Izolacja stropu piwnicy: konstrukcja i materiał”,

Izolacja stropu piwnicy: dobra wydajność przy niewielkim wysiłku

Izolacja stropu piwnicy pozwala zaoszczędzić dużo energii grzewczej

Nowe okna, elewacje i ocieplony dach? To już wiele zyskało, ale energetyczny remont Twojego starego budynku nie jest jeszcze do końca ukończony. Bo jest jeszcze strop piwnicy, nad którym od pięciu do dziesięciu procent energii grzewczej zgubić się. To nie musi być.

Izolacja stropu piwnicy: Ilustracja schematyczna © thingamajiggs, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zaletą izolacji stropu piwnicy jest to, że stosunkowo łatwo jest to zrobić samemu. To znacznie obniża koszty. Jeśli chcesz stopniowo ocieplać swój dom, możesz zacząć od stropu piwnicy. Oszczędzanie energii to nie jedyny efekt. Środek przynosi również znaczną część Poprawa komfortu życia na parterze, gdy podłoga nie jest tak zimna.

Izolacja stropu piwnicy

Zanim zaczniesz, musisz wyjaśnić kilka warunków wstępnych. Obejmuje to na przykład, ile miejsca jest faktycznie dostępne. Zgodnie z obowiązującą Ustawą o Energii Budowlanej (GEG) należy osiągnąć określony współczynnik przenikania ciepła, co wymaga grubości dwunastu centymetrów dla większości materiałów izolacyjnych. Może to stanowić problem przy bardzo niskich sufitach.

Renowacja przegród zewnętrznych: GEG wymaga określonych wartości U

Ogólnie cienka izolacja jest lepsza niż brak izolacji. Każdy dodatkowy centymetr to dodatkowa izolacja, ale dodatkowa wydajność maleje z każdym centymetrem. Jedenasty centymetr to znacznie mniej niż trzeci centymetr. W razie wątpliwości możesz zadzwonić do doradcy energetycznego. Jest to nawet obowiązkowe, jeśli docieplenie stropu piwnicy ma być sfinansowane tanim kredytem z Korporacji Pożyczkowej Odbudowy. Oczywiście efekt izolacyjny różnych materiałów jest inny. Doradca energetyczny dokonuje również niezbędnych obliczeń.

Powinieneś przyjrzeć się uważnie możliwe przeszkody lub konieczne dodatkowe prace. Może zaistnieć konieczność ułożenia połączeń przewodów, zwłaszcza oświetlenia sufitowego, jeśli jest dostępne. Często umiejscowienie okna piwnicznego również ogranicza wytrzymałość izolacji. Jeśli np. wodomierze lub gazomierze stoją na przeszkodzie, nic nie uniknie ich przeniesienia – oczywiście przez odpowiedzialne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Gdzie dokładnie należy zaizolować

Należy wtedy upewnić się, że dokładnie pomiędzy nieogrzewanymi a ogrzewanymi pomieszczeniamin jest izolowany. Pomieszczenie hobbystyczne w piwnicy, które jest często ogrzewane, to oczywiście mostek termiczny w dół. Jego ściany do nieogrzewanych pomieszczeń piwnicznych również powinny być ocieplone. Idealnie oczywiście podłoga w pokoju, ale wymaga to sporego wysiłku. Oba są różnymi tematami.

Jednym z problemów jest również otwarty, który prowadzi do piwnicy Na dół, jak to się powtarza w domach jednorodzinnych. Jeśli to jest ogrzewane, ściany pomieszczeń piwnicznych od strony schodów również powinny być ocieplone. A między piwnicą a klatką schodową znajdują się drzwi izolowane termicznie. Najlepiej jednak mieć te drzwi na parterze przy wyjściu z piwnicy, znacznie upraszcza to cały projekt. Istotne jest, aby pomiędzy ogrzewanymi i nieogrzewanymi obszarami, w większości przypadków pomiędzy piwnicą a parterem, istniała ciągła izolacja.

Izolacja piwnicy: Oddziel od siebie zimne i ciepłe obszary

Na początku planowania masz wyobrażenie o Stan stropu piwnicy. Najłatwiej, jeśli jest to gładka powierzchnia lub taka, którą można wygładzić kilkoma prostymi krokami. Może to być usuwanie nosków betonowych lub fugowanie szczelin i otworów. W takim przypadku do sufitu można przymocować panele izolacyjne wykonane z różnych materiałów. Powszechne są arkusze ze sztywnej pianki, materiału mineralnego i wełny mineralnej. Niektóre są powlekane, również ze względów optycznych. Decyduje smak i budżet. Jeśli chcesz, aby było lepiej ekologicznie, możesz użyć płyt z drewna iglastego.

Najłatwiejszym sposobem ocieplenia stropu piwnicy są gotowe płyty izolacyjne © IVPU

Panele izolacyjne na suficie - oto zasady:

Izolacja piwnicy: jak postępować
 • Najpierw usuń brud i resztki farby, w tym resztki betonu, gwoździe i śruby.
 • Zaprawę klejącą wymieszać dokładnie według instrukcji producenta. Jeśli nie będzie odpowiedniej konsystencji, talerze nie wytrzymają. Nie powinny tworzyć się grudki, ponieważ uniemożliwiają one mocne przyleganie paneli do sufitu.
 • Do przecięcia paneli izolacyjnych zwykle wystarczy dobry wyczyn. Piły tarczowe lub wyrzynarki generują znacznie więcej pyłu.
 • Nałożyć zaprawę klejącą na całej powierzchni za pomocą pacy zębatej (rozmiar 10) i natychmiast docisnąć panele do sufitu.
 • Zaczynasz kleić panele w rogu i przechodzisz przez drzewo rząd po rzędzie. W przypadku systemu pióro-wpust należy odciąć pióro od strony ściany.
 • Należy unikać połączeń krzyżowych – nie powinno być żadnych miejsc styku czterech paneli.
 • Klej nie może dostać się między płyty izolacyjne, ponieważ działałby jak mostek termiczny.
 • Jeżeli klej nie przylega wystarczająco, należy użyć dodatkowych kołków. W przypadku betonu surowego lub otynkowanego generalnie nie są potrzebne kołki. Jeżeli płyty izolacyjne są następnie otynkowane, ze względów statycznych zawsze należy stosować kołki.
 • Zamiast zaprawy klejącej można również zastosować piankę klejącą w postaci gotowej do użycia. Nie jest to nakładane na dużej powierzchni, ale w linii dookoła i kilku paskach na talerzu.
 • Rury i przewody są pominięte, powstałe wgłębienia są wypełnione wełną mineralną. Ekologicznie lepszą alternatywą są konopie. Jednak pasuje to tylko do paneli z miękkiego drewna - jeśli izolujesz panelami styropianowymi, odrobina wełny mineralnej we wnękach nie jest już ważna.
 • Puste przestrzenie na krawędzi nierównych ścian należy również starannie wypełnić wełną mineralną lub konopiami.
 • Izolacja powinna być bezszwowa i wszędzie tej samej grubości.
Rury biegnące wzdłuż sufitu nie są przeszkodą nie do pokonania dla izolacji, ale wykonują pracę. © photo 5000, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zalety i wady: przegląd płyt izolacyjnych

Zalety i wady: przegląd płyt izolacyjnych

Klasyczną izolacją stropów piwnicy z materiału panelowego jest Sztywna płyta piankowa. Przeważnie jest to polistyren, który jest sprzedawany pod markami Styropor i Stryrodur. Panele te mają wysoką wartość izolacyjną, co jest szczególnie ważne w przypadku niskich pomieszczeń, czyli aby nie stracić zbyt dużej wysokości pomieszczenia. Na korzyść tych płyt przemawia również stosunkowo niska cena. Z drugiej strony budzą one wątpliwości pod względem ochrony przeciwpożarowej i dlatego nie są dozwolone w kotłowniach i korytarzach. Kolejnym minusem jest to, że utylizacja jest droga. Przy gładkich powierzchniach panele te można często po prostu przykleić.

Mają nieco niższą wartość izolacji płyty z włókien mineralnych z wełny szklanej lub skalnej. Ale są lepsze pod względem ochrony przeciwpożarowej. Panele są dostępne w formie powlekanej i niepowlekanej. Panele powlekane nie muszą być tynkowane ani okładzinowane po montażu, ale często muszą być kołkowane ze względu na ich wagę. Niepowlekany materiał jest lżejszy i można go sklejać, ale nie jest optymalny optycznie. Ale jest elastyczny i łatwiej dopasowuje się do nierówności na suficie piwnicy.

Ekologicznie wysokiej jakości alternatywą są panele lub maty Włókno drzewne, wełna drzewna, włókno kokosowe lub wełna owcza. Wartość izolacji nie do końca odpowiada innym materiałom, użyto do tego wyłącznie materiałów naturalnych. Możliwość tynkowania tych paneli zależy od konsystencji, zazwyczaj nie jest to konieczne.

Jednak wiele starszych domów ma sklepione stropy piwniczne wykonane z kamienia potoku, a nawet kamienia łomowego. Krzywizna może rozciągać się przez całe pomieszczenie lub między równoległymi stalowymi dźwigarami znajdują się płaskie, beczkowate zakrzywione powierzchnie. Wtedy możesz użyć elastycznych płyt izolacyjnych. Procedura nie różni się już wtedy od tej w przypadku sufitów prostych, ale należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu połączeń. Można też zbudować podkonstrukcję z listew, zamknąć ją od dołu płytami drewnianymi lub płytami gipsowo-kartonowymi i przedmuchać wnękę izolacją celulozową.

Izolacja celulozowa – sprytne rozwiązanie

Izolacja celulozowa ma tę zaletę, że nie musisz martwić się o wyboje i dziury, a wszystkie rury i przewody biegnące po suficie nie sprawiają żadnych problemów. Jednak wykonanie podkonstrukcji z listew wymaga pewnego wysiłku. Trzeba też wziąć pod uwagę, że izolację celulozową może wdmuchnąć tylko specjalistyczna firma, co oczywiście ma niebagatelny wpływ na koszty.

Jak zbudować prostą podkonstrukcję z listew:

Zaizoluj strop piwnicy: konstrukcja konstrukcji z łat
 • Przykręcić stabilne łaty dachowe (24 × 34 mm) równolegle do stropu piwnicy w odległości 40 centymetrów. Przykręć ostrożnie i mocno, izolacja ma wagę. Niezbędne jest użycie kołków.
 • Przykręć łaty dachowe prostopadle do boku tych łat dachowych w odległości 30 centymetrów. Powinny one być tak długie, jak warstwa izolacji jest gruba, zwykle dwanaście centymetrów.
 • Przykręć łaty dachowe poziomo z boku tych pionowych łat, dokładnie pod i równolegle do łat na suficie.
 • Przykręć panele poziomo do tych najniższych łat. Można użyć np. płyt gipsowo-kartonowych lub paneli USB, które można wypełniać i malować, ale także tynkować. Zalecane jest stosowanie paneli z drewna iglastego, również dlatego, że mają one działanie izolujące. W przypadku montażu panelu z drewna iglastego o grubości czterech centymetrów warstwa izolacyjna może być o cztery centymetry niższa. Ze względu na stabilność nie należy używać cieńszych desek z drewna iglastego.
 • Specjalista wierci w panelach otwory do wdmuchiwania w izolacji celulozowej.
Celuloza to materiał izolacyjny, który nadaje się również na sufit piwnicy © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Alternatywą dla budowania konstrukcji z listew są materiały izolacyjne do natryskiwania. Tutaj też nie musisz się martwić o ubytki i nierówności. Izolacja natryskowa wykonana jest z celulozy, pianki poliuretanowej lub granulatu wełny mineralnej w kształcie płatków. Podobnie jak w przypadku wdmuchiwanej izolacji, część prac może wykonać tylko specjalistyczna firma.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here