Porównanie materiałów izolacyjnych

Podstawowym kryterium dobrego materiału izolacyjnego jest niska przewodność cieplna, podana tutaj w watach na metr grubości materiału izolacyjnego pomnożona przez kelwiny (W/mK). Im mniejsza wartość, tym lepsza izolacyjność termiczna przy porównywalnej grubości warstwy.

Fot. FIW, Instytut Ochrony Cieplnej im.V.

Jak gruba powinna być warstwa izolacji??

Jeśli masz do dyspozycji tylko niewielką wysokość całkowitą, możesz użyć materiałów izolacyjnych o lepszej przewodności cieplnej, a tym samym poradzić sobie z cieńszymi warstwami. Przykład: Potrzebujesz 14 centymetrów wełny mineralnej o przewodności cieplnej 0,040 W/mK. Ten sam efekt przy przewodności cieplnej 0,035 można osiągnąć już po 12 centymetrach. Panele PUR (poliuretan) z 0,024 mogą być o dwie trzecie cieńsze niż panele izolacyjne z 0,040. Obecnie dostępne są również próżniowe panele izolacyjne, które osiągają szczególnie dobre wartości dzięki wyjątkowo cienkim warstwom.
Lepsze materiały izolacyjne są drogie, ale ostatecznie izolacja termiczna jest najskuteczniejszym sposobem oszczędzania energii w dłuższej perspektywie. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla danego właściciela domu, ponieważ jednorazowa inwestycja pozwala zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.

Od zewnątrz do dachu mocowane są odporne na nacisk elementy z poliuretanu.

Zdjęcie: IVPU

Trzy rodzaje materiałów izolacyjnych

Poprzez badania i rozwój nowych materiałów budowlanych stale odkrywane są nowe materiały izolacyjne. Obecnie istnieją trzy typy:
 

 • Syntetyczne materiały izolacyjne
 • Mineralne materiały izolacyjne
 • Naturalne materiały izolacyjne

Syntetyczne materiały izolacyjne

Syntetyczne materiały izolacyjne to materiały izolacyjne wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polistyren i poliuretan. W tym celu materiały są uszlachetniane w sztywne pianki. Najczęściej używa się sztywnej pianki polistyrenowej, w skrócie EPS lub styropianu.
Dobrze wiedzieć: Ropa naftowa jest surowcem wyjściowym do produkcji większości tworzyw sztucznych. Na przykład ropa naftowa jest wykorzystywana nie tylko jako olej opałowy, ale jako materiał izolacyjny do izolacji elewacji może w dłuższej perspektywie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Podobnie jak w przypadku innych materiałów izolacyjnych, efekt izolacyjny tworzyw sztucznych jest tworzony przez powietrze uwięzione w drobnych porach.
Syntetyczne materiały izolacyjne są szczególnie niedrogie, a przez to bardzo popularne. Stosowane są głównie w kompozytowych systemach grzewczych. Ale zaletą jest nie tylko niska cena. Materiały izolacyjne na bazie ropy naftowej są również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mikroorganizmy nie mają szans. Materiał nie gnije, nawet jeśli jest wystawiony na stałą wilgoć. Na przykład syntetyczne materiały izolacyjne nadają się do izolacji piwnicy, ponieważ nawet wysokie ciśnienie nie stanowi problemu dla tworzyw sztucznych.


Inne syntetyczne materiały izolacyjne

 • Sztywna pianka polistyrenowa (EPS)
 • Ekstrudowana sztywna pianka polistyrenowa (XPS)
 • Poliuretan (PIR, PUR)
 • Aerożel
 • Żywica fenolowa
 • Panele izolacji próżniowej
Te tematy mogą Cię również zainteresować Budowanie wiedzy na temat izolacji wdmuchiwanej Koszty: To musisz zrobić

Mineralne materiały izolacyjne

Mineralne materiały izolacyjne mogą składać się zarówno z tworzyw sztucznych, jak i materiałów naturalnych, takich jak piasek, wapno i kamień. Dobrze znanym przykładem jest wełna mineralna. Ze względu na dużą gęstość jest w rzeczywistości dobrym przewodnikiem ciepła. Ale w procesie produkcyjnym jest przetapiany, a następnie postrzępiony w kolejnym procesie. Powstałe runy zatrzymują dużo powietrza w spokojnej formie.
Oprócz wełny mineralnej istnieje na przykład skała lawowa, która jest kruszona, krótko podgrzewana, a tym samym napompowana.
 

Inne mineralne materiały izolacyjne

 • Wełna szklana
 • Wełna mineralna
 • Żwir ze szkła piankowego
 • Perłowiec
 • SLS 20
 • Płyty silikatowe
 • Izolacja z włókien mineralnych

Naturalne materiały izolacyjne

Ekologiczne materiały izolacyjne cieszą się szczególną popularnością ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną. Od wielu lat istnieje wiele naturalnych materiałów izolacyjnych, które spełniają wysokie wymagania izolacyjności termicznej.
Celem stosowania naturalnych materiałów jest wykorzystanie surowców odnawialnych, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zrównoważone. Korzyścią dla środowiska jest wydłużenie naturalnego obiegu CO2. Oznacza to, że nie są emitowane żadne dodatkowe emisje CO2. Tylko naturalne materiały nie wytrzymują ekstremalnych obciążeń. 
 

Inne materiały izolacyjne zbliżone do naturalnych

 • len
 • konopie
 • Włókno drzewne
 • Drewno wełna
 • juta
 • korek
 • Kule Neptuna
 • Owcza wełna
 • Wodorost
 • celuloza

Przegląd materiałów izolacyjnych

Materiał izolacyjny

Przewodność cieplna

posługiwać się

Wełna szklana

0,030-0,040 W/(m·K)

Dach: izolacja między krokwiami

Sufit: izolacja od dźwięków uderzeniowych

Ściana: ETICS, izolacja wentylowana

Wełna mineralna

0,030-0,040 W/(m·K)

Dach, elewacja, jastrych

Szkło piankowe

0,036-0,060 W/(m·K)

Dach płaski, elewacja, izolacja wewnętrzna

Perłowiec

0,038 - 0,050 W/(m·K)

Perlit ekspandowany: izolacja między krokwiami,
Izolacja żyły

Perlitowe panele izolacyjne: dach płaski,
Zakrywanie nasypów

SLS 20

0,035 W/(m·K)

Ściana zewnętrzna: izolacja rdzenia podwójnej powłoki
Kamieniarstwo,
Izolacja za elewacjami klinkierowymi za pomocą
Proces wtrysku

Krzemian wapnia

0,053-0,07 W/(m·K)

Izolacja wewnętrzna

EPS

0,035-0,040 W/(m·K)

Jastrych, elewacja (ETICS), dachy płaskie

sztywna pianka PUR

0,025-0,030 W/(m·K)

Dach płaski, dach skośny (izolacja nad krokwiami)

XPS 0,030-0,040 W/(m·K) Izolacja obwodowa, fundament,
Fasada (ETICS),

Włókno drzewne

0,040-0,055 W/(m·K)

Lekkie konstrukcje,

w związku z nasypami,

Dach, jastrych, ETICS

Drewno wełna

0,090 W/(m·K)

Podstawa gipsowa, letnia ochrona cieplna, okładzina

korek

0,045 W/(m·K)

celuloza

0,040 W/(m·K)

Między izolacją krokwi

Konstrukcja stoiska drewnianego

Powierzchnie ścian / sufitów

len

0,040 W/(m·K)

Izolacja podkrokwiowa, nie dla nich
Nadaje się do izolacji zewnętrznej

konopie

0,040-0,045 W/(m·K)

Między izolacją krokwi,
Izolacja podkrokwiowa

Włókna kuli Neptuna

0,045 W/(m·K)

Izolacja wdmuchiwana do pustych przestrzeni, dach,
Izolacja fasadowa, wewnętrzna i zewnętrzna

Zastosowanie materiałów izolacyjnych: izolacja zewnętrzna

Izolacja elewacji jest zawsze izolacją zewnętrzną. Ściany zewnętrzne budynku są izolowane termicznie za pomocą materiałów izolacyjnych, aby nie tracić przez nie energii grzewczej. Istnieją trzy różne opcje izolacji zewnętrznej, które znacznie różnią się od siebie. W zależności od budynku, osobistych preferencji i budżetu, możesz wybrać jeden z trzech typów:
 

 • Izolacja rdzeniowa / dmuchana: Tutaj izolacja jest instalowana w podwójnej ścianie. W nowych budynkach najczęściej wybiera się piankę mineralną, do renowacji starych budynków nadaje się izolacja wdmuchiwana celulozą.
   
 • ETICS: W systemie zespolonym ocieplenia panele izolacyjne ze styropianu lub pianki mineralnej mocowane są bezpośrednio do ściany zewnętrznej, a następnie tynkowane specjalnie dobraną zaprawą tynkarską. 
 • Wentylowana ściana osłonowa: Najdroższa jest tak zwana okładzina elewacyjna Możliwość ocieplenia elewacji zewnętrznej. Do ściany zewnętrznej przymocowany jest kompletny, indywidualnie dopasowany front. Składa się z izolacji i okładziny.
Czytaj dalej Renowacja ocieplenia domu: Te koszty spadają na Ciebie Remont poddasza: Na co należy zwrócić uwagę przy majsterkowaniu i naprawie izolacji komina pod dachem

Zastosowanie materiałów izolacyjnych: izolacja wewnętrzna

Izolacja zewnętrzna nie zawsze jest możliwa. Czasami przepisy ochrony zabytków uniemożliwiają renowację, na przykład w przypadku domów ryglowych. Izolacja wewnętrzna stanowi wówczas alternatywę. W zależności od użytego materiału izolacyjnego możesz zaoszczędzić od 5 do 15 procent kosztów energii lub ogrzewania - to około połowę mniej niż w przypadku izolacji ścian zewnętrznych. Ważne jest, aby zatrudnić specjalistę do wykonania izolacji wewnętrznej. Nieprawidłowo zamontowana izolacja wewnętrzna ma odwrotny skutek – wilgotne ściany i pleśń są nieuniknione. Inne pojawiające się problemy to:
 

 • Mostki termiczne powodują wilgoć i pleśń między murem a izolacją.
 • Jeśli na zewnątrz wypłynie mniej ciepła, mróz wnika głębiej – może to być niebezpieczne dla rur wodociągowych.
 • Para wodna, która migruje z powietrza w pomieszczeniu, teraz skrapla się w ścianie zamiast na zewnątrz. Musisz więc uniemożliwić mu wędrówkę z paroizolacją. Lub bufor w okładzinie z panelami z krzemianu wapnia.

Koperta bez szczelin dzięki odpowiednim materiałom izolacyjnym

Budowniczowie muszą zapewnić szczelność obudowy budynku – zwłaszcza jeśli budują dom efektywny KfW. Ponieważ przecieki przepuszczają nie tylko wiatr, zimno i wilgoć, ale także energię. Kanały kablowe, okapy i gniazda mogą stać się słabymi punktami. Do ścian szczelinowych dostępne są zatem specjalne puszki podtynkowe z paroizolacją i własną izolacją oraz hermetyczne uniwersalne nośniki urządzeń do ocieplanych elewacji. Wskazówka: szczelność można sprawdzić za pomocą testu dmuchawy drzwiowej. Nawiasem mówiąc, jest to wliczone w cenę większości domów prefabrykowanych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here