Przechowywanie drewna opałowego: jak postępować ”,

Im większe drewno, tym taniej je kupić. Po tym jednak nadal potrzebna jest duża siła mięśni. Aby przygotować się do kominka, będziesz potrzebować:

 • Topór
 • Łuparka do drewna
 • Piła tarczowa i piła łańcuchowa

Podczas gdy łupanie drewna opałowego siekierą oszczędza siłownię, produkcja dużych ilości drewna opałowego zajmuje dużo czasu. Zwłaszcza, gdy siekierę trzeba ponownie naostrzyć. Działa lepiej z łuparką do drewna lub piłą łańcuchową. Pociął pnie drzew na kawałki o długości kilku 30 centymetrów i poćwiartował je. W zależności od wielkości kawałka drewna może wystarczyć po prostu rozłupanie. Docelowo polana muszą dobrze pasować do Twojego kominka. Nowoczesny piec opalany drewnem ma zwykle więcej miejsca - ale do jego rozpalenia potrzebne są również mniejsze polana. 

Jeśli nie kupisz już przetworzonego drewna, będziesz potrzebować siekiery. Następnie konieczne jest odpowiednie przechowywanie drewna opałowego.

Zdjęcie: iStock/Portra

Prawidłowe przechowywanie drewna opałowego: na to należy zwrócić uwagę

Zasadniczo drewno opałowe musi być chronione przed warunkami atmosferycznymi i pozostawać suche podczas długotrwałego przechowywania. Skład drewna powinien zatem mieć dach i znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Południowa ściana domu to idealne miejsce do przechowywania drewna opałowego. Drewno może tam dobrze wyschnąć. 
W żadnym wypadku nie należy używać plandeki do ochrony drewna opałowego: uniemożliwiłoby to dobrą wentylację drewna opałowego, a w najgorszym przypadku spowodowałoby gnicie lub pleśń. Podczas przechowywania drewna opałowego upewnij się, że wilgoć nie może zassać od dołu. Dlatego drewno należy układać na kamiennej powierzchni lub na europaletach.

Przechowywanie drewna: są takie możliwości

 • Budka ogrodowa
  Stary domek ogrodowy nadaje się również jako skład drewna. Upewnij się jednak, że jest wystarczająca wentylacja. Idealny byłby domek ogrodowy otwarty od frontu.
   
 • piwnica, piwnica
  W piwnicy należy składować tylko wystarczająco suche drewno opałowe. Ponieważ ze względu na niską cyrkulację powietrza, drewno nie może już tam prawidłowo wyschnąć. Jednak przechowywanie drewna w piwnicy zawsze stanowi zagrożenie: jeśli wilgoć dostanie się do drewna, nie można go już używać i może rozwinąć się pleśń.
   
 • Dach boczny
  Dach na ścianie domu chroni drewno przed deszczem. Pamiętaj jednak, że drewno opałowe również powinno być dobrze wentylowane. Powinna wystarczyć odległość od pięciu do dziesięciu centymetrów od ściany.

Drewno najlepiej przechowywać pod zadaszeniem. Dzięki temu jest chroniony przed warunkami atmosferycznymi i pozostaje suchy.

Zdjęcie: iStock/PaulMaguire

 • Pomoc w układaniu 
  Jeśli nie masz możliwości przymocowania dachu do ściany, półkę można również wykorzystać jako pomoc w układaniu. Gwarantuje to, że możesz przechowywać drewno opałowe dobrze posortowane. Dzięki temu zawsze masz oko na to, ile drewna pozostało w Twoim sklepie z drewnem.
   

Wskazówka: Drewno o wilgotności resztkowej od 15 do 20 procent ma szczególnie dobrą wartość opałową. Wartość nie powinna być wyższa niż ta. Wilgotność resztkową można zmierzyć za pomocą specjalnego urządzenia. Przy świeżym drewnie nie lekceważ czasu przechowywania niezbędnego do doprowadzenia drewna do odpowiedniej wartości. Ponieważ czasami trzeba przechowywać świeże drewno nawet przez trzy lata, Twój magazyn drewna powinien być wystarczająco duży. Zorganizuj zapasy wystarczająco wcześnie, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na drewno opałowe. W przeciwnym razie nagle staniesz z drewnem, które jest zbyt wilgotne w zimie i nie będziesz mógł się ogrzać. 

Układanie drewna opałowego w stos: tak to działa

W celu prawidłowego przechowywania drewna opałowego ważna jest również odpowiednia metoda układania, późniejszy skład drewna powinien mieć najwyższą możliwą stabilność. Aby to zrobić, zacznij od dolnego rzędu. Połóż poszczególne kawałki drewna jeden po drugim z niewielką przerwą między nimi na solidnej powierzchni. Szczeliny umożliwiają cyrkulację powietrza i lepsze suszenie drewna opałowego. Teraz zacznij od drugiego rzędu, aby ułożyć kłody w pierwszym rzędzie. Powinno być miejsce na około trzy kłody w rzędzie. Warstwowanie zapewnia, że ​​przechowywanie drewna jest stabilne i może wytrzymać silniejsze wiatry, nawet bez pomocy w układaniu.
Wskazówka: Możesz obejść się bez przejścia na półce i przechowywać drewno opałowe równolegle.

Możesz niezawodnie przechowywać drewno opałowe na półce jako pomoc w układaniu. Dwa rzędy z rzędu też nie stanowią problemu.

Zdjęcie: iStock / Bill Oxford

Zdobądź drewno opałowe odpowiednie do magazynu

Drewno opałowe jest dostępne w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. W zależności od kondycji fizycznej masz możliwość samodzielnego ścinania drewna opałowego lub kupowania go już suchego i łupanego.
 

Drewno opałowe z lasu

Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia - np. licencję na piłę łańcuchową - możesz zapytać w administracji leśnej, czy oferują drewno opałowe. Jeśli tak, zostanie Ci przydzielony do wyrębu określony fragment lasu lub kłody są już ścinane na drodze lub w lesie. Ponieważ drewno jest jeszcze nieprzetworzone, musisz je samemu przygotować na możliwości swojego magazynu drewna. W zależności od lokalnych gatunków drewna może być konieczne suszenie na zewnątrz przez okres do trzech lat, zanim będzie można je wykorzystać jako drewno opałowe.

Zapytaj urzędów leśnych w Twojej okolicy, czy przechowują drewno opałowe w lesie. Może być na sprzedaż.

Zdjęcie: iStock/taikrixel

Kupuj drewno opałowe na metry

Jeśli nie ufasz sobie samemu zrobić drewna opałowego ze wszystkich pni drzew, nie musisz sięgać po drewno gotowe do użycia. Możesz też kupić drewno opałowe na metry. W tym przypadku drewno zostało już rozłupane i wystarczy je przeciąć.  

Kup drewno opałowe gotowe do użycia

Najłatwiejszym sposobem uzupełnienia zapasów drewna opałowego jest tanie kupowanie drewna opałowego na wiosnę. Kawałki drewna nie wymagają już obróbki, są suszone i można je wrzucić bezpośrednio do kominka. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim środkiem transportu na dużą ilość drewna opałowego, zapytaj regionalnych dostawców. Drewno opałowe jest często dostarczane prosto pod Twoje drzwi. Wtedy wszystko, co musisz zrobić, to odpowiednio go przechowywać.

Ile kosztuje drewno opałowe?

Przy zakupie drewna opałowego często podaje się cenę w metrach sześciennych. Inne możliwe jednostki miary to ster, masowy metr sześcienny i stały metr sześcienny.
 

 • Metr sześcienny: Jeden metr sześcienny (mb) odpowiada jednemu metrowi sześciennemu drewna łupanego i ułożonego równolegle. Tutaj liczone są puste przestrzenie między drewnem opałowym.
   
 • Ster: Ster (st) to starszy termin oznaczający metr sześcienny. Często potocznym terminem jest ster, gdy logi są krótsze. 
   
 • Luźny metr sześcienny: W przeciwieństwie do metra sześciennego czy ster, drewno opałowe nie jest układane w stosy z luźnym metrem sześciennym (srm), ale raczej luźno wylewane. Jeden luźny metr sześcienny odpowiada wtedy kłódom, które mieszczą się w jednym metrze sześciennym. Ponieważ odstępy są tutaj znacznie większe, ta jednostka miary jest mniej dokładna.  
   
 • Solidne metry sześcienne: Lity metr sześcienny (fm) odpowiada rzeczywistej ilości drewna, która zmieściłaby się w jednym metrze sześciennym bez pustych przestrzeni. W tym celu objętość poszczególnych kłód oblicza się po pozyskaniu drewna. Jednostka miary jest zatem najdokładniejsza. Jeśli kupujesz całe pnie drzew od administracji leśnej, zwykle rozliczasz się w solidnych metrach sześciennych.

W zależności od tego, w jaki sposób dostawca przechowuje drewno opałowe, płacisz za nie metr sześcienny, metr sześcienny luzem lub metr sześcienny lity (tu luzem metr sześcienny). 

Zdjęcie: iStock / makasana

Ceny drewna opałowego są bardzo zróżnicowane, w zależności od dostawcy i etapu przetwarzania, z którego chcesz kupić drewno opałowe. W ten sposób można otrzymać towar sprzedawany na metry po znacznie niższej cenie niż kłody już przetworzone. Sam rodzaj drewna również ma duży wpływ na cenę. Musisz sięgnąć głębiej do swojego portfela w przypadku drewna twardego niż w przypadku drewna miękkiego.
 

Ceny za łupane drewno opałowe z dostawą do 10 km
  Ø mb / € Najniższa cena rm / € Najwyższa cena mb / €
Drewno liściaste na metry 83,96 70,00 97,50
Drewno liściaste 33 cm 97,78 75,67 120,91
Drewno iglaste na metry  61,16 52,00 74.08
Drewno iglaste 33 cm 80,08 62,00 99,33

Źródło: Centrum Technologii i Promocji w Centrum Kompetencji Zasobów Odnawialnych (TFZ), stan na 2020 r


Wskazówka: Najtańszy sposób na pozyskanie drewna opałowego bezpośrednio od urzędu leśnego. Na przykład dębowe drewno opałowe jest dostępne od 38 euro za solidny metr sześcienny. Pod względem ceny ma to również znaczenie, czy drzewa są już na drodze, czy trzeba je wyciąć. Zapytaj administrację leśną o możliwości i koszty drewna opałowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here