Ogrzewanie podłogowe: zalety, wady i instalacja”,

Planowanie budowy aktywacja rdzenia betonowego: innowacyjna technologia czy utopia? Energia i klimat Ogrzewanie powierzchniowe – wydajne i niewidoczne Energia i klimat Pompy ciepła: przegląd kosztów i zużycia

Ogrzewanie podłogowe jako system mokry

Każdy, kto decyduje się na klasyczne wodne ogrzewanie podłogowe – zwykle w nowych budynkach – wybiera system mokry, dzięki któremu ciepło może być magazynowane w sposób energooszczędny i oszczędny. Powód: dzięki izolacji termicznej i dźwiękochłonnej, która jest ułożona pod rurami grzewczymi, ciepło nie migruje w dół, co poprawia odprowadzanie ciepła do pomieszczenia. Ponadto jako infuzję stosuje się zwykle tzw. jastrych podgrzewany: zawiera cząsteczki metalu, które szczególnie dobrze przenoszą ciepło promieniowania z rur grzewczych w górę i poprawiają jego odprowadzanie. Która warstwa podłogowa zostanie ostatecznie ułożona na wysuszonym jastrychu - czy to parkiet, laminat, płytki czy linoleum - nie ma znaczenia dla dystrybucji ciepła. W przypadku tego typu ogrzewania płaszczyznowego czas nagrzewania jest stosunkowo krótki.
 

Ogrzewanie podłogowe jako system osuszania

Jeśli chcesz zmodernizować stary budynek i chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe w późniejszym terminie, najlepiej zastosować system grzewczy jako system osuszania. W tym wariancie rury grzewcze znajdują się nad jastrychem i bliżej wykładziny podłogowej niż w systemie mokrym. Z tego powodu oraz ze względu na specjalną konstrukcję zmniejsza się wysokość montażu ogrzewania podłogowego. Wraz z izolacją termiczną wysokość montażu można zmniejszyć do minimum 15 milimetrów. Należy jednak mieć świadomość, że modernizacja ogrzewania podłogowego może być czasem bardziej czasochłonna niż montaż klasycznego systemu mokrego w nowym budynku. Dodatkowo ewentualna nieodpowiednia izolacja termiczna w nieremontowanym starym budynku może spowodować utratę dużej części ciepła w dół, co wpływa na oddawanie ciepła do pomieszczenia.

Zanim zmodernizujesz stary budynek i przejdziesz na ogrzewanie podłogowe, upewnij się, że izolacja termiczna jest wystarczająca. W przeciwnym razie dużo ciepła może zostać utracone w dół.

Zdjęcie: iStock/filmfoto

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Innym wariantem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które działa poprzez przewody grzejne lub maty grzejne. Pod względem konstrukcyjnym systemy ogrzewania podłogowego zasilane energią elektryczną mają ogromną przewagę nad systemami zasilanymi gorącą wodą: odpowiednie przewody grzejne (lub przewody grzejne), maty grzejne i tak zwane folie grzejne są znacznie cieńsze. W szczególności te ostatnie, ale także klasyczne maty grzewcze, są bardzo oszczędne w miejscu dzięki grubości mniejszej niż 0,5 centymetra. Kolejny plus kabli grzejnych (przewodów grzejnych) i mat grzejnych: Ogrzewanie elektryczne podłogi można usunąć - jeśli nie używano mokrego jastrychu - zwykle bardzo łatwo i bez pozostawiania śladów.
Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe jest polecane jako ogrzewanie dodatkowe, np. jako dodatkowe ogrzewanie w okresie zimowym. Maty grzejne i kable grzejne (kable grzejne) są mniej odpowiednie jako główne ogrzewanie, ponieważ duży pobór mocy powoduje, że system jest zbyt kosztowny jako jedyne źródło ciepła - chyba że korzystasz z własnego systemu solarnego. Rzeczywiste zużycie energii i koszty ogrzewania zależą również w dużej mierze od przepuszczalności ciepła wykładziny podłogowej i podłoża: parkiet, laminat, wykładzina dywanowa i PCV lepiej nadają się do mat grzewczych i kabli grzewczych niż podłogi z kamienia i płytek.

Ogrzewanie podłogowe: zalety i wady

Zalety ogrzewania podłogowego

Wybór ogrzewania podłogowego do ogrzewania ma wiele zalet:

  • W przeciwieństwie do klasycznego ogrzewania, ogrzewanie podłogowe nie posiada widocznych grzejników, które zaburzają pomieszczenie i zajmują miejsce.
  • Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma potrzeby odpylania grzejnika, co oszczędza pracę i jest dobre dla astmatyków czy alergików.
  • Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepłe stopy i wygodę przez cały czas dzięki emisji ciepła na całej powierzchni.
  • Ze względu na dużą powierzchnię ogrzewanie podłogowe równomiernie rozprowadza ciepło promieniowania w pomieszczeniu. Ten równomierny rozkład ciepła oznacza, że ​​wystarczająca jest temperatura zasilania 35 stopni Celsjusza - w przypadku konwencjonalnego grzejnika wymagana jest temperatura zasilania między 50 a 60 stopni Celsjusza.
  • Dzięki ogrzewaniu podłogowemu koszty ogrzewania można obniżyć nawet o dziesięć procent w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami.
Być może zainteresuje Cię również Energia i klimat Ogrzewanie sufitowe: do czego to naprawdę służy?? Wiedza budowlana Czego używać do ogrzewania?? 7 systemów w skrócie Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Oszczędność kosztów ogrzewania: 25 prostych wskazówek

Wady ogrzewania podłogowego

Oprócz zalet ogrzewania podłogowego, z systemem ogrzewania podłogowego trzeba się również liczyć:

  • Ogrzewanie podłogowe jest drogie - zwłaszcza jeśli jest doposażone w stary budynek. Przeczytaj poniżej o kosztach ogrzewania podłogowego.
  • Montaż ogrzewania podłogowego jest bardziej skomplikowany niż montaż pojedynczych grzejników.
  • Uszkodzone ogrzewanie podłogowe zwykle można naprawić tylko z dużym wysiłkiem, ponieważ rury zwykle biegną pod jastrychem.
  • Przy ogrzewaniu podłogowym nagrzanie pomieszczenia do określonej temperatury trwa dłużej niż przy konwencjonalnych grzejnikach - zwłaszcza, gdy ogrzewanie podłogowe jest instalowane pod jastrychem.
  • Bezpośrednie promieniowanie cieplne z ogrzewania podłogowego może stanowić zagrożenie dla Twoich roślin i utrudniać ich wzrost. Problemu można jednak uniknąć dzięki podkładowi z korka izolacyjnego pod rośliny.

Tyle kosztuje ogrzewanie podłogowe

Z reguły cena za metr kwadratowy ogrzewania podłogowego wraz z montażem wynosi od 15 do 100 euro. Koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od rodzaju wybranego systemu ogrzewania podłogowego i powierzchni. W poniższej tabeli wymieniliśmy dla Ciebie koszty różnych systemów. Cena dotyczy jednego metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej.

Koszty ogrzewania podłogowego
  Instalacja Ogrzewanie podłogowe
System mokry 11 euro 45 do 80 euro
System suchy 12 euro 70 do 100 euro
Elektryczny 5 do 10 euro 15 do 40 euro


Koszty ogrzewania podłogowego są zatem w dużej mierze uzależnione od tego, czy masz zainstalowany system profesjonalnie, czy sam pomożesz. Możesz dużo zaoszczędzić, samodzielnie montując skrzynkę grzewczą i układając ogrzewanie podłogowe. Z drugiej jednak strony przy samodzielnej instalacji należy wziąć pod uwagę większe nakłady czasu i ewentualnie nieidealne warunki w pomieszczeniu.
Należy również pamiętać, że zmodernizowane ogrzewanie podłogowe jest generalnie droższe niż instalacja w nowym budynku. Spodziewaj się dodatkowych kosztów w wysokości około 30 procent, ponieważ stara podłoga musi zostać najpierw usunięta w starym budynku.
 

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Czy mogę doposażyć ogrzewanie podłogowe??

Nawet jeśli koszty są wyższe: Zasadniczo istnieje możliwość doposażenia ogrzewania podłogowego. Eksperci polecają cienkowarstwowe systemy suszenia. Aby to zrobić, rury i folie grzewcze są po prostu przymocowane do istniejącej podłogi - działa to nawet z płytkami, jeśli użyjesz paneli z ćwiekami jako podstawy.

Układanie ogrzewania podłogowego: tak to działa

Właściwe akcesoria do ogrzewania podłogowego

Majsterkowicze, którzy samodzielnie montują klasyczne ogrzewanie wodne na wodę, oszczędzają część kosztów poniesionych na profesjonalną instalację. Wymagane komponenty w każdym przypadku obejmują płyty izolacyjne, paski izolacyjne krawędzi, zszywacze, taśmę klejącą, przyrząd montażowy i klipsy kotwiące. Rura grzewcza, rozdzielacz obiegu grzewczego i śruby zaciskowe, skrzynka rozdzielcza i nożyce do cięcia rur muszą być również dostępne, aby można było zamontować skrzynkę rozdzielczą.
Na każdym piętrze potrzebna jest jedna skrzynka rozdzielcza do zasilania rur grzewczych we wszystkich pomieszczeniach na tym samym piętrze. Same rury grzewcze są ułożone spiralnie w każdym pomieszczeniu i każda podłączona do skrzynki rozdzielczej ogrzewania, która pompuje ciepłą wodę do rur jako źródło ciepła.

Instrukcja montażu ogrzewania podłogowego

Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: W systemie mokrym ogrzewanie podłogowe znajduje się w wylewce, w systemie suchym system ogrzewania układany jest na wylewce. Maty grzejne lub przewody grzejne elektrycznego ogrzewania podłogowego można układać w wylewce lub nad wylewką w zależności od modelu - w razie wątpliwości zapytaj producenta.
Niezależnie od tego, czy montujesz ogrzewanie podłogowe samodzielnie, czy zlecasz je specjaliście, procedura jest zasadniczo zawsze taka sama: Pierwszym krokiem podczas montażu ogrzewania podłogowego jest zawsze ułożenie krawędziowych pasków izolacyjnych na dolnych krawędziach ścian pomieszczenia w celu odgraniczenia podłogi : do tego używa się zwiniętej folii wokół krawędzi pomieszczenia, porównywalnej do listwy przypodłogowej, przymocowanej dookoła za pomocą zszywacza.
W drugim kroku na podłogę układa się znormalizowane płyty izolacyjne ze styropianu, które poprawiają odprowadzanie ciepła, a tam, gdzie nie pasują – w przypadku szczelin i przeszkód – docina się je nożem do dywanów: Ważne jest, aby zmierzyć odległości prawidłowo z góry. Zaleca się ostrożność: styropian płyt izolacyjnych łatwo pęka i wymaga ostrożnego obchodzenia się podczas cięcia.
Po przycięciu płyt izolacyjnych i ułożeniu ich na podłodze, łączy się je taśmą samoprzylepną: ręczny dozownik jest do tego szczególnie przydatny. Na tym samym etapie pracy należy również rozłożyć folie krawędziowych pasów izolacyjnych i przykleić je do paneli izolacyjnych na podłodze.

Zwinięta folia na krawędzi pomieszczenia, która jest przymocowana dookoła zszywaczem, służy jako pasek izolacji krawędzi.

Zdjęcie: fotolia / zdjęcie 5000

Po wykonaniu wszystkich przygotowań wystarczy zamontować rurę grzewczą: W tym celu najpierw podłącz rurę grzewczą do skrzynki rozdzielczej, przecinając ją czysto i przykręcając. Wąż mocowany jest do podłogi za pomocą zszywacza i klipsów kotwiących, które zazwyczaj można kupić w zestawie. Przydatnym narzędziem pomocniczym jest zwijacz do rur, ponieważ za jego pomocą można elastycznie rozwijać wąż po podłodze.
Przymocuj rurę grzewczą do podłogi w kształcie muszli ślimaka w odstępach co 50 centymetrów: Po ułożeniu rury grzewczej na środku całego pomieszczenia, z tej pozycji układa się ją z powrotem do puszki połączeniowej w przestrzeniach pomiędzy. Tworzy to podwójny kształt muszli ślimaka, który kończy się ponownie na skrzynce rozdzielczej, gdzie rura grzewcza jest mocowana za pomocą śrub zaciskowych. Do pomieszczenia o powierzchni około 35 metrów kwadratowych potrzeba około 100 metrów rury grzewczej. Jeśli ogrzewanie jest systemem mokrym, nadal musisz układać jastrych. W przypadku ogrzewania podłogowego w systemie suchym, przed ułożeniem podłogi należy zastosować suche płyty jastrychowe jako warstwę pośrednią.

Żywotność i konserwacja ogrzewania podłogowego

Oczywiście żywotność ogrzewania podłogowego również nie jest nieograniczona: jednak moc grzewcza w modelu ciepłej wody zwykle działa idealnie przez około 50 lat. Jeśli konieczna jest szybka naprawa, często występuje tylko nieszczelność połączeń dystrybutora. Tylko wtedy, gdy można całkowicie wykluczyć przeciek na dystrybutorze, podłoga musi być faktycznie podważona. Aby uniknąć napraw, podczas montażu ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na materiały gazoszczelne, takie jak rury miedziane lub PE, a rury grzewcze napełniać wyłącznie wodą beztlenową z konserwantami.

Profesjonalne czyszczenie może się przydać

Specjalistyczne firmy mogą profesjonalnie wyczyścić ogrzewanie podłogowe z ciepłą wodą w ramach konserwacji i przepłukać rury grzewcze, po czym wszystkie części rury grzewczej można ponownie równomiernie nagrzać. Poprawia to moc grzewczą ogrzewania podłogowego.

Zintegruj ogrzewanie podłogowe z inteligentnym domem

Klasycznie do sterowania mocą grzewczą ogrzewania podłogowego używany jest termostat: za jego pomocą można ustawić temperaturę ręcznie lub automatycznie zgodnie z określonymi fazami ogrzewania.
W międzyczasie istnieją jednak również inteligentne rozwiązania do inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Działa to następnie za pośrednictwem aplikacji, a nawet za pomocą sterowania głosowego za pośrednictwem Amazon Alexa, Google Home lub Homekit. Aby to zrobić, potrzebujesz jednak inteligentnego termostatu, który można połączyć z aplikacjami cyfrowymi. Dowiedz się o tej opcji inteligentnego domu przed zakupem termostatu. Jednocześnie należy również sprawdzić, czy żądany model może regulować tylko ogrzewanie płaszczyznowe w jednym pomieszczeniu, czy też w kilku pomieszczeniach lub strefach. Idealnie, możesz sterować termostatem, gdy jesteś poza domem - i używać go do ogrzewania kilku pięter dokładnie na czas i zgodnie z wymaganiami.
To wszystko jest możliwe na przykład dzięki sterowaniu ogrzewaniem Controme. Za pomocą tego systemu można nawet zaprogramować sceny temperaturowe, takie jak „noc” lub „dzień” i zmienić indywidualne temperatury wszystkich pomieszczeń w domu za pomocą jednego polecenia. Kolejna zaleta: system wykorzystuje czujniki na powrocie obiegu grzewczego, aby sprawdzić rzeczywistą temperaturę podłogi w każdym pomieszczeniu, zapobiegając w ten sposób spadkowi temperatury w pomieszczeniu poniżej lub powyżej limitu. Oznacza to, że ogrzewanie jest włączane lub wyłączane zbyt późno i w rezultacie żądana temperatura w pomieszczeniu spada poniżej lub przekracza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here