Fotowoltaika dachowa”,

Fotowoltaika – słońce zamienia się w prąd

Systemy solarne na dachu domu © electriceye, stock.cegła suszona na słońcu.Ogniwo słoneczne comA to mały cud techniki: aby wyprodukować energię elektryczną, nie potrzeba nic poza promieniami słońca, które na nie padają. Wynika to z jednej strony z materiału, z którego jest wykonana, a z drugiej z tzw. efektu grudnia. To prawo fizyczne mówi, że napięcie elektryczne powstaje, gdy tylko światło pada na półprzewodnik. Tak właśnie jest w przypadku ogniwa fotowoltaicznego: zwykle jest ono wykonane z krzemu – materiału półprzewodnikowego. Fotony zawarte w promieniach słonecznych uwalniają z tego materiału elektrony, które mogą być wykorzystane jako energia elektryczna. Wytworzone elektryczne napięcie stałe ma siłę około 1,4 wolta. Ilość wytworzonej energii wzrasta wraz z natężeniem promieniowania słonecznego, które pada na ogniwa słoneczne.

Różne rodzaje ogniw słonecznych

Nie wszystkie ogniwa słoneczne są sobie równe. Podobnie jak w przypadku większości technologii, w tym obszarze istnieją różne rodzaje produkcji. Istnieją trzy różne rodzaje ogniw wykonanych z krzemu:

Budowa ogniwa słonecznego
  • Ogniwa monokrystaliczne: Ten typ ogniwa słonecznego osiąga najwyższą wydajność. Jednak do produkcji potrzebna jest największa ilość energii.
  • Ogniwa polikrystaliczne: Ogniwa polikrystaliczne są niedrogie w produkcji, ale pozostają w tyle za wydajnością ogniw monokrystalicznych. Niemniej jednak, ogniwa polikrystaliczne mają największy udział w zastosowaniach w modułach fotowoltaicznych
  • Ogniwa amorficzne: Ten typ ogniw jest wytwarzany w procesie cienkowarstwowym, ale jego wydajność w świetle słonecznym jest stosunkowo niska. Ogniwa amorficzne są używane głównie w małych aplikacjach, na przykład w kalkulatorach kieszonkowych i zegarkach.
Polikrystaliczne lub monokrystaliczne ogniwa słoneczne do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wiele ogniw, jeden moduł – budowa systemu fotowoltaicznego

Ogniwo słoneczne nie tworzy jeszcze systemu fotowoltaicznego. Aby oszczędnie korzystać z energii słonecznej, niezbędny jest kompleksowy, skoordynowany system. Podstawowymi elementami systemu fotowoltaicznego są:

  • Moduły słoneczne
  • Liczniki podawania i/lub zużycia
  • Falownik
Fotowoltaika: Schemat systemu podłączonego do sieci

W niebieskawo migoczących modułach słonecznych, które teraz coraz bardziej kształtują krajobraz, poszczególne ogniwa słoneczne są połączone szeregowo, tworząc jednostki. Dlatego wytwarzają znacznie wyższe napięcie niż pojedyncze ogniwo. Aby osiągnąć nominalną moc wyjściową jednego kilowata, potrzeba około 8 do 10 metrów kwadratowych powierzchni modułu. System wytwarza następnie roczną moc około 80 do 110 kilowatogodzin na metr kwadratowy.

Energia elektryczna może być dostarczana do publicznej sieci zasilającej lub konsumowana samodzielnie. Ilość wytworzonej energii elektrycznej jest rejestrowana przez licznik podawania lub zużycia.

Jednak zanim będzie można go użyć, należy podjąć decydujący krok pośredni: prąd stały jest generowany przez fotowoltaikę. Jednak niemiecka sieć energetyczna i praktycznie wszystkie urządzenia konsumenckie są zasilane prądem przemiennym. Dlatego konieczne jest przejście z napięcia stałego na przemienne. Tak zwany falownik przejmuje to ważne zadanie.

Wyjaśnienie dotyczące falownika

Użyj go sam lub nakarm - co zrobić z wytworzoną energią elektryczną?

Przez długi czas instalacja systemów fotowoltaicznych była nastawiona na produkcję czystej energii elektrycznej i zasilanie jako inwestycja finansowa. Finansowanie przewidziane w ustawie o odnawialnych źródłach energii (EEG) zostało uwzględnione i system został utworzony z pewnym zyskiem. Cała wytworzona energia elektryczna została wprowadzona do sieci zasilającej w ramach taryfy gwarantowanej, która dzięki EEG była znacznie wyższa niż cena za kilowatogodzinę energii elektrycznej wytwarzanej konwencjonalnie. EEG jest nadal dotowane, ale jest coraz bardziej ograniczane ze względu na spadające ceny systemów fotowoltaicznych. Niemniej jednak podejście systemu fotowoltaicznego jako inwestycji jest nadal ekonomiczne.

Jednak w czasach rosnących cen energii elektrycznej, oprócz samego zasilania wytworzoną energią, coraz większego znaczenia nabiera zużycie własne. Idea, która się za tym kryje: Im więcej energii elektrycznej potrzebujesz pochodzi z własnej produkcji, tym taniej trzeba ją kupić od dostawcy energii. Dla właściciela systemu pobór własny oznacza większą niezależność od zmian cen zachodzących na rynku energii elektrycznej.

Drogi prąd od operatora sieci: Nie, dziękuję

Sprytne magazynowanie energii dla najlepszej wydajności

W trakcie samodzielnego użytkowania w dziedzinie nowoczesnej technologii magazynowania w ostatnich latach wiele się wydarzyło. Dziś sprytne systemy akumulatorów można zintegrować z całym systemem, który może przechowywać energię elektryczną wytworzoną w słoneczne dni przez określony czas. Działają na tej samej zasadzie co bateria, tylko na znacznie większą skalę. Oznacza to, że energia słoneczna jest dostępna również w nocy, gdy wytwarzanie energii jest przerywane przez warunki naturalne. Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) obliczył, że gospodarstwo domowe może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej ze źródeł publicznych nawet o 60 procent, instalując lokalny system magazynowania baterii. Dzięki magazynowaniu energii udział samodzielnie wytworzonej energii elektrycznej może być ponad dwukrotnie większy. Zapewnia to najlepsze możliwe oszczędności na własnym rachunku za energię elektryczną.

Sprytne: systemy magazynowania energii elektrycznej przechowują energię elektryczną nawet wtedy, gdy nie ma jej zużycia

Energia słoneczna jako paliwo do samochodu

Elektryczność generowaną przez energię słoneczną można również wykorzystywać daleko poza własnymi czterema ścianami. Można sobie wyobrazić na przykład, że samochód napędzany elektrycznie jest ładowany przez panele słoneczne na dachu w czasach wysokiej produkcji energii elektrycznej. Obecnie badany jest potencjał tego powiązania między zdecentralizowanym wytwarzaniem energii słonecznej a życiem codziennym.

E-mobilność: przyjazna dla środowiska dzięki energii słonecznej Wskazówka: Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat fotowoltaiki

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here