Ponownie przykryj dach: z tymi kosztami musisz się liczyć ”,

"nowy dach" nie jest równoznaczny z "remontem dachu". Oba terminy różnią się zakresem pracy. Pokrycie dachu jest często częścią renowacji dachu.

Ponownie przykryj dach

Chcąc ponownie pokryć dach, zamieniasz pokrycie dachu: tj. dachówkę lub dachówkę i ew. podkonstrukcję. Pozostałe elementy dachu, takie jak płatwie i krokwie – tak zwana więźba dachowa – lub izolacja dachu pomiędzy nimi nie są zmieniane, ale są zachowywane. W zależności od stanu kontrłat i membrany dachowej można je nadal użytkować i wymieniać tylko dachówki. Jest to zawsze opcja, jeśli ponownie używany jest ten sam produkt, którym wcześniej był pokryty dach.

Renowacja dachu

Renowacja dachu jest znacznie bardziej intensywna i złożona niż samo pokrycie dachu. Wysiłek tutaj zależy głównie od tego, które obszary wymagają ponownego przetworzenia. W zależności od stanu może zajść tak daleko, że cała konstrukcja dachu musi zostać zburzona i odbudowana. Może wystarczyć również wymiana istniejącej izolacji między krokwiami, ponieważ sama konstrukcja dachu jest nienaruszona. W przypadku zamontowania nowej membrany dachowej, kontrłat i nowych dachówek lub dachówek dach będzie ponownie montowany przez następne 50 lat.
Dobrze wiedzieć: Zarówno przy nowym pokryciu dachowym, jak i przy renowacji, demontaż lub rozbiórka uszkodzonych części jest zwykle w zakresie usług zakontraktowanych rzemieślników.

W zależności od tego, jak bardzo dach jest uszkodzony, wystarczy pokrycie dachu - lub czas na całkowity remont dachu.

Zdjęcie: iStock/brizmaker

Ponownie przykryj dach: Jakie są koszty?

Koszty nowego pokrycia dachowego są bardzo zmienne: im wyższy stopień renowacji dachu i im większa powierzchnia dachu, tym będzie droższe. Ponadto, ze względu na osobisty gust, może wystąpić ogromna dopłata, zwłaszcza przy wyborze pokrycia dachowego. Na przykład klasyczne dachówki typu „Finkenberger / Frankfurter Pfanne” czy model „S-Pfanne” są tańsze od dachówki płaskiej, co nadaje dachowi gładki i nowoczesny wygląd. Zasadniczo koszt nowego dachu zależy od następujących elementów:
 

 • Rozmiar i kształt dachu, a także kształt dachu (na przykład dachy czterospadowe lub namiotowe są bardziej złożone niż dachy dwuspadowe lub jednospadowe)
 • Pożądane pokrycie dachu (np. dachówka, dachówka betonowa, łupek)
 • Rusztowanie i dodatkowe zabezpieczenia (np. odgrodzenie chodnika)
 • Wymagana ilość drewna na płatwie, krokwie i łaty; tutaj cena zmienia się również ze względu na rozstaw krokwi i łat
 • Likwidacja starego dachu
 • Izolacja: Należy przestrzegać wymagań Ustawy o Energii Budowlanej / GEG (dawniej: Rozporządzenie o oszczędzaniu energii / EnEV). Może to skutkować wysokimi dodatkowymi kosztami, zwłaszcza w przypadku starszych domów.
 • Jeśli zostaną zamontowane dodatkowe konstrukcje dachowe, takie jak lukarny lub świetliki, koszty odpowiednio wzrosną.
 • Udział wkładu osobistego

Ile kosztuje pokrycie dachu za metr kwadratowy?

Każdy, kto chce naprawić swój dach, zwykle płaci od 65 do 130 euro za metr kwadratowy. W przypadku czystej izolacji i napraw można spodziewać się od 50 do 80 euro za metr kwadratowy, podczas gdy renowacja dachu, w tym sufity dachowe, będzie kosztować od 150 do 300 euro za metr kwadratowy.
Poniżej omówimy bardziej szczegółowo poszczególne czynniki kosztowe i podamy konkretny przykład poszczególnych pozycji i całkowitych kosztów. W ten sposób możesz oszacować koszty, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku ponownego pokrycia dachu.

W przypadku ponownego pokrycia dachu koszty różnią się znacznie w zależności od stanu konstrukcji dachu, wybranego materiału budowlanego i pracy, którą wykonałeś samodzielnie.

Zdjęcie: iStock / Kanjana Jorruang

1. Przykładowe obliczenia: rozbiórka dachu

Zanim będzie można ponownie przystąpić do pokrywania dachu, należy najpierw zutylizować stary materiał. W zależności od wielkości dachu potrzebny będzie mały lub duży pojemnik na odpady budowlane. W zależności od regionu za kontener o pojemności 10 m³ można zarobić około 750 euro. Wielkość z kolei zależy od tego, czy trzeba usunąć tylko stare dachówki / dachówki, czy też trzeba wyrzucić łaty i membranę dachową. Jednak w większości przypadków oba muszą zostać wymienione ze względu na wiek materiałów.
Rozbiórka to typowa praca, w której możesz zaoszczędzić na kosztach, robiąc swoje. Jeśli firma przejmuje rozbiórkę, można obliczyć od 25 do 30 euro za metr kwadratowy dachu, w zależności od wielkości.

Uwaga: Jeśli stary dach zawiera azbest, musi zostać rozebrany i unieszkodliwiony przez certyfikowaną firmę. Wkład własny nie jest wtedy możliwy!

2. Przykładowe obliczenia: Nowa konstrukcja dachu

Jeśli nie tylko dach ma być ponownie pokryty, ale również konstrukcja dachu ma być odnowiona, warto zapoznać się z aktualnymi cenami drewna - ponieważ Corona powoduje ekstremalne podwyżki cen materiałów budowlanych. Portal informacyjny EUWID Holz da Ci poczucie, czy warto teraz poczekać, czy warto poczekać – pod warunkiem, że stan dachu pozwala poczekać. W zależności od ceny drewna można zaplanować około 60 euro za metr kwadratowy prostego dachu dwuspadowego na nowy dach krokwiowy lub płatwiowy. Dodatkowe 30 do 35 euro za metr kwadratowy dodaje się za izolację między krokwiami. Łaty dachu, składające się z kontrłat i rzeczywistych łat dachowych, kosztują od 30 do 45 euro.

3. Przykładowe obliczenia pokrycia nowego dachu: materiały i usługi specjalne

Po utworzeniu konstrukcji dachu i przygotowaniu dachu do pokrycia, rzeczywiste pokrycie dachu stanowi element kosztów. Począwszy od 20 euro za metr kwadratowy, nie ma górnych limitów. Poniższa lista przedstawia przewidywane koszty różnych typów i wyglądów (koszty na metr kwadratowy powierzchni dachu):
 

 • Blachodachówka: od 15 euro
 • Dachówki betonowe: od 20 euro
 • Cegły gliniane: od 20 euro
 • Dachówki płaskie: od 25 euro
 • Pokrycia dachowe z cementu włóknistego: od 50 euro
 • Łupek: od 70 euro
 • Reet: od 100 euro
Możesz być także zainteresowany Planowanie konstrukcji dachu łupkowego: zalety, wady i koszty Planowanie konstrukcji dachu krytego strzechą: Co warto wiedzieć o budowie i kosztach Planowanie konstrukcji dachu płaskiego: Konstrukcja, zalety i koszty

Dodatkowe koszty wynikają z dodatkowych usług lub specjalnych życzeń:
 

 • Komin: podłączenie i uszczelnienie, stopnie, właz wylotowy
 • Płotka przeciwśniegowa (w zależności od regionu)
 • Rynna
 • Konstrukcje i instalacje dachowe (lukarny, szczyty, świetliki)
 • Systemy fotowoltaiczne: fotowoltaika lub słoneczna termiczna, które są (znowu) montowane na dachu

W przypadku domu o powierzchni dachu 200m2 zaprojektowanego jako prosty dach dwuspadowy bez lukarn lub świetlików ponoszone są następujące koszty.
 

Praca do skończenia

Koszt za metr kwadratowy

Koszt za 200 metrów kwadratowych

struktura

Około 500 euro za stronę domu
przez dwa tygodnie

2.000 euro

Rozbiórka i utylizacja

30 euro

6.000 euro

Więźba dachowa

60 euro

12.000 euro

Izolacja więźby dachowej

35 euro

7th.000 euro

Membrana dachowa, łaty

45 euro

7th.500 euro

Zadaszenie

20 euro

4.000 euro

Ponownie przykryj dach
(Całkowity)

-

38.500 euro

 
Jako podstawę do obliczenia próbki przyjęto następujące parametry:
 

 • Prosty dach dwuspadowy o nachyleniu ~ 40 °
 • Bez konstrukcji dachowych, bez świetlików
 • Stare zapasy nie zawierają azbestu
 • Pokrycie dachu klasyczną dachówką betonową, na przykład patelnią Finkenberger firmy Nelskamp.

Ponownie przykryj dach: te wskazówki pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze

 • Nawet jeśli chcesz samodzielnie pokryć dach, skonsultuj się ze specjalistą np. dekarzem lub stolarzem, który obejrzy cały dach i oceni jakie prace są konieczne. Jeśli chcesz po prostu ponownie zakryć i przy usuwaniu starych dachówek dowiedzieć się, że cała konstrukcja dachu jest zepsuta, czeka Cię bardzo nieprzyjemna i kosztowna niespodzianka.
 • Warto połączyć renowację dachu lub zadaszenie z innymi pracami. Jeśli na przykład elewacja również wymaga nowej warstwy farby, można od razu wykorzystać istniejące rusztowanie do jej pomalowania. Oznacza to, że nie ma podwójnych kosztów rusztowań.
 • Energooszczędna renowacja dachu jest również promowana przez KfW, jeśli odpowiednie wymagania są spełnione lub spełnione. Możesz więc uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę lub dotacje pieniężne, które zmniejszą Twój udział w kosztach.
 • Koszty rzemieślnika można odliczyć jako usługi domowe / usługi rzemieślnicze w ramach zeznania podatkowego. Na fakturze sprawdź, czy materiał i robocizna są wymienione osobno.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here