa na ludzi??

Już latem 2018 roku naukowcy ostrzegali przed niebieskim światłem w artykule Uniwersytetu w Toledo w czasopiśmie Scientific Reports. Bardzo poważnie uszkodziłoby to oczy, a w najgorszym przypadku doprowadziłoby nawet do ślepoty. Wielu naukowców kwestionowało to, twierdząc, że siatkówka ma naturalne mechanizmy ochronne przed uszkodzeniami powodowanymi przez światło. Pozostaje więc kontrowersyjne, w jakim stopniu niebieskie światło jest naprawdę szkodliwe dla ludzi, ponieważ nie ma długoterminowych badań na ludziach na ten temat. Niemniej jednak eksperci podejrzewają, że wysokoenergetyczne światło z ekranów nie może mieć w dłuższej perspektywie pozytywnego wpływu na zdrowie. Podejrzewa się, że niebieskie światło powoduje następujące uszkodzenia i problemy:

  • Uszkodzenie siatkówki oka

W chwili obecnej wpływ światła niebieskiego na oko jest badany jedynie na podstawie doświadczeń na zwierzętach. Mimo to uważa się, że niebieskie światło wywołuje stres fotochemiczny w ludzkim oku, który uszkadza siatkówkę. Siatkówka ma warstwę komórek barwnikowych zwaną nabłonkiem barwnikowym siatkówki (RPE), która ma chronić siatkówkę. Jeśli jednak oczy są stale wystawione na działanie niebieskiego światła, ochrona nie jest już zapewniona i nie wszystkie długości fal niebieskich mogą zostać wchłonięte - siatkówka jest uszkodzona. Ponadto niebieskie światło prawdopodobnie przyspiesza związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, które w rzeczywistości powinno wystąpić tylko u ludzi w wieku 60 lat.

  • zaburzenia snu

Odkrycia naukowe dotyczące wpływu światła niebieskiego na sen są bardziej obszerne. Naturalne niebieskie światło słońca faktycznie wpływa na nasz zegar wewnętrzny, tzw. „system dobowy”. Budzimy się rano na błękitne światło słońca i czerwone odcienie wieczornego nieba sprawiają, że melatonina uwalnia się i wieczorem czujemy zmęczenie. Jeśli przez cały dzień jesteśmy narażeni na niebieskie światło, nasz normalny rytm miesza się i wieczorem mamy trudności z zasypianiem. Jeśli przez długi czas nęka nas bezsenność, może to prowadzić do innych zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Naukowcy podejrzewają również, że przerwanie naszego rytmu dobowego oznacza, że ​​organizm nie może już naprawiać DNA, a tym samym zwiększa ryzyko raka.

Światło LED zakłóca produkcję melatoniny, a tym samym zasypianie.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Korzyści z niebieskiego światła

Chociaż niebieskie światło jest obecnie postrzegane bardziej krytycznie, ludzie również wykorzystali jego pozytywne właściwości. Na przykład terapia światłem niebieskim światłem może pomóc osobom z depresją zimową. Każdy, kto codziennie rano siedzi w pobliżu światła dziennego przez godzinę, powinien po kilku dniach odczuć poprawę objawów. Udowodniono już naukowo, że terapia światłem jest skuteczna.

Mogą Cię również zainteresować: Światło Zdrowe światło: Idealna temperatura barwowa dla każdego pomieszczenia Badanie Od pozycji siedzącej do odpowiedniego światła: Wskazówki zdrowotne przy pracy na biurku Badanie Ergonomiczne umeblowanie i wyposażenie gabinetu

W ten sposób możesz uchronić się przed niebieskim światłem


Okulary z filtrem światła niebieskiego

Jeśli musisz cały dzień pracować przed komputerem, możesz chronić się, nosząc okulary z niebieskim filtrem światła. Ale bądź ostrożny, istnieje duży wybór okularów z filtrem światła niebieskiego. Kupując upewnij się, że model jest zgodny z europejską normą ochrony oczu – EN166. Okulary z USA czy Azji mają zwykle niższy standard.
Rozróżnia się również dwa rodzaje gogli z filtrem: Gogle z filtrem brzegowym całkowicie odfiltrowują światło z określonego zakresu częstotliwości, zwykle mają żółto-pomarańczowe soczewki i są podobne do gogli narciarskich. Dokładny odcień zależy od koloru, który ma zostać odfiltrowany. Z reguły okulary te noszą osoby, które mają poważne zaburzenia widzenia lub już cierpią na choroby oczu. Dla zdrowych osób wystarczą okulary filtrujące, które tylko osłabiają niebieskie światło. Są nieco bardziej subtelne, przepuszczają mniej niebieskiego światła i mają odcień maksymalnie 10 procent - idealne do codziennego użytku.

Ogranicz niebieskie światło wieczorem

Nawet jeśli trudno jest uniknąć niebieskiego światła w ciągu dnia, pomocne może być całkowite zrezygnowanie z niego wieczorem. Na przykład odłóż telefon komórkowy od godziny 19:00 i dla odmiany nie oglądaj telewizji. Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne, dzięki czemu powinnaś lepiej spać w nocy.

Ustaw niebieski filtr

Twórcy nowoczesnych systemów operacyjnych już dawno zauważyli, że niebieskie światło może być szkodliwe. Dlatego w większości smartfonów i urządzeń został zintegrowany niebieski filtr, który w razie potrzeby można włączyć. Nazywają się „Nightshift” w systemie Mac OS lub „Tryb nocny” w smartfonach z systemem Android i umożliwiają redukcję emisji niebieskiego światła.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here