Drewno bukowe: wygląd, właściwości i zastosowanie ”,

Zakup produktów z lokalnej twardzieli bukowej pomaga zachować ekologicznie wysokiej jakości stare buczyny w naszej ojczyźnie i pozwolić im zestarzeć się w przyszłości - z korzyścią dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin: także dzięcioła czarnego, szarego i średniego wielu „nowych lokatorów” „Takich jak siniak i sowa gruboszyjka, muchołówka białoszyja i nietoperz preferują stare i grube buki jako drzewa gniazdowe i jaskiniowe. Gdyby zmniejszyła się liczba starych buków, zagrażająca już sytuacja wielu rodzimych gatunków zwierząt i roślin nadal by się pogarszała. Na przykład bez wpływu człowieka w Bawarii byłoby o 94 procent więcej buków niż dzisiaj.

Słoje drewna bukowego są bardzo regularne i niepozorne.

Zdjęcie: iStock / K Ching ching

Drewno bukowe: wszechstronne w użyciu

Drewno bukowe jest bardzo twarde, twarde i ma prosty, regularny rysunek drewna od jasnożółtego do czerwonawo-białego. Ponadto jest bardzo wytrzymały i ciężki, co zapewnia dobrą nośność i sprężystość. Te właściwości sprawiają, że ten rodzaj drewna jest jednym z najpopularniejszych materiałów w meblarstwie i aranżacji wnętrz.

Drewno bukowe we wnętrzu

Stolarze z dobrym okiem poszukują naturalnego materiału, zestawiają go w wyrafinowany wizualnie sposób i projektują meble i komponenty tak, aby były niepowtarzalne. Budowniczowie i renowatorzy często wybierają buk, gdy zamawiają pojedyncze meble lub gdy montują drewnianą kuchnię, drewnianą podłogę, budują klatkę schodową lub zlecają wykonanie drzwi. Twardziel bukowa stanowi surowiec, który korzystnie łączy w sobie dwa wymagania "indywidualności" i "funkcjonalności". Ze względu na dekoracyjne zróżnicowanie kolorystyczne i charakterystyczne słoje - w połączeniu z dobrymi właściwościami technicznymi - można go przetwarzać z jednej strony na pojedyncze meble i elementy, a na narzędzia i sprzęt (np. wałek do ciasta, deskę śniadaniową, drewniane zabawki, uchwyty do narzędzi) drugi budynek łodzi w użyciu.

Schody z drewna bukowego to klasyczny wariant w domach jednorodzinnych - trwały, elegancki i stabilny wymiarowo.

Zdjęcie: budowa schodów Voss GmbH & Co.KG

Drewno bukowe na zewnątrz

Ponieważ drewno bukowe nie jest odporne na warunki atmosferyczne, może wytrzymać warunki pogodowe tylko na zewnątrz dzięki specjalnej obróbce powierzchni i dlatego jest rzadko używane. Jednak często jest stosowany do technologii giętych w przemyśle meblarskim (proces Thonet), na przykład do krzeseł bistro lub krzeseł giętych. Do tej pory skupiono się na jasnych, zewnętrznych częściach bagażnika. Teraz na parkiet pojawia się bardziej wyrazista, ciemniejsza twardziel - tzw. czerwone serce buka występuje w wielu atrakcyjnych odcieniach czerwieni, ciemnego brązu, zielonkawego, szarego czy fioletowego.

Użyj jako drewna opałowego

Ci, którzy ogrzewają drewnem, cenią sobie drewno bukowe. Spala się bardzo wolno i na gorąco: 1 metr sześcienny suchego bukowego drewna opałowego daje 2.100 kWh energii cieplnej. Gorący żar idealnie nadaje się do pieców kaflowych lub do grillowania. Jest stosunkowo niedrogi, w zależności od regionu za metr sześcienny płaci się od 35 do 45 euro za drewno gotowe do pieczenia.

Czerwony rdzeń buka

Atrakcyjny jest czerwony kolor pnia buka: wnętrze pnia starych drzew wysycha, ich naczynia są w dużej mierze pozbawione wody. Poprzez urazy, pęknięcia i wahania temperatury tlen atmosferyczny może przenikać do pnia i powodować utlenianie się materiałów rdzenia („rdza”): wnętrze pnia odbarwia się. Drzewa rozwijają swój czerwony rdzeń w wieku od 80 do 100 lat i mają średnicę pnia 60 centymetrów. Z biegiem czasu postępuje tworzenie się czerwonego rdzenia, w przekroju poprzecznym pnia widoczne są pojedyncze „nasunięcia” w strukturze strefowej rdzenia. Kolorowy rdzeń nie zmienia podstawowych właściwości drewna bukowego, takich jak wytrzymałość, pęcznienie czy trwałość. Czerwone serce przede wszystkim wzbogaca paletę barw drewna bukowego.

Tutaj znajdziesz ekspertów, którzy wesprą Cię w wyborze i ułożeniu nowej podłogi:

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here