Drewno wrzoścowe: szlachetny materiał to nie tylko coś dla miłośników fajek ”,

Czym są cebulki odry?

Cebule odry, znane również jako podpory drewniane i drewno korzeniowe, to przerost komórek, który rozwija się na drzewie, gdy pewne bakterie osiedlają się w miejscu, które sprzyja wzrostowi takich cebulek. Drewniane wole rośnie, ponieważ w tym miejscu rozwijają się tak zwane pąki do spania, które zapewniają również bardzo szczególne usłojenie w drewnie korzeniowym.

Skąd pochodzi wrzosiec?

Wrzos drzewny, zwany technicznie Erica arborea, należy do rodzaju wrzosu i jest, nawet jeśli nazwa wrzosu sugeruje inaczej, bardziej krzewem niż klasycznym drzewem. A dokładniej bardzo krzaczasty krzew o imponujących wymiarach od pięciu do sześciu metrów, w pojedynczych przypadkach nawet do 20 metrów wysokości, iglaste liście dochodzące nawet do pięciu milimetrów oraz białe kwiaty widoczne między lutym a lipcem. Kora wrzosu jest biała na początku wzrostu gałęzi, a następnie zrasta się razem do ciemnoczerwono-brązowego.
Wrzos drzewny czuje się bardzo dobrze w wiecznie zielonych lasach i na kwaśnej skale w dość suchym środowisku. Rośnie głównie w rejonie Morza Śródziemnego i Afryki Środkowej, a najlepsze drewno wrzoścowe pochodzi z północnych Włoch, Grecji, Algierii, Sardynii czy Koriski. Utworzenie plantacji wrzosów drzewiastych jeszcze się nie powiodło. Wrzosiec jest zatem zawsze drewnem naturalnym, a nie sadzonym. Należy również do kategorii cennego drewna.

Wrzos drzewny występuje głównie w rejonie Morza Śródziemnego i Afryki Środkowej.

Zdjęcie: iStock / Maurizio Paolo Grassi

Cechy i właściwości drewna wrzośca

Wrzosiec to bardzo twarde drewno o stosunkowo niskiej wadze. Wynika to ze złóż mineralnych skał, na których woli rosnąć wrzosy. Ponadto drewno wrzośca jest bardzo odporne na ciepło. Jest to jedno z najbardziej ognioodpornych gatunków drewna, a po perfekcyjnej obróbce jest również oddychające. W tym drewnie korzeniowym nie da się uniknąć drobnych pęknięć, wtrąceń, a nawet ubytków. Jednak w zależności od przeznaczenia przyczyniają się one również do fascynacji produktem końcowym.

Jakie kolory ma wrzosiec?

Drewno wrzośca ma uderzająco szczegółowe, bardzo drobne ziarno, które przypomina marmur, ale może być również nieco poplamione. Kiedy korzeń wrzosu jest otwarty, spektrum kolorów wrzośca waha się od jasnobrązowego do ciemnobrązowego do czerwonobrązowego i jest bardzo zróżnicowane. Po skończeniu drewno wrzośca można bardzo łatwo wypolerować, nadając mu charakterystyczny połysk.

Jak przetwarzane jest drewno wrzoścowe?

Drewno korzeniowe, czyli czeczotki wrzosu, po 30-60 latach wzrostu jest starannie oddzielane od reszty wrzosu, przechowywane w cieniu i podlewane przed podpiłowaniem w celu sprawdzenia jakości. Części nadające się do dalszej obróbki - średnio około 30 procent na bulwę - są wycinane, a następnie gotowane w wodzie w miedzianym kotle przez prawie cały dzień. Tak zwane kantówki następnie suszą się przez kilka tygodni w pomieszczeniu wolnym od przeciągów, a następnie są przechowywane przez kilka miesięcy lub lat, zanim będą mogły być dalej przetwarzane. Tylko w ten sposób można zamienić drewniane wole na wrzosowisku w kawałek wrzośca. Jeśli coś pójdzie nie tak w procesie produkcji, wrzosiec smakuje i pachnie ziemisto.

Odkryj jeszcze więcej specjalnych rodzajów drewna Budynek z drewna hebanowego: Cenny i chroniony budynek z drewna Drewno mango dla eleganckiego projektu: Co może zrobić ten materiał? Budownictwo z drewna Domowe rodzaje drewna: znaczenie i zastosowanie

Do czego służy wrzosiec??

Od XIX. W XIX wieku do wyrobu fajek i akcesoriów do fajek używano drewna wrzośca. Ponieważ nie wpływa na smak tytoniu i dlatego doskonale nadaje się do produkcji fajek. Ponadto bardzo wysokiej jakości rękojeści noży, szkatułki, wieczne pióra, obrączki ślubne, spinki do mankietów, etui na zegarki oraz biżuteria są wykonane z drewna wrzośca. Meble lub meble i artykuły gospodarstwa domowego wykonane z drewna wrzośca są niezwykle rzadkie - ponieważ obróbka wielu małych kantówek na przykład na stół nie jest tak łatwa, jak obróbka pnia drzewa z dębu lub świerku w szafę. Kunszt, znajomość reakcji drewna wrzoścowego i wiele godzin, które trzeba poświęcić na wykonanie takiego mebla, uzasadniają również wysokie ceny, jakie się za niego pobierają. Tańsze są włoskie oryginały z lat 50. i używane, ale kupując je przez Internet, trzeba ponieść bardzo wysokie koszty transportu. Jako środek domowy, Erica arborea jest stosowana w regionie Morza Śródziemnego przeciwko infekcjom dróg moczowych.

Ten włoski bufet z lat 50. jest fornirowany mahoniem i drewnem wrzoścowym.

Zdjęcie: www.dimanoinmano.to

Jaka jest cena drewna wrzośca?

Najdroższe kawałki wrzośca pochodzą z Toskanii lub Korsyki. Kwadrat, prefabrykowany kawałek drewna wrzośca, może kosztować od 28 do 47 euro. Najtańsze jest drewno wrzoścowe z Maroka, które stanowi zaledwie jedną szóstą ceny północnowłoskiego drewna wrzoścowego. Każdy, kto kupuje cenne drewno na kilogramy przez Internet, płaci od 20 do 55 euro za kilogram, w zależności od jakości i kategorii wrzośca.
Fajki z drewna wrzośca można kupić już od około 20 euro. Jednak w niedrogich okazach piękno drewna zwykle nie było w 100 procentach wypracowane. Scyzonie z rękojeścią z wrzośca są produkowane przez kilku ekskluzywnych kowali i mają swoją cenę: minimum 140 euro za nóż z dziewięciocentymetrowym ostrzem. Noże myśliwskie z wrzośca kosztują około 400 euro. Jeśli chodzi o biżuterię wykonaną z drewna wrzośca, cena zależy od tego, co jeszcze tam jest lub co jest wokół niego. Czasem np. z czystego drewna przerabiano krzyż, innym razem formowano pierścionek i wstawiano diament. Często są to ręcznie robione unikaty, czasem jest też wśród nich biżuteria kostiumowa.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here