Dach solarno-termiczny”,

Słoneczna terma - darmowe ciepło dostarczane do Twojego domu

Kolektory słoneczne © Manuela Fiebig, stock.cegła suszona na słońcu.comSonne oznacza ciepło - cóż może być bardziej naturalnego, aby wykorzystać to ciepło bezpośrednio jako energię grzewczą? Jest to możliwe dzięki tak zwanym solarnym systemom termicznym. Z technicznego punktu widzenia zasada jest prosta: czynnik przenoszący ciepło przepływa przez kolektory słoneczne zainstalowane na dachu i nagrzewa się przy tym. Następnie przekazuje pochłoniętą energię do obiegu grzewczego.

Płaski czy rurowy - oto jest pytanie

W Niemczech do słonecznej energii cieplnej stosuje się dwa różne systemy kolektorów, które zasadniczo różnią się budową:

 • Kolektory płaskie
 • Kolektory rurowe

Kolektory płaskie składają się z obudowy kolektora pokrytej szybą ochronną. Pod szkłem znajduje się ciemna powierzchnia absorbera, która nagrzewana przez słońce przenosi ciepło na znajdujące się pod nią miedziane rurki. Przez rurki miedziane przepływa czynnik przenoszący ciepło - zwykle mieszanina wody i płynu niezamarzającego, czasem czysta woda grzewcza. Pod rurami miedzianymi znajduje się izolacja, aby zgromadzone ciepło nie było odprowadzane na zewnątrz.

Kolektory słoneczne termiczne płaskie: konstrukcja

Kolektory rurowe składają się z kilku szklanych rur próżniowych, które są instalowane obok siebie. Medium przenoszące ciepło przepływa przez te rury i jest ogrzewane przez słońce. W niektórych modelach efekt ten dodatkowo wzmacniają paraboliczne lustra pod tubusami. Za pomocą swojego zakrętu kierują promienie słoneczne bezpośrednio do środka tuby - nawet jeśli jest tylko rozproszone światło lub promieniowanie słoneczne jest bardzo skośne.

Kolektory solarno-rurowe: struktura

Różne metody budowy mają różne zalety i wady:

 • Kolektory płaskie przekonują niższą ceną i dlatego są bardziej rozpowszechnione na dachach niemieckich. Ich wydajność energetyczna nie jest jednak tak wysoka jak w przypadku kolektorów rurowych. Oznacza to, że przy tym samym zysku ciepła wymagana jest większa powierzchnia dachu. Jednak ta wada wydajności jest generalnie bezproblemowa w przypadku przygotowania ciepłej wody.
 • Kolektory rurowe są droższe, ale ich sprawność jest nawet o 30 proc. wyższa niż kolektorów płaskich. Kolejną zaletą jest to, że nawet przy rozproszonym lub nachylonym świetle słonecznym można osiągnąć wysokie zyski ciepła. Aby uzyskać taką samą moc cieplną, kolektory rurowe wymagają do 20 procent mniej miejsca niż kolektory płaskie.
Słoneczna termiczna: kolektory płaskie lub kolektory rurowe do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tylko ciepła woda lub też ciepło?

Zasadniczo istnieją dwa kierunki dla słonecznych systemów cieplnych:

 • Podgrzewanie wody
 • Przygotowanie ciepłej wody i wspomaganie ogrzewania

Większą oszczędność kosztów ogrzewania daje oczywiście system, który nie tylko wytwarza ciepłą wodę użytkową, ale także zasila część ogrzewania pomieszczeń. Należy jednak zauważyć, że system ten wymaga również wyższych kosztów inwestycyjnych. Aby wytworzyć wystarczającą ilość energii, powierzchnia kolektora musi być większa. Specjalistyczna firma może obliczyć wymaganą powierzchnię na podstawie wielkości domu i orientacji dachu. Kolektory rurowe mają tutaj przewagę ze względu na wyższą wydajność i są dobrym wyborem, gdy wymagane jest wspomaganie ogrzewania.

Schemat: Podgrzew CWU energią słoneczną termiczną Słoneczna termiczna do podgrzewu CWU i wspomagania ogrzewania

Zasobnik - serce systemu grzewczego

Płaskie czy rurowe – wytworzona energia musi być wykorzystana, aby móc uzyskać oszczędności w kosztach energii. Jeżeli nośnik ciepła w kolektorze zostanie wystarczająco podgrzany, czujnik uruchomi pompę. Medium przenoszące ciepło dociera następnie do zasobnika poprzez rurę wykonaną np. z miedzi lub aluminium. Tutaj ciecz nośna przenosi ciepło do zbiornika buforowego za pośrednictwem wymiennika ciepła. Powszechne są różne rodzaje magazynowania ciepła:

 • Zasobnik ciepłej wody użytkowej: Jeśli instalacja solarna tylko przyczynia się do przygotowania ciepłej wody i jeśli ogrzewanie nie jest wspomagane wytwarzaniem ciepła w pomieszczeniu, wystarczy prosty zbiornik na wodę pitną. W tym przypadku woda w zbiorniku jest wodą procesową dla różnych punktów poboru, takich jak prysznic lub kran. Jest ogrzewany bezpośrednio przez wymiennik ciepła układu słonecznego.
 • Kombinowany zbiornik magazynowy z wewnętrznym zbiornikiem na wodę pitną: Jeżeli system ma wspomagać kocioł oprócz przygotowania ciepłej wody, zasobnik cwu musi pełnić dwie funkcje: musi dostarczać ciepłą wodę użytkową oraz jako zasobnik buforowy musi pobierać ciepło z instalacji solarnej i w razie potrzeby przenieść go do obiegu grzewczego. Te dwie funkcje zapewniają połączone zbiorniki magazynowe. Zgodnie z zasadą zbiornik-w-zbiorniku, wewnątrz zbiornika montowany jest mniejszy zbiornik na wodę pitną. Duża przestrzeń zbiornika jest wypełniona wodą grzewczą, która zasila kaloryfery w domu. Ta woda zasilana jest energią układu słonecznego. Mniejszy zbiornik wewnętrzny ogrzewany jest przez wodę grzewczą.
 • Połączony zbiornik magazynowy ze stacją świeżej wody: Inny typ zbiornika kombinowanego integruje tak zwaną stację świeżej wody ze zbiornikiem buforowym. W zasadzie jest to kolejny wymiennik ciepła prowadzony przez zbiornik. Przepływa przez nią zimna woda wodociągowa, która nagrzewa się w zbiorniku buforowym i jest wtedy dostępna jako ciepła woda użytkowa. W ten sposób ciepła woda jest zawsze świeżo przygotowana, aby np. nie doszło do inwazji legionelli.

Ponieważ ciepła woda jest lżejsza niż zimna, wnętrze każdego zbiornika jest uwarstwione. Na górze woda jest bardzo gorąca, na dole temperatura spada. Woda jest więc odprowadzana w górnej części. W przypadku zbiornika kombinowanego opartego na zasadzie zbiornik w zbiorniku, zbiornik świeżej wody jest montowany w górnej jednej trzeciej zbiornika magazynowego z tego samego powodu.

Dużo energii - kocioł może pozostać wyłączony

Prawidłowo zainstalowany system solarny może pokryć całe zapotrzebowanie cieplne domu w miesiącach letnich. Średnio rocznie ok. 60 procent zapotrzebowania na ciepło dla ciepłej wody może zostać zaspokojone przez system solarny. Znaczne oszczędności są również możliwe dzięki wsparciu ogrzewania: powierzchnia kolektora od 10 do 15 metrów kwadratowych może dostarczyć do 30 procent ciepła potrzebnego do dobrze ocieplonego budynku.

Przygotowanie ciepłej wody: udział pokrycia słoneczną energią cieplną

Dzięki zasobnikowi buforowemu system grzewczy rozpoznaje, czy jest wystarczająca ilość energii cieplnej. Jeżeli zasobnik buforowy został wystarczająco nagrzany energią słoneczną, kocioł pozostaje wyłączony. Dopiero gdy temperatura w zasobniku spada i istnieje zagrożenie przerwy w dopływie ciepła, kocioł uruchamia się i dostarcza brakującą energię. W ten sposób ciepło słoneczne ma pierwszeństwo w zbiorniku akumulacyjnym. Właściciele domów oszczędzają cenne paliwo, za które bez systemu solarnego musieliby słono zapłacić.

Spełnij wymagania prawne dzięki słonecznej energii cieplnej

Regeneracyjne wytwarzanie energii cieplnej – przynajmniej w nowych budynkach – nie jest już opcjonalnym dodatkiem, ale obowiązkiem prawnym: Ustawa o Energetyce Budowlanej (GEG) nakłada na właścicieli budynków obowiązek wytwarzania określonej części ich energii grzewczej ze źródeł odnawialnych. Instalacja solarna to bardzo prosty sposób na wypełnienie tego obowiązku. W przypadku domów z maksymalnie dwoma lokalami mieszkalnymi wymagane jest minimum 0,04 m2 powierzchni kolektora na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni mieszkalnej. W domu o powierzchni mieszkalnej 100 m2 wymóg prawny byłby spełniony przy instalacji solarnej o powierzchni co najmniej czterech m2.

Wskazówka: Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat słonecznej energii cieplnej

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here