Paliwa do kominków i pieców”,

Możliwe paliwa do kominków i pieców

Drewno jest najczęściej używanym paliwem w pojedynczych kominkach i piecach. Paliwo naturalne przetwarzane jest w różnych postaciach, np. w postaci brykietów, peletów lub kłody. Ale węgiel jest nadal używany jako materiał grzewczy w postaci brykietów. Czasami w gospodarstwach domowych są nawet piece olejowe.

Możliwe paliwa do kominka i pieca

Ogrzewanie drewnem

Drewno opałowe to wciąż klasyka, jeśli chodzi o ogrzewanie pieców czy kominków na drewno. Naturalny materiał przy odpowiedniej wilgotności i w zależności od gatunku drewna ma dobre kaloryczność. Szczególnie odpowiednimi gatunkami drewna są buk i dąb jako drewno liściaste, a do ogrzewania można wykorzystać również lokalne drzewa iglaste.

Brennhol © Marius Graf, fotolia.com

Po 1. BImSchV może być również stosowany w małych systemach spalania, do których należą piece opalane drewnem, drewno prasowane. Brykiety, podobnie jak polana, można spalać w piecu bez żadnych dodatkowych warunków, do pelletu należy stosować piece opalane drewnem o specjalnej technologii. Aby drewno mogło być spalane w piecu musi spełniać następujące wymagania:

 • Drewno opałowe musi być naturalne i grudkowate, można je palić z lepiącą się korą.
 • Pellet musi być wykonany z naturalnego drewna i może być używany do ogrzewania tylko z odpowiednim dowodem jakości.

Drewno poddane obróbce i drewno odpadowe, brykiety z kory, włókno i drewno klejone nie są dozwolone jako paliwo. Powodem zakazu są wynikające z tego zanieczyszczenia, które poprzez spaliny wydostają się do powietrza i mogą dalej uszkadzać piec i komin.

Brykiety drzewne © Wieselpixx, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w kominkach i piecach

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze konstrukcje kominków i pieców, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zakup drewna może odbywać się na różne sposoby. Samodzielne zebranie lub wykorzystanie drewna opałowego w lesie jest niedrogie, ale czasochłonne. pobić. Właściciele nieleśni potrzebują zgody właściciela lub tzw. kwitu na odczyt lub odbiór drewna, który wystawia nadleśnictwo. Inną możliwością jest dostarczenie drewna z handlu drewnem, które zostało już odpowiednio przetarte i rozłupane. Możliwe jednostki miary to

 • Solidne metry sześcienne
 • Metr sześcienny
 • Nasypowy metr sześcienny

W końcu drewno i brykiety drzewne są również dostępne w sklepach z narzędziami. Jednak zakupy w małych ilościach są zazwyczaj bardzo drogie na dłuższą metę.

Drewno opałowe © Marco Drux, fotolia.com Wskazówka: Porównując oferty dostawców drewna należy zwrócić uwagę na oferowaną jednostkę. Podczas gdy lity metr sześcienny opisuje jeden metr sześcienny drewna bez pustych przestrzeni, jednostka metra sześciennego odnosi się do jednego metra sześciennego luźno ułożonego drewna. Na przykład jeden metr sześcienny drewna bukowego odpowiada 0,62 metra sześciennego litego.

Drewno jest ważne dla dobrej efektywności paliwowej odpowiednia wilgotność drewna. Zasadniczo im wyższa zawartość wody, tym niższa wartość opałowa. Prawo dopuszcza maksymalnie 25% wilgotności drewna opałowego, co odpowiada zawartości wody 20%. Aby drewno osiągnęło odpowiednią wilgotność, musi być odpowiednio przechowywane przez rok do dwóch lat po ścięciu.

Ogrzewanie węglem

Węgiel jest paliwem kopalnym i występuje w różnych postaciach, np. jako brykiet z węgla brunatnego lub kamiennego. Zastosowany pojedynczy piec musi być dopuszczony do pracy na węglu. Brykiety z węgla brunatnego składają się z prasowanego węgla surowego, spalają się ze stałą jakością i dużą zawartością energii.

Brykiety z węgla brunatnego © Manuel Adorf, fotolia.com

Gdy węgle brunatne się rozżarzą, żarzą się długo i ze stałą intensywnością. Dzięki temu węgiel ogólnie nadaje się do stosowania w piecach o długim spalaniu lub piecach kaflowych. Węgiel kamienny ma podobne właściwości jak węgiel brunatny i sprzedawany jest w trzech gatunkach:

 • Antracyt o różnej wielkości ziarna ma wysoką wartość opałową i wytwarza mało popiołu, zawartość siarki jest niska.
 • Koks z węgla kamiennego jest często stosowany w indywidualnych kominkach i instalacjach centralnego ogrzewania.
 • Extrazit to formowany węgiel drzewny o wysokiej wytrzymałości. Węgiel spala się bezdymnie, a jego użytkowanie jest szczególnie ekonomiczne ze względu na jego oszczędne zużycie.
Wskazówka: Aby kominek indywidualny mógł być ogrzewany węglem musi posiadać specjalny piec rusztowy. Decydujący jest rodzaj dopływu powietrza. Dla optymalnego spalania powietrze dostarczane jest od dołu.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny firm specjalizujących się w kominach i piecach i zaoszczędź do 30 procent

Ogrzewanie olejem

Olej jako paliwo stał się rzadkością w nowoczesnych systemach grzewczych, ale klasyczny piec olejowy nadal istnieje. Jest to specjalnie skonstruowane, materiał nie może być spalany w piecach opalanych drewnem i innych piecach opalanych drewnem litym. Olej opałowy dostarczany jest przez handel olejami mineralnymi i musi być przechowywany w specjalnych zbiornikach do czasu użycia. Można je ustawić w piwnicy lub pod ziemią. Ogólnie rzecz biorąc, ogrzewanie olejem do indywidualnego wypalania jest dziś coraz bardziej pozbawione sensu. Ropa to drogie paliwo, obsługa lub. napełnianie piekarników jest niewygodne i nieprzyjemne zapachami. Ponadto olej opałowy jako paliwo kopalne nie może skutecznie przyczynić się do ochrony środowiska.

Wskazówka: Jeśli olej ma być używany jako paliwo, można nawet odpowiednio przerobić piece opalane drewnem i piece kaflowe. Specjalne olejowe wkłady grzewcze, takie jak palniki wyparne i centralne zasilanie olejem sprawiają, że ogrzewanie paliwem płynnym jest wygodniejsze i wydajniejsze.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here