Badanie gleby: treść, zasady i koszty ”,

Raport o glebie pokazuje, czy Twoja nieruchomość nadaje się na plac budowy. W szczególności istnieją wskazania, jak skomplikowane muszą być fundamenty pod planowany budynek. Dlatego jest również określany jako raport gruntowy lub raport dotyczący fundamentów. Przed rozpoczęciem budowy posadzka jest badana pod kątem ewentualnych czynników zakłócających i wad. W tym celu prowadzone są badania geoanalityczne w postaci wierceń rdzeniowych. Za pomocą próbek ekspert może ocenić, jak stabilna jest gleba. Jako laik nie możesz tego zobaczyć. Ciągle zdarza się, że działki, które wydają się solidne, nie są łatwe do zbudowania - nawet jeśli na sąsiednich działkach stoją domy. Można więc powiedzieć: badanie gleby jest podstawą twojego projektu budowlanego.

Co to jest badanie gleby?

Raport o glebie pokazuje, w jaki sposób nieruchomość jest zbudowana i jakie ma właściwości mechaniczne gleby. Ważnymi informacjami są na przykład nośność, osiadanie i warunki wód gruntowych. Te trzy punkty należy uwzględnić w każdym badaniu terenu budowy. Ponadto w badaniu gleby zwykle zawarte są następujące informacje:

 • Informacje o kliencie
 • Budowa
 • Rodzaj konstrukcji
 • Struktura podłoża
 • Stateczność nasypów
 • Typ gleby
 • Właściwości gleby
 • Możliwe zanieczyszczenie wód gruntowych
 • Zdolność infiltracji deszczu
 • Ochrona przed mrozem
 • Wykonanie i specyfikacje robót ziemnych (wykop)
 • Hydroizolacja domu

Stwierdzono jakiekolwiek nieprawidłowości? Następnie w raporcie gruntowym znajdziesz konkretne zalecenia dotyczące poprawy gruntu (np. zagęszczenie). Ponadto dowiesz się, jakie wymiary może mieć fundament Twojego domu i czy Twoja nieruchomość znajduje się w określonej strefie trzęsienia ziemi.

Do badania gleby pobierane są losowe próbki z całej nieruchomości.

Zdjęcie: iStock / DarrenTownsend

Co to jest rozszerzone badanie gleby??

W standardowym raporcie, jak opisano powyżej, bada się przede wszystkim nośność gruntu i warunki wodne. Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że mogą wystąpić problemy, raport ten można „przedłużyć”. Dzieje się tak na przykład, jeśli Twoja nieruchomość znajduje się na terenie dawnej fabryki. Regularnie występują następujące problemy:

 • Zanieczyszczone strony: Jeśli nieruchomość była wykorzystywana przemysłowo przed sprzedażą, gleba może zawierać substancje toksyczne. To samo dotyczy sytuacji, gdy na terenie znajdowała się stacja benzynowa lub teren był używany przez wojsko. Właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za usuwanie skażonych terenów. Często wiąże się to z wysokimi kosztami.
 • Łachy: W Niemczech wiele bomb lotniczych z II wojny światowej wciąż drzemie pod ziemią. Jeśli na Twojej posesji zostanie wykryta bomba, będziesz odpowiedzialny za koszty jej rozbrojenia i śledztwa.
 • Tłoczenie wody: Tłoczenie wód gruntowych w głębszych warstwach ziemi może uszkodzić Twój dom. Przyczyną jest często zbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Dlaczego potrzebujesz badania gleby?

Budowa domu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem dla budowniczych (ryzyko podłoża). Badanie gleby służy jako rodzaj siatki bezpieczeństwa. Chroni przed przykrymi niespodziankami i dodatkowymi kosztami. Ponieważ za pomocą szczegółowego badania posadzki od samego początku można zapobiec uszkodzeniom domu (np. pęknięciom w murze). Bez tej cennej wiedzy w najgorszym przypadku będziesz musiał zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa zanim dom zostanie ukończony. Zamrożenie budowy jest nie tylko irytujące, ale także prowadzi do wyższych kosztów. Skoro mowa o kosztach: Raport z budowy informuje również, czy poniesiesz dodatkowe koszty planowanego projektu budowlanego - na przykład dlatego, że grunt nie nadaje się do budowy i trzeba go wymienić.

Badanie gleby jest ważnym warunkiem wstępnym do rozpoczęcia prac ziemnych przy budowie domu.

Zdjęcie: iStock / Roberto

Badanie gleby jest obowiązkowe?

Tak, od 2008 roku każdy, kto chce budować, potrzebuje badania gruntu. Jest to określone w przepisach budowlanych. Taki raport musi być dostępny najpóźniej w momencie składania wniosku budowlanego. Jako właściciel nieruchomości jesteś za to odpowiedzialny i ponosisz wszelkie ryzyko związane z budową domu. Jedyny wyjątek: kupujesz działkę z domem. Wtedy jesteś zwolniony z obowiązku. Nie oznacza to jednak, że inwentaryzacja budowy nie ma w tym przypadku sensu – wręcz przeciwnie. Nawet wtedy powinieneś wiedzieć o stanie swojej nieruchomości.
Wskazówka: Poproś sprzedawcę o wycenę gruntu przed zakupem nieruchomości. Oszczędza to kłopotów od samego początku i pomaga w podjęciu decyzji o zakupie.   

Kiedy badanie gleby ma sens??

Prawie zawsze. Wiele osób uważa, że ​​tylko ci, którzy planują dom z piwnicą, potrzebują badania gruntu. To nieprawda. Raport z budowy jest niezbędny w przypadku domu podpiwniczonego, zwłaszcza z widokiem na wody gruntowe. Ale potrzebujesz również raportu o glebie dla budynku stojącego na płycie podłogowej. Na koniec należy również sprawdzić, czy podłoże jest wystarczająco stabilne i czy są jakieś szczególne cechy. Jeśli później wyjdą na jaw braki, często jest już za późno. Konsekwencje: uszkodzenie osady, obwisanie lub zalanie. Dzięki badaniu gruntu jesteś prawnie chroniony przed takimi szkodami.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów Prawo i podatki Kupno nieruchomości: Zwróć uwagę na te wskazówki Know-how w zakresie nieruchomości Zanieczyszczone strony: Jak uniknąć kosztownych niespodzianek przy zakupie nieruchomości

Kto przygotowuje badanie gleby?

Jeśli chcesz zlecić badanie gruntu, skontaktuj się z ekspertem geotechnicznym. Najlepiej zatrudnić eksperta ze swojego regionu. Zna okolicę i jej osobliwości.

Ile kosztuje badanie gleby?

Koszt badania gruntu zależy od trzech czynników: wielkości nieruchomości, wysiłku włożonego w badanie oraz terenu budowy. Zwykle mieszczą się w przedziale od 1.000 i 2.500 euro. Zwykle zaczyna się od pięciu euro za metr kwadratowy powierzchni. Jeśli planujesz dom z piwnicą, dodaj 15 do 20 procent na górze.
Standardowy raport kosztuje około 1.000 euro. Jeśli ekspert stwierdzi nieprawidłowości podczas analizy gleby, zwykle następują dalsze badania. Stwarza to dodatkowe koszty. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie i zlecić szczegółowy raport, musisz odpowiednio sięgnąć do kieszeni. Koszty wynoszą wtedy od 2.000 i 2.500 euro. Budowniczowie powinni zdecydowanie uwzględnić dodatkowe koszty budowy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here