Kamienna ściana kamieniołomu: Atrakcyjne siedlisko dla zwierząt i roślin”,

Układanie luźnych kamieni jeden na drugim bez zaprawy to najstarszy sposób budowania muru ogrodowego. Kiedy Rzymianie.Zaludniona tysiące lat temu w Europie przynieśli ze sobą kamienny mur z kamieniołomu do naszych królestw. Od tego czasu mury ukształtowały obszary wiejskie w postaci granic pastwisk w południowej Europie, Irlandii, północnej Anglii, Walii, Szwajcarii i Austrii. W kraju tym bardziej znane są jako mury oporowe do budowy tarasów na terenach winiarskich lub jako wzmocnienie skarp na ścieżkach uprawnych, do ogrodzenia cmentarza lub w ogrodach naturalnych. W regionie alpejskim służą jako okładziny ścian oraz służą jako okładzina i ochrona przed erozją stabilnego terenu. Naturalnie postarzane kamienne ściany kamieniołomu nadal zapewniają ważne usługi dzisiaj. 

Rzymianie 2000 lat temu układali jeden na drugim luźne kamienie. W dużej części Europy mury obronne są nadal zachowane.

Zdjęcie: Friedrich Strauss

Materiał na ścianę z kamienia w kamieniołomie

Zarówno wtedy, jak i obecnie, istniejąca regionalnie, płytowa skała osadowa jest wykorzystywana do budowy kamiennego muru kamieniołomu. Często stosuje się odczytywanie kamieni z najbliższego otoczenia lub materiału z lokalnego kamieniołomu. Oszczędza to wysokie koszty transportu i wizualnie najlepiej komponuje się z otoczeniem. Nawiasem mówiąc, mur z kamieniołomu jest najtańszym wariantem muru z kamienia suchego, ponieważ jest zbudowany z nieprzetworzonego kamienia kamieniołomu. Jednak wymaga to również od majsterkowicza trochę umiejętności podczas układania puzzli, ponieważ klocki mają różne rozmiary i prawie nie mają prostych krawędzi.
Dobrze wiedzieć: Ponieważ na Nizinie Północnoniemieckiej nie ma kamieniołomów, ustanowił się tam tzw. Friesenwall: mur z kamienia bezzaprawowego z okrągłych głazów z darnią jako materiałem do spoinowania.

Budowanie kamiennych ścian kamieniołomu: instrukcje krok po kroku

Ściana z kamienia w kamieniołomie jest z zasady budowana bez materiałów zewnętrznych, takich jak cement, piasek i metal lub energii zewnętrznej, co czyni ją atrakcyjną również z ekologicznego punktu widzenia. Jednak ta zaleta znika z wysokości około pięciu metrów, ponieważ inne techniki wymagają wtedy mniej materiału i pracy.
Krok 1: utwórz podstawę ściany
Do posadowienia konieczne jest - w zależności od wielkości i grubości kamiennego muru kamieniołomu oraz rodzaju gruntu - wykonanie walizki ze żwiru lub gruzu. Ta podstawa ścienna powinna mieć jedną trzecią wysokości ściany ze stabilnymi podłogami. Przy umiarkowanych warunkach glebowych podstawa muru powinna znajdować się w połowie wysokości muru. Aby to zrobić, wykop odpowiednio głęboki rów. Użyj ubijaka, aby zagęścić dno i wypełnić wykop kruszonym kamieniem. Jest on wyrównany, a także zagęszczony, dzięki czemu około pięciu centymetrów pod powierzchnią gruntu powstaje równe podłoże żwirowe.
Krok 2: kamienie wiążące i drenaż
Jedna trzecia wbudowanych kamieni może być zamontowana jako kamienie wiążące w taki sposób, aby były skierowane do tyłu w ziemię lub w mur. Dodatkowo w tylnej części fundamentu ułożyć rurę drenażową, która odbierze nadmiar wody przesiąkającej.
Krok 3: ułóż kamienie gruzowe
Jako warstwę dolną użyj cegieł o możliwie najszerszej i płaskiej powierzchni styku. Wciśnij go w podsypkę żwirową, aby przednie boki były nachylone do tyłu o 10 do 15 procent - to tak zwane „dozowanie” zapewnia stabilność kamiennej ściany kamieniołomu. Aby sprawdzić nachylenie najlepiej zbudować szablon kątowy z listew drewnianych. Poziomy sznurek pomoże wyprostować kamienie.
Krok 4: zasyp i podciągnij ścianę
Umieścić mieszankę żwirowo-ziemną między glebą a kamieniami, która następnie jest lekko zagęszczana. Następnie kładziesz kolejną warstwę gruzu i również ją zasypujesz. W najlepszym przypadku głębokość kamieni będzie się różnić w zależności od warstwy, dzięki czemu można połączyć mur z zasypką. Należy unikać połączeń krzyżowych i zamków błyskawicznych, ponieważ pogarszają one stabilność ściany.
Wskazówka: Jeśli kamienie chwieją się i nie są stabilne, wyrównaj powierzchnie styku gliniastą wierzchnią warstwą gleby. W większych szczelinach można zastosować byliny tapicerowane.
Krok 5: zakończenie
Górna warstwa kamienia nazywana jest warstwą wierzchnią. W tym celu wybierz kamienie, które są jak najbardziej równe, płaskie. Tył jest wypełniony wierzchnią warstwą gleby i obsadzony.
Wskazówka: z wysokości dwóch metrów potrzebny jest dowód stabilności od inżyniera budowlanego do budowy muru z kamienia w kamieniołomie.

Dzięki naszym instrukcjom krok po kroku i przy użyciu kilku materiałów możesz zbudować własną ekologiczną ścianę z kamienia, która będzie optymalnie wkomponowana w ogród. 

Zdjęcie: Friedrich Strauss

Jakie rośliny nadają się na ścianę z kamienia w kamieniołomie?

Ściana z kamienia naturalnego wytwarza swój własny mikroklimat: emituje ciepło zmagazynowane w ciągu dnia wieczorem i w nocy, aby złagodzić nocne chłodzenie podłogi. Dlatego z czasem rośliny i zwierzęta osiedlą się tu same, doceniając ciepło, suchość i ciemność między kamieniami. Jeśli chcesz samodzielnie posadzić ścianę z kamieniołomu, przygotowaliśmy dla Ciebie wybór tutaj:
 

  • Skalnica przeciwna (Saxifraga oppositifolia): czas kwitnienia od marca do kwietnia, różowe kwiaty, zwarty wzrost, wysokość od trzech do pięciu centymetrów
  • Pięciornik wiosenny (Potentilla neumanniana): okres kwitnienia od marca do maja, kwiaty żółte, krzewy poduszkowe o średnicy do 30 cm
  • wilczomlecz cyprysowy (Euphorbia cyparissias): okres kwitnienia od kwietnia do czerwca, kwiaty cytrynowożółte, ozdobna bylina do 30 cm wysokości, łatwo się rozprowadza
  • Jastrzębiowiec mały (Hieracium pilosella): okres kwitnienia od maja do sierpnia, kwiaty jasnożółte, okrywowa wysokość od 5 do 15 centymetrów
  • Goździk pospolity (Armeria maritima elongata): okres kwitnienia od maja do września, kwiaty różowe lub białe, bylina poduszkowa do 40 cm wysokości
  • Rozchodnik rozchodnikowy (Sedum sexangulare): okres kwitnienia od czerwca do lipca, kwiaty żółte, roślina wieloletnia o wysokości od 5 do 10 cm
  • Ziele talerza ściennego (Cymbalaria muralis): okres kwitnienia od czerwca do września, kwiaty jasnofioletowe, swobodnie rozprzestrzeniające się, wysokość od 5 do 10 cm
  • Tripmadam (Sedum rupestre): okres kwitnienia od lipca do sierpnia, żółte kwiaty, roślina dywanowa o wysokości od 10 do 25 centymetrów
  • Tłusty liść kamczacki (Sedum kamtschaticum): okres kwitnienia od lipca do sierpnia, kwiaty pomarańczowo-żółte, rosnące jak poduszka do wzrostu półkulistego, wysokość od 10 do 20 cm

Mnogość różnych gatunków roślin poprawia wygląd kamiennego muru po jego wybudowaniu, a owady służą jako pastwiska.

Zdjęcie: Friedrich Strauss

Kamienna ściana kamieniołomu żyje!

Kamienne ściany z kamieniołomów stanowią cenne siedlisko dla różnych kochających ciepło gatunków zwierząt, takich jak dzikie pszczoły, biegaczowate, jaszczurki i myszy. Wszyscy chowają się w ciepłych stawach i zacisznych wnętrzach. Na przykład wilcze pająki czekają tam na swój sezon polowań w nocy. W tym czasie ropuchy szare również opuszczają swoje domostwo w murze z suchego kamienia i zjadają okoliczne ślimaki.
Najpiękniejsze dla właścicieli ogrodów są zwinne ruchy jaszczurek płotowych, które w ciągu dnia lubią wygrzewać się na słońcu. Mury kamienne z kamieniołomów stanowią ważny biotop, szczególnie dla nich, które stały się tak rzadkie. Ściana z kamienia naturalnego jest zatem nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale także warta ochrony i zachowania z punktu widzenia ochrony przyrody. Bardzo popularne w dzisiejszych czasach kamienne ściany koszy (gabiony) nie stanowią ekwiwalentnego zamiennika, gdyż żadna roślina nie może się w nich zadomowić, a zasiedlenie przez owady czy jaszczurki pozostawia wiele do życzenia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here