Pokrzywa kolorowa: Roślina dekoracyjna liściasta

Różne nazwy kolorowej pokrzywy

W przeszłości kolorowa pokrzywa była noszona pod botaniczną nazwą rodzaju Coleus Blumei. W większości żłobków do dziś można je znaleźć pod tym terminem. Po zmianie nazwy popularne są teraz dwie nazwy botaniczne: Solenostemon scutellarioides i Plectranthus scutellarioides. 

Wygląd i wzrost kolorowej pokrzywy

Zielna, szybko rosnąca kolorowa pokrzywa osiąga wysokość od 30 do 60 centymetrów. Istnieje około 200 różnych gatunków, a dzięki krzyżowaniu istnieje również szeroka gama mieszanek kolorystycznych od żółtego przez czerwony do ciemnofioletowego. Warto wiedzieć: większość z nich to hybrydy Solenostemon Scutellarioides. Aby młode rośliny były ładne i krzaczaste, przycinaj je od początku i regularnie usuwaj stare i gołe pędy.

Kiedy kwitnie kolorowa pokrzywa??

Kolorowe pokrzywy inspirują kolorowymi dekoracjami z liści. Natomiast jej kwiaty, które pojawiają się od czerwca do października, nie są zbyt wyjątkowe. Wskazówka: aby nie osłabiać niepotrzebnie rośliny wraz z kwitnieniem, wskazane jest wczesne oderwanie pąków.

Kolorowa pokrzywa jest trująca?

Części rośliny są lekko trujące, dlatego lepiej trzymać dzieci i zwierzęta z dala od rośliny.

Właściwa lokalizacja dla rośliny doniczkowej

Ponieważ roślina ozdobna pochodzi z tropików, preferuje jasne i słoneczne miejsce. Uważaj na zbyt dużo słońca! To szybko prowadzi do oparzeń liści. Ale w Twojej lokalizacji nie powinno być też zbyt ciemno, ponieważ piękne kolory liści pojawiają się tylko przy wystarczającym oświetleniu. Ponadto temperatura powinna zawsze przekraczać 15 stopni Celsjusza. Cokolwiek poniżej spowoduje, że liście uschną lub odpadną.

Czy możesz posadzić kolorową pokrzywę w ogrodzie??

Możesz umieścić kolorową pokrzywę w łóżku w ogrodzie po lodowych świętych w maju. W tym momencie temperatura nie powinna spaść poniżej 12 do 14 stopni Celsjusza, ponieważ roślina nie toleruje chłodu i pokazuje to zrzucając liście. Jesienią lub zimą koniecznie trzeba pozwolić roślinie zimować w ciepłym domu. Na przykład odpowiednie miejsce w doniczce na słonecznym parapecie. Siew bezpośredni w ogrodzie powinien również odbywać się dopiero w połowie maja przy minimalnej temperaturze kiełkowania 16 stopni Celsjusza.

Jeśli chcesz umieścić swoją kolorową pokrzywę w łóżku, powinieneś poczekać przynajmniej do lodowych świętych. 

Zdjęcie: iStock / Oleg Charykov

Sadzenie kolorowych pokrzyw


Która ziemia jest odpowiednia??

Jeśli chcesz uprawiać kolorową pokrzywę w doniczce lub doniczce, odpowiednia jest dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, bogata w składniki odżywcze i wilgotna gleba. Optymalne jest lekko kwaśne pH. Roślina natomiast w ogóle nie toleruje chudego i wapiennego podłoża. Umieść kawałek ceramiki nad dolnym otworem garnka, aby woda mogła lepiej odpływać. Jeśli postawisz roślinę na letnim łóżku, możesz wzbogacić świeżą, wilgotną glebę kwaśnym kompostem z liści lub ziemią rododendronów.

Właściwa pielęgnacja kolorowej pokrzywy

Jak często muszę podlewać?

Kolorowe pokrzywy należy latem odpowiednio podlewać. Preferują wodę deszczową bez wapna, którą można spryskać rośliny, gdy jest gorąco. Ważny! Za wszelką cenę unikaj zalania wodą!

Czy muszę nawozić kolorową pokrzywę??

Jeśli Twoja kolorowa pokrzywa rośnie na zewnątrz, powinnaś raz w tygodniu podawać jej płynny nawóz do roślin zielonych. W przypadku osobników stojących w pomieszczeniach wystarczy nawozić co dwa tygodnie.

Unikaj podlewania roślin doniczkowych i upewnij się, że kolorowa pokrzywa jest odpowiednio nawożona.  

Zdjęcie: Flora Press / GWI

Zimą przestajesz nawozić rośliny doniczkowe i nie zaczynasz od nowa aż do marca. Podlewanie można ponownie zwiększyć na wiosnę.

Konieczne jest cofnięcie?

Aby uzyskać piękny, bujny wzrost, należy zawsze trochę przyciąć roślinę. Przed przeniesieniem się do kwater zimowych można skrócić pędy o około jedną do dwóch trzecich.

Jak często muszę przesadzać?

Przesadzanie zwykle nie jest zbyt przydatne. Warto wtedy bezpośrednio rozmnażać roślinę.

Propaguj kolorowe pokrzywy z sadzonkami

Reprodukcja kolorowych pokrzyw jest łatwa nawet dla osób bez zielonych palców. W tym celu latem lub jesienią odcinamy sadzonki, czyli strzelamy końcówkami z jednym lub dwoma listkami, a następnie umieszczamy sadzonki w szklance z wodą. Po kilku dniach powinieneś być w stanie odkryć pierwsze korzenie. Po około dwóch do trzech tygodniach możesz posadzić młodą roślinę w ziemi doniczkowej. Nie powinny wychodzić aż do wiosny, kiedy nie jest za zimno.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Hibernujące pelargonie Wiedza o roślinach Hibernujące fuksje: Jak przetrwać zimę Pielęgnacja ogrodu Pielęgnacja ogrodu w mroźnych warunkach: Najlepsze wskazówki

Ładne odmiany kolorowej pokrzywy

Kolorowe pokrzywy dostępne są w szerokiej gamie kolorów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W XIX wieku. W XIX wieku zaczęto hodować różne warianty pokrzywy barwnej, aby uzyskać jak największe warianty kolorystyczne. Ale eksperymenty przeprowadzono również na kształcie liści. Oto przegląd niektórych odmian:

  • „Królewski Scott ”
  • 'Ananas '
  • 'Piąta aleja '
  • 'Abbey Road '
  • „Złota pościel ”

Powszechne choroby i szkodniki

Kolorowe pokrzywy są mało podatne na szkodniki roślin. Tylko niewłaściwa pielęgnacja, która np. powoduje nasiąkanie wodą, osłabia roślinę. Jeśli Twój dom jest zbyt suchy na powietrzu, może wystąpić inwazja przędziorków.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here