Uszczelnienie płyty podłogowej: przeciwdziałanie zawilgoceniu w piwnicy”,

Wiele nowych budynków jest obecnie budowanych bez piwnicy, a ze względu na wysokie wymagania stawiane wydajnemu domowi otrzymuje się dobrze zaizolowaną płytę stropową lub nawet płytę stropową termiczną. Ale nawet ci, którzy budują z piwnicą, potrzebują fundamentu pod spodem - tutaj też mówi się o płycie podłogowej. Ponieważ nie tylko zimno, ale także wilgoć może przenikać do domu przez fundament, uszczelnienie płyty podłogowej jest niezbędne oprócz izolacji płyty podłogowej.
Płyta podłogowa musi być starannie uszczelniona, aby uniknąć zawilgocenia ścian w piwnicy lub w domu powyżej. Gdy wilgoć przedostała się do piwnicy, ponowne osuszenie piwnicy jest bardzo czasochłonne i kosztowne.

Uszczelnij płytę podstawy przed podciąganiem wilgoci

Bezszwowe uszczelnienie od płyty podłogowej do cokołu jest ważne, aby zapobiec przedostawaniu się wody do piwnicy. Po uszkodzeniu hydroizolacji piwnicy i konieczności jej wymiany, zwykle konieczne jest wykopanie domu do płyty podłogowej. Przegroda pionowa (zwana również uszczelnieniem pionowym) składa się z kilku arkuszy bitumicznych i rur drenażowych.
Dobrze wiedzieć: Budując stacje paliw i składowiska odpadów, specjalne systemy zapewniają, że żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do środowiska. Zastosowanie w nieruchomości mieszkalnej wykorzystuje dokładnie tę zasadę działania, ale w odwrotnym kierunku: nowoczesne systemy uszczelniania piwnic zapewniają, że napierająca woda z otaczającej gleby nie dostaje się do piwnicy.
Płyta podłogowa jest nie tylko chroniona przed wilgocią za pomocą bezszwowych membran uszczelniających, ale również powinna być izolowana. Gwarantuje to, że zimno pozostaje na zewnątrz, a tkanina budowlana jest dobrze chroniona.

Płyta podłogowa jest izolowana blachą bitumiczną, która jest układana naprzemiennie i klejona. Po rozwinięciu papy bitumicznej połączenia domów poniżej są odcinane.

Zdjęcie: dom.de

Uszczelnij piwnicę od zewnątrz

Płyta stropowa i ściany piwnic to elementy, które mają bezpośredni kontakt z otaczającym gruntem. Dlatego oprócz izolacji obwodowej ważną rolę odgrywa również staranne i kompletne uszczelnienie. Każde zaniedbanie może słono zapłacić za zemstę, ponieważ postępujące szkody spowodowane wodą czasami powodują ogromne uszkodzenia konstrukcji budynku. Jeśli woda może przeniknąć, w murze tworzy się wilgoć, co oznacza, że ​​konieczna renowacja jest kosztowna i czasochłonna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Uszczelnianie i suszenie piwnicy”.

Bitum i inne materiały budowlane

Bitum jest często używany jako materiał budowlany do hydroizolacji piwnic od zewnątrz. Ważne jest, aby prace uszczelniające były prowadzone zgodnie z warunkami glebowymi. Na przykład wpływ wody i lokalizacja w okolicy odgrywają rolę.

  • Przed aplikacją podstawa bazy jest nawilżana.
  • Następnie nakładana jest najpierw warstwa zaprawy pachwinowej, która pełni funkcję mostka sczepnego.
  • Spoiny w budynku pokryte są warstwą flizeliny.
  • Warstwa bitumiczna jest nakładana bezpośrednio na most klejący i włókninę oraz na fundamencie nad istniejącym podłożem.
  • Rury i inne przejścia fundamentu muszą być starannie zabezpieczone odpowiednim uszczelnieniem powierzchni.

Bitum malowany jest na moście adhezyjnym.

Zdjęcie: iStock / Volodymyr_Plysiuk

Uszczelnianie naturalnymi materiałami budowlanymi

Oprócz bitumu do hydroizolacji nadal nadają się tradycyjne materiały budowlane, takie jak glina czy glina. Były one używane już w średniowieczu lub przez starożytnych Rzymian i nie straciły nic ze swojej niezawodności przy pieczętowaniu. W dzisiejszych czasach coraz częściej są pytani - temat ekologii staje się coraz bardziej popularny w sektorze nieruchomości.
Niektóre specjalistyczne firmy produkują materiał uszczelniający z gliny, który można wykorzystać do samodzielnego uszczelnienia piwnicy. Podczas przetwarzania mieszanki gliny jako uszczelnienia tynkowanie nie jest konieczne - wystarczy zamieciony mur. Jednak oczywiście ważne jest tutaj, aby pracować ostrożnie i dokładnie zgodnie z instrukcjami producenta.

Jeśli płyta podstawy nie jest odpowiednio uszczelniona, może to spowodować zawilgocenie ścian.

Zdjęcie: iStock/Animaflora

Uszczelnij piwnicę od środka

Jeśli mur w piwnicy staje się wilgotny, zwykle przyczyną jest napieranie wody. Ciągłe deszcze lub powodzie mogą być również przyczyną mokrej lub wilgotnej piwnicy. Rosnąca wilgoć i słaba wentylacja załatwią resztę. Wspomniana wcześniej hydroizolacja piwnicy jest niezbędna – w tym celu należy odsłonić mur.
Jeśli jednak nie ma możliwości uszczelnienia piwnicy od zewnątrz, ponieważ ściana jest niedostępna, ważne jest, aby jeszcze dokładniej uszczelnić wnętrze. W tym celu możesz użyć różnych produktów, które są ze sobą skoordynowane w systemie uszczelniającym. Ale jedno jest jasne: przy takiej hydroizolacji piwnicy od wewnątrz nie można usunąć przyczyny zawilgocenia muru i wilgoć powraca. Jednak ten wariant jest często jedyną alternatywą dla przeciwdziałania wilgoci, zwłaszcza dla właścicieli istniejących nieruchomości. Przy odpowiedniej wentylacji i, jeśli to konieczne, instalacji osuszacza, możesz przynajmniej kontrolować skutki podciągania wilgoci.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here