Wiercenie i okablowanie elektryczne”,

W ten sposób śledzisz kable elektryczne: aby nie zostać uderzonym podczas wiercenia!

Szatnia, półka, lampa lub obraz - przed wbiciem gwoździa w ścianę lub użyciem mocnej wiertarki należy dokładnie zbadać ścianę lub sufit pod kątem przewodów elektrycznych. Jeśli tego nie zrobisz i po prostu zaczniesz, Twoje życie jest w niebezpieczeństwie. Tylko jeśli wiesz dokładnie, gdzie przebiegają kable, możesz uniknąć uszkodzeń, które wiążą się z wysokimi kosztami wtórnymi, a nawet zagrażającymi życiu wypadkami.

Wiercenie w ścianie © Sebastian, fotolia.com

Zwłaszcza w starych budynkach nie zawsze łatwo jest znaleźć kable w ścianie lub suficie. W przeszłości kable układano często krzyżowo. Położenie przełączników, gniazd lub puszek połączeniowych może jedynie przybliżyć stan kabli zasilających.

Wiercenie: Najpierw sprawdź za pomocą wyszukiwarki kabli, a następnie wywierć

W nowszych budynkach zwykle obowiązują zwykłe strefy instalacyjne. Jednak nikt nie powinien ślepo na nim polegać. Ponieważ nie ma absolutnej pewności, że przewody elektryczne zostały ułożone w ten sam sposób. I nie ma określonych stref instalacyjnych dla podłogi i sufitu. Tutaj możesz zakładać linie energetyczne tylko wtedy, gdy założysz najkrótszą drogę od włącznika na ścianie do lampy sufitowej.

aż do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

Z dobrym lokalizatorem kabli można znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Dlatego należy go zawsze stosować kilka razy nad punktem, w którym ma być wiercony otwór.

Detektor linii, tutaj urządzenie firmy Bosch

Lokalizatory linii działają według dwóch różnych zasad:

Wskaźniki kablowe wykrywają napięcie elektryczne za ścianą. W tym celu należy jednak włączyć najbliższy odbiorca, w przeciwnym razie nie zostanie wykryte napięcie. Jeśli wyszukiwarka linii zgłasza znalezisko, podczas wiercenia należy zachować wystarczająco dużą bezpieczną odległość od punktu. Często urządzenia nie pokazują dokładnego przebiegu linii, ale w niektórych przypadkach wyświetlane są również linie, które biegną lekko przesunięte w ścianie lub suficie.

Pozostałe wykrywacze linii reagują na metal. Pokazują również rury wodne lub inne metalowe elementy, które zostały zainstalowane. W celu wyświetlenia linii urządzenie przesuwa się kilkakrotnie po ścianie w miejscu, w którym ma zostać wywiercony otwór. W przypadku uderzenia detektor mocy emituje dźwięk.

Różne tryby pracy wykrywaczy linii

Urządzenia te są dostępne w sklepach specjalistycznych lub sklepach z narzędziami w dość dużych przedziałach cenowych. Niezależnie od tego, które urządzenie ktoś wybierze, należy zwrócić uwagę na kilka punktów: Ważne jest, aby mieć dobrą głębokość lokalizacji. Powinien również znaleźć linie, które są nieco głębiej w ścianie. Urządzenie powinno być w stanie odróżnić stal i niestal. Prosta obsługa i czytelny, zrozumiały wyświetlacz ułatwiają wyszukiwanie. Sygnały dźwiękowe powinny być wyraźnie słyszalne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here