Izolacja stropu górnej kondygnacji”,

Tania alternatywa dla nieużywanego strychu

Izolacja stropu najwyższego piętra © Isover, Schwaebisch Hall

Nie każdy strych jest używany lub potrzebny. Jeśli ma to być tylko rezerwa na rozszerzanie, inwestowanie dużych pieniędzy w kompletną izolację dachu nie byłoby opłacalne. Stosunkowo niedrogą alternatywą jest izolacja stropu najwyższej kondygnacji, aby zapobiec utracie wznoszącego się ciepła przez nieizolowany dach. Ustawa o Energetyce Budowlanej (GEG) od dawna przewiduje ten rodzaj izolacji. Właściwie do końca 2012 roku każdy strych w Niemczech powinien przynajmniej zostać w ten sposób ocieplony. Niemiecka Agencja Energetyczna (dena) zaleca grubość materiału izolacyjnego co najmniej 14, najlepiej nawet 30 centymetrów na najwyższe piętro.

Izolację układa się po prostu na podłodze

Izolacja stropu najwyższej kondygnacji to bardzo prosta forma ocieplenia. Materiał izolacyjny układa się po prostu na podłodze poddasza. Paroizolacja lub paroizolacja nie jest konieczna zgodnie z DIN 4108-3. Dzieje się tak, ponieważ środki te mają na celu zapobieganie wytrącaniu się wilgoci z powietrza w pomieszczeniu za izolacją. Jednak izolacja stropu najwyższej kondygnacji znajduje się po zimnej stronie elementu, więc to ryzyko nie istnieje.

Można chodzić czy nie - oto jest pytanie

Docieplenie stropu ostatniej kondygnacji nie jest bynajmniej decyzją o całkowitym pozostawieniu strychu odłogiem. Jeśli wybierzesz odpowiedni materiał, możesz zachować dostępność i wykorzystać przestrzeń pod dachem jako nieogrzewaną powierzchnię magazynową. Jeśli tego nie potrzebujesz i możesz całkowicie obejść się bez strychu, możesz to szczególnie ułatwić.

Izolacja stropu najwyższej kondygnacji do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Niedostępne poddasze - od wdmuchiwanej izolacji po panele izolacyjne

Celem izolacji musi być to, aby wszędzie ściśle przylegała do podłogi. W przypadku niedostępnego poddasza jest to możliwe np. z izolacją wdmuchiwaną. Na przykład płatki wełny mineralnej mogą zostać nałożone na płytę podłogową w ciągu kilku godzin, wnikają w ostatni narożnik i powodują stosunkowo niskie koszty dzięki izolacji zgodnej z GEG. Jako kolejne materiały możliwe są również płyty izolacyjne lub maty izolacyjne. Najlepiej układać je w dwóch warstwach i z przestawnymi spoinami.

Celuloza jako izolacja wdmuchiwana © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Można po nim chodzić i używać z odpowiednim pokrowcem

Strych pozostaje dostępny, jeśli w najprostszym przypadku zostaną zainstalowane chodniki z desek. W przypadku miękkich materiałów izolacyjnych niezbędna jest podkonstrukcja nośna. Jednak warstwę izolacyjną można również całkowicie pokryć warstwą, po której można chodzić. Panele izolacyjne wykonane z ekstrudowanej sztywnej pianki polistyrenowej (XPS) mogą być pokryte np. panelami z preszpanu lub płyt OSB.

Odpowiednia konstrukcja materiału izolacyjnego jest na tyle stabilna, że ​​można po nim bez problemu chodzić. Ponadto istnieją płyty z włókien mineralnych, które są wyposażone w wytrzymałą warstwę wierzchnią. Dostępne są również płyty OSB wstępnie laminowane twardą pianką lub włóknem mineralnym. Aby dostatecznie zwiększyć grubość warstwy, można najpierw ułożyć warstwę czystego materiału izolacyjnego, który następnie pokryty jest panelami laminowanymi.

Zawsze, gdy materiał izolacyjny ma pełne pokrycie, które ma efekt paroizolacyjny (na przykład płyty OSB), sensowne może być umieszczenie pod spodem folii jako paroizolacji - nawet jeśli nie jest to wymagane. Decyzja o zamontowaniu folii zależy od jakości płyty podłogowej. Tutaj specjalista może udzielić odpowiedniej porady dla każdego przypadku z osobna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here