Kryzys koronowy dotyka teraz także branży budowlanej ”,

Z jednej strony spadek nowych zamówień. Spadły one o 8,4 proc. w maju 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Od początku roku złożono o 4,5 proc. mniej zamówień niż w pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. Ma to również wpływ na sprzedaż, która w samym maju spadła o 10,6 proc.
Chociaż firmy do tej pory były w stanie zrekompensować ten spadek, przetwarzając stare zamówienia, które otrzymały przed kryzysem koronowym, anulowanie i odroczenie nowych zamówień powoduje teraz problemy dla planistów. 25 proc. firm twierdzi, że dotychczasowe kontrakty w sektorze publicznym zostały anulowane. W 36 proc. przetargi publiczne zostały przełożone lub wycofane, 43 proc. dotyczy unieważnionych przetargów od klientów prywatnych.

Infografika: To wynik ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inżynierów Konsultantów VBI na temat skutków kryzysu koronowego dla projektantów budynków.08.2020 do 02.09.2020 został przeprowadzony .

Zdjęcie: dom.de

Jaka jest prognoza na przyszłość?

„Wyniki ankiety są powodem do niepokoju” – mówi prezes VBI Jörg Thiele w komunikacie prasowym stowarzyszenia. „Zauważyliśmy, że w szczególności klienci prywatni mają obecnie niewielkie zaufanie do przyszłości i są skłonni do inwestowania. Wydaje się, że pakiet bodźców gospodarczych rządu federalnego ma wpływ na sektor publiczny, ale i tutaj są gminy, które odkładają projekty na przyszłość. W związku z tym ponawiamy nasze żądania, aby zrobić wszystko, co możliwe, aby stymulować inwestycje."
Większe firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników są bardziej dotknięte spadkiem prywatnej aktywności inwestycyjnej niż mniejsze, zatrudniające mniej niż 10 pracowników. 52 proc. małych firm może zawierać nowe zamówienia w takim samym stopniu jak dotychczas, podczas gdy tylko 30 proc. większych firm to udaje. Projekty faktycznie zlecone również znalazły się pod presją: 39 proc. firm zgłasza rosnącą konkurencję cenową.
„To, czego planiści doświadczają dzisiaj, będzie miało jutro wpływ na branżę budowlaną” – przewiduje Thiele. „Stabilna działalność planistyczna i budowlana wywołuje efekty mnożnikowe w innych branżach. Bez tego nie zostaną wygenerowane ważne impulsy dla całej gospodarki."

Możesz być również zainteresowany: Bausparen & Finanzieren Corona: Co dzieje się z kredytem budowlanym? Know-how w dziedzinie nieruchomości Budowa domu w czasach Korony: Gdzie czają się pułapki Wskazówki dla gospodarstw domowych Oszczędź dodatkowe koszty w czasie kryzysu Corona: Najlepsze wskazówki

Źródło: Badanie Association of Consulting Engineers VBI dotyczące skutków kryzysu koronowego dla planistów budynków w sierpniu i wrześniu 2020 r., 419 z około 2.wzięło udział 000 firm członkowskich.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here