Konopie dziobowe: roślina ozdobna, która upiększa każdy dom ”,

Konopie dziobowe należą do sukulentów i tworzą tylko liście i nie mają drewna. Liście wyglądają jak spiczaste języki wystające z ziemi - stąd przydomek „język teściowej”.

pozostawia

Istnieje około 70 odmian konopi dziobowych, które w rzeczywistości służą jedynie jako dekoracja. Mają długie i krótkie liście przypominające paski. W zależności od rodzaju i odmiany rosną rozetowo lub sztywno wyprostowane. Liście mogą osiągnąć długość 150 centymetrów i w zależności od formy uprawy są okrągłe lub płaskie, z poprzecznymi paskami w kolorze jasnozielonym lub ciemnozielonym po obu stronach.

kwiaty

Zwykle konopie dziobowe nie kwitną. Jednak przy bardzo dobrej pielęgnacji może czasami tworzyć drobne, zielonkawo-białe, pachnące kwiaty, które otwierają się w nocy. Są ułożone jak wiechy na cienkim wałku (maksymalna długość 2/3 liścia).

Konopie dziobowe należą do sukulentów i tworzą tylko liście i nie mają drewna.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Lokalizacja i podłoże

Konopie dziobowe są bardzo wytrzymałe i dlatego rosną nawet w mniej niż idealnych warunkach. Roślina może wytrzymać temperaturę pokojową do 30 stopni Celsjusza, ale miejsce o temperaturze od 21 do 24 stopni Celsjusza jest lepsze. Latem lub w słoneczne, upalne okresy lepiej, aby roślina miała zacienione miejsce. Zimą konopie dziobowe nie mogą przeciągać i powinny znajdować się w jasnym miejscu. Minimalna temperatura to 15 stopni Celsjusza.
Podobnie jak inne rośliny pustynne, konopie dziobowe nie czują się dobrze w wilgotnym podłożu. Dlatego należy zapewnić mu suche, przepuszczalne i w przeważającej mierze mineralne podłoże. Jeśli zmieszasz równe części piasku, ziemi doniczkowej i granulek gliny, jest to idealne rozwiązanie dla konopi dziobowych. Ale można go również przechowywać w hydroponice.

podlewać

Konopie dziobowe wolą być zbyt suche niż zbyt wilgotne. Dlatego zwracaj uwagę na oszczędne podlewanie i pozwól glebie dobrze wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Jeśli roślina będzie zbyt wilgotna, z czasem zacznie gnić. Szczególnie ważne podczas podlewania jest, aby zawsze wlewać wodę do gleby, a nie z góry do rozety liściowej. Upewnij się też, że nie przesadzasz z podlewaniem zimą – na tym etapie wystarczy jedno podlewanie w miesiącu. Jeśli temperatura spadnie poniżej dziesięciu stopni Celsjusza, konopie dziobowe przestają rosnąć. Wtedy możesz obejść się bez całkowitego podlewania.

Użyźniać

Konopie dziobowe można wspomagać nawozem do kaktusów lub dostępnym w handlu nawozem do roślin zielonych, który najlepiej podawać z wodą do nawadniania. Nawożenie jest konieczne tylko od marca do października.

Repot

Konopie dziobowe są rośliną pustynną i dlatego nie lubią jej zbyt wilgotnej.

Zdjęcie: floradania / Bjarni Jacobsen

Płaskie donice o dużej średnicy najlepiej nadają się do konopi dziobowych. Konopie dziobowe rozwijają grube kłącza, które rozpościerają się poziomo pod powierzchnią ziemi. W razie potrzeby można przesadzać wiosną (marzec lub kwiecień). Przesadzanie jest konieczne albo w przypadku całkowitego ukorzenienia (kłącza wypychają się nawzajem z gleby lub wyrastają poza krawędź) lub gdy liście przechylają się na bok.
Przed przesadzeniem umieść płaskie odłamki gliny na otworach drenażowych w nowej doniczce. Warstwa granulek gliny służy jako drenaż. Jeśli konopie dziobowe znajdują się w dużym pojemniku, należy wymienić tylko górną warstwę gleby, a nie całą doniczkę. Dla wysokich, smukłych gatunków najlepiej od razu przygotować ciężkie doniczki. Z biegiem lat stają się bardzo ciężkie i dlatego mają tendencję do przewracania się.

Gatunki i odmiany

Podstawowy kształt konopi dziobowych jest zielony. Oprócz tego istnieje wiele innych wariantów różniących się kolorem, wzorem, kształtem i długością liści. Na przykład istnieje wiele odmian Sansevieria trifasciata, które mają złoto-żółte, srebrne lub złote wzory na liściach. Liście prawdopodobnie najbardziej znanej odmiany ‘Laurentii ’ graniczą ze złotożółtymi pionowymi pasami. Natomiast liście odmiany ‘Silver Cloud ’ zdobią srebrne wzory. Długie, okrągłe, wyprostowane liście są charakterystyczne dla Sansevieria cylindrica. Ten typ występuje w wielu różnych rozmiarach. Czasami jest również oferowany z liśćmi splecionymi razem.

Mnożenie

Konopie zielonolistne są rozmnażane za pomocą sadzonek wykonanych z segmentów liści młodych roślin o długości około pięciu centymetrów. Po cięciu cięte powierzchnie powinny wyschnąć na powietrzu przez około tydzień. Następnie umieść kawałki liści w wilgotnym podłożu. Jeśli zostawisz sadzonki w półcieniu iw temperaturze 21 stopni Celsjusza, wkrótce wytworzą się małe kłącza. Z nich wyrastają nowe liście. Niedobór w rozmnażaniu sadzonek z odmian żółto pręgowanych to utrata barwy - liście potomstwa konopi dziobowych będą miały tylko zielone liście.
Jeśli chcesz pomnożyć różnorodne odmiany, najlepszym sposobem na to jest ich podzielenie. W przypadku smukłych, wyprostowanych odmian najlepiej to zrobić podczas przesadzania. Aby to zrobić, po prostu oddziel z rośliny matecznej ukorzenione kawałki kłącza, na których znajduje się trochę liści i przesadź je w nowym pojemniku. Jeśli Twoje konopie dziobowe mają szczególnie długie liście, należy skrócić liście rozdzielonych części rośliny o połowę, w przeciwnym razie potomstwo może łatwo przewrócić się w doniczce. Możesz rozmnażać konopie podobne do rozetek, oddzielając poszczególne rozety - w tym ich korzenie - i sadząc je osobno w nowych doniczkach.

Choroby i szkodniki

Dzięki swojej wytrzymałości konopie łukowe wybaczają nawet większe błędy w pielęgnacji. Rzadko występują również choroby i szkodniki. Najczęstszymi przyczynami wiotkich lub przebarwionych liści jest zgnilizna korzeni, nasiąkanie wodą lub zbyt niskie temperatury. Typowymi szkodnikami roślin domowych, które również infekują konopie dziobowe, są wełnowce i przędziorki, gdy ogrzane powietrze jest suche.

Podczas rozmnażania należy uważać, aby nie łączyć odmian pstrych z białymi brzegami liści z jednobarwnymi.

Zdjęcie: iStock / serezniy

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here