Wyrównaj ziemię

Wypoziomuj podłogę masą poziomującą

Jeśli istniejąca wykładzina podłogowa jest wymieniana w ramach renowacji, zwykle należy ją usunąć lub przynajmniej przygotować do nowej podłogi. Stabilna i równa powierzchnia jest warunkiem trwałej wykładziny podłogowej. Mieszanki poziomujące o właściwościach samopoziomujących są często dobrym rozwiązaniem do skutecznego i szybkiego prostowania nierównych podłóg.

Wyrównywanie i wygładzanie podłogi © Ingo Bartussek, fotolia.com

Podstawowe wymagania dotyczące stabilnej wykładziny podłogowej

Równe i stabilne podłoże jest podstawowym warunkiem ułożenia nowej wykładziny podłogowej zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Zwłaszcza po usunięciu starych podłóg, pozostały jastrych jest często nierówny z powodu skrawków podłogi lub uszkodzonych obszarów i musi zostać wyprostowany przed położeniem nowych drewnianych desek podłogowych, płytek lub dywanów. Aby sprawdzić różnice wysokości gruntu, odpowiednia jest np. liniał z poziomicą. Daje to przegląd niezbędnych środków niwelujących. W szczególności, jeśli mają być układane tekstylne lub elastyczne wykładziny podłogowe, podłoże powinno być możliwie płaskie. Dotyczy to również wgnieceń lub wgnieceń na płaskiej podłodze.

Wskazówka: Tolerancja nierówności polega na tym, że różnica wysokości na 1 m długości nie może być większa niż 3 mm. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Opcje poziomowania

Jeżeli na podstawie przeprowadzonego badania możliwe jest zastosowanie środka wyrównawczego, zależy to od tego, która podłoga ma zostać ułożona. W przypadku podłóg pływających lub przy układaniu desek, różnicę w wysokości można wyrównać łatami lub klinami. Prostszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie masy poziomującej. Materiał jest samopoziomujący, dzięki specjalnej konsystencji masa jest rozprowadzana na posadzce w taki sposób, że po utwardzeniu powstaje stabilna i równa powierzchnia o minimalnej grubości warstwy. Dlatego aplikacja jest szczególnie odpowiednia w pomieszczeniach o niewielkiej wysokości sufitu lub. gdy możliwy rozmiar wykończenia nowej podłogi jest ograniczony progami drzwiowymi.

Szlifowanie podłogi © schulzfoto, fotolia.com

Masa wyrównująca do wyrównywania podłóg - należy to wziąć pod uwagę

Aby masa samopoziomująca nie tylko wyrównywała podłogę, ale również pozostawała stabilna w dłuższej perspektywie, podczas jej użytkowania należy przestrzegać kilku punktów:

  • Istniejące pokrycie musi być czyste i stabilne. Dlatego przed nałożeniem masy wyrównującej należy dokładnie usunąć luźny materiał.
  • Aby uzyskać dobrą przyczepność, posadzkę należy zagruntować mostkiem klejącym. Produkty zawierające kwarc są odpowiednie. Zwiększają one powierzchnię podpowierzchni i zapewniają dobre wiązanie.
  • Można użyć pacy zębatej, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie masy wyrównującej na podłodze. Masy nie należy jednak przekazywać, a jedynie sprowadzać w "właściwym kierunku". W ten sposób zachowane są właściwości samopoziomujące.
  • Po aplikacji masa jest odpowietrzana. Można to zrobić na przykład za pomocą podeszwy do paznokci lub wałka z kolcami.
  • Czas wysychania masy wyrównującej można znaleźć w instrukcjach producenta dla samego produktu, a także zależy od planowanej wykładziny podłogowej.
Mieszanka poziomująca zapewnia równe podłogi Wskazówka: Przy prawidłowym użytkowaniu wyrównywanie podłóg za pomocą masy wyrównującej daje dobre wyniki. Niedoświadczeni budowniczowie powinni jednak lepiej zwrócić się do specjalistycznej firmy do wykonania.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Masa wyrównująca lub jastrych?

Masa wyrównująca nadaje się do wyrównywania całych podłóg oraz do wyrównywania otworów do grubości 3 cm. Przewaga nad jastrychem to generalnie niższa wysokość konstrukcji. Z drugiej strony jastrych jest zawsze dobrym rozwiązaniem, jeśli rolę odgrywa nie tylko wypoziomowanie podłogi, ale także jej nośność.

Jednak czas utwardzania jastrychu jest znacznie dłuższy, zgodnie z DIN 18560 należy przestrzegać pewnych minimalnych grubości, w zależności od użytego jastrychu, które wynoszą od 35 mm do 45 mm. Wylewki są również opcją, jeśli w trakcie nowej instalacji ma być zainstalowane ogrzewanie podłogowe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here