Bromeliad: egzotyczna roślina doniczkowa ”,

Kiedy kwitnie bromeliada??

Bromeliady kwitną tylko raz w życiu. Charakterystyczne, kolorowe przylistki bromeliady często mylone są z kwiatem. Ale to nie jest prawda, ponieważ rzeczywiste kwiaty bromeliad są bardzo niepozorne i małe i znajdują się w środku przylistków. Te opadają po kilku dniach, a kolorowe rozety liści nie utrzymują się już po kwitnieniu. Nie jest to jednak powód, aby po prostu wyrzucić bromeliad. Bo pod koniec ich rozkwitu małe potomstwo, tzw. „Kindel”, kiełkuje u stóp rozety liściowej.
 

Najlepiej umieścić bromeliady w jasnym oknie.

Zdjęcie: iStock / Demetri2K

Właściwa lokalizacja dla bromeliad

Najlepiej umieścić bromeliady w zacienionym, wilgotnym miejscu przy oknie. Poranne i wieczorne słońce będzie promować typowy kolor liści, a także tworzenie kwiatów. Idealna jest temperatura w pomieszczeniu powyżej 18 stopni - ale nie powinno być zbyt gorąco. W okresie letnim (od czerwca do września) można również umieścić rośliny na tarasie lub balkonie. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, trzeba szybko wprowadzić bromeliady z powrotem do domu, ponieważ nawet kilka dni w tak niskich temperaturach może doprowadzić do uszkodzenia liści.

Właściwa pielęgnacja bromeliad

Większość bromeliad pochodzi z Ameryki Południowej.

Zdjęcie: Bromelia.informacje

Jak często muszę podlewać bromeliady?

Bromeliady mają specjalne wymagania dotyczące podlewania. Podczas gdy niektóre rośliny doniczkowe nie lubią zwilżania liści wodą, bromeliady nawet to wolą. Wynika to z ich pochodzenia, ponieważ jako epifity na drzewach lub skałach pochłaniają większość wody deszczowej przez liście. Niektóre gatunki tworzą więc nawet lejki zbiorcze. Upewnij się, że latem ten lejek jest zawsze napełniony wodą. Podłoże również powinno być umiarkowanie wilgotne. Zimą nie trzeba tak często podlewać bromeliad, więc lejek liściowy trzeba tylko bardzo oszczędnie wypełnić. Mniej więcej co cztery tygodnie wskazane jest opróżnienie lejka do liści i odnowienie wody. Dobrze wiedzieć: bromeliady, których nie ma w ziemi, wcale nie muszą być podlewane. Bromeliady mają również pewne wymagania, jeśli chodzi o wodę do nawadniania. Wolą, żeby było ciepłe i miękkie. Źle tolerują wapno, ponieważ pozostawia brzegi na rozetkach liści. Więc najpierw odwap wodę z kranu przez podgrzanie, odsalanie lub filtrowanie. W najlepszym przypadku wystarczy użyć wody deszczowej.
Ponieważ bromeliady są przyzwyczajone do wysokiej wilgotności w ich naturalnym środowisku, rośliny doskonale nadają się również do łazienki. Zbyt suche powietrze sprawia, że ​​są podatne na szkodniki roślin, takie jak przędziorki. Aby przeciwdziałać takiej inwazji, regularnie spryskuj bromeliady wodą.

Czy muszę nawozić moje bromeliady??

W okresie wegetacji można dodać płynny nawóz do wody do nawadniania. Na bromeliad najlepiej nadają się nawozy specjalistyczne. Ale wtedy ważne jest, aby najpierw podlać podłoże, a nie liście. Zimą można obejść się bez nawożenia.

Jak przesadzić bromelię??

Bromeliady należy przesadzać, gdy rośliny są zbyt duże lub gdy korzenie całkowicie wypełniają doniczkę (w przypadku bromelii ziemnych). Najlepszą glebą dla egzotycznych piękności jest bezwapienna gleba bromeliadowa. Zaletą tej gleby jest to, że rośliny mogą tu szybko zakorzenić się. Siedzące bromeliady umieszcza się w przepuszczalnej mieszance kory drzewnej i mchu torfowego. Weź mały kawałek drutu jako „pomoc do wspinania się” i przymocuj go do podstawy bromeliady. Gdy tylko roślina sama utrzyma się na ziemi, możesz wyciągnąć drut z ziemi.

Propaguj bromeliady

Najlepszym sposobem rozmnażania bromeliad są sadzonki. Odrosty, zwane również Kindel, są zwykle tworzone przez bromeliadę. Rosną bezpośrednio na roślinie i wystarczy je oddzielić. Gdy potomstwo jest o połowę mniejsze od rośliny matecznej, można je umieścić w dodatkowej doniczce. Rosną same i tworzą pierwsze kwiaty po około trzech latach. Aby zachęcić do tworzenia kwiatów, możesz umieścić kawałki jabłek w lejkach liści i naciągnąć plastikową osłonę na bromeliad. Kawałki jabłek uwalniają gaz etylenowy, który stymuluje tworzenie się kwiatów.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Guzmania: Kolorowa roślina doniczkowa Łazienka Rośliny łazienkowe: Te 10 gatunków najlepiej pasuje Wiedza o roślinach Monstera: Trendsetter wśród roślin doniczkowych

Powszechne choroby i szkodniki

Brązowe końcówki są stosunkowo powszechne na liściach bromeliad. Albo powietrze jest zbyt suche, albo temperatura jest zbyt wysoka. Możesz bardzo łatwo podjąć działania przeciwko brązowym końcówkom: odetnij końcówki i znajdź inne miejsce na bromeliadę. Upewnij się, że w nowej lokalizacji nie jest zbyt ciemno - istnieje ryzyko, że w przeciwnym razie roślina nie zakwitnie. Zgnilizna liści lub całkowita śmierć młodych roślin jest często wynikiem ataku grzybów.
Wszy roślinne są szczególnie wygodne na bromeliadach epifitów. Jeśli również dostaną za mało wody, przędziorki i komary nie są rzadkością. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników na inne rośliny doniczkowe, ważne jest, aby bromeliady były trochę od siebie oddalone. Jeśli chcesz podjąć działania przeciwko szkodnikom, nie przesadzaj z chemią! Nie jest niczym niezwykłym, że bromeliady są tak samo wrażliwe na to jak szkodniki, które mają zostać wyeliminowane.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here