Zielony dach do garaży”,

Często nudne garaże na płaskich dachach są znacznie ulepszane poprzez zazielenienie dachu. To pokrycie dachowe nadaje się zarówno do dachów płaskich, jak i do dachów spadzistych. Zwykle wybiera się ekstensywny zielony dach, który prawie nie wymaga konserwacji i jest samowystarczalny po fazie wzrostu.

Zielony dach © Stefan Körber, fotolia.com

Zalety zielonych dachów

Zielony dach garażu ma kilka zalet dla budynku i środowiska. W ten sposób hydroizolacja dachu jest chroniona przed ekstremalnymi naprężeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, a tym samym wydłuża się jej trwałość. Zielone dachy nadal służą do zatrzymywania wody, a spływy szczytowe są ograniczone. Odparowanie zmagazynowanej wody poprawia mikroklimat w okolicy, jednocześnie tworzone są ekologiczne obszary kompensacyjne i siedliska dla zwierząt. Co nie mniej ważne, zielone dachy również wizualnie poprawiają proste prefabrykowane garaże.

aż do 30% zapisać

Garaże tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warsztaty, porównaj oferty i oszczędź.

Zasady planowania zielonego dachu garażu

Pierwszym krokiem w fazie planowania zielonego dachu garażu jest badanie konstrukcji dachu. W garażach w większości nieocieplonych najważniejsza jest statyka. Należy sprawdzić, czy dach z łatwością przenosi następujące obciążenia:

 • Ekstensywne zielone dachy mają wagę na jednostkę powierzchni od 80 do 170 kg/m², jasnozielone dachy ważą tylko 50 kg/m².
 • Intensywne zielone dachy dodają 300 kg / m² i więcej do dachu. Zwykle mniej nadają się na dachy garaży.
 • W zależności od konstrukcji hydroizolacji dachu może również służyć jako ochrona korzeni ekstensywnych dachów zielonych. Alternatywnie nakładany jest specjalny arkusz ochronny.
 • Dachy zielone można łatwo tworzyć na dachach o nachyleniu od 0 do 30 stopni. Jeżeli nachylenie dachu wynosi 15 stopni lub więcej, konstrukcję należy zabezpieczyć przed ścinaniem.
 • Nadmiar wody deszczowej na zielonym dachu odprowadzany jest przez warstwę drenażową. Odwodnienie dachu odbywa się konwencjonalnie przez zewnętrzne rynny i odpływy.
Nośność dachu determinuje rodzaj zieleni Wskazówka: Ekstensywne zielone dachy o obciążeniu powierzchni ok. 120 kg/m² są powszechne dla wiat garażowych i garaży. Odpowiada to warstwie żwiru o grubości od 5 do 6 cm, na którą i tak zaprojektowano wiele dachów garażowych. Zielony dach © Martina Berg, fotolia.com

Standardowa konstrukcja dachów zielonych

Różni dostawcy mają w swoim asortymencie indywidualne produkty i systemy zazieleniania. Różnią się one szczegółami, ale są podobne pod względem struktury warstw. To wygląda tak od dołu do góry:

 • Konstrukcja dachu wraz z uszczelnieniem z szybem rewizyjnym dostępnym od dołu
 • Folia chroniąca korzenie przed wnikaniem korzeni w podkonstrukcję
 • Włóknina ochronna chroniąca folię chroniącą korzenie przed uszkodzeniem
 • Warstwa drenażowa i magazynująca np. w postaci maty drenażowej
 • Włóknina filtracyjna, która zapobiega przedostawaniu się drobnych cząstek do warstwy drenażowej
 • Podłoże roślinne, dopasowane do rodzaju zazieleniania (ekstensywne lub intensywne)
 • Materiał roślinny, taki jak rozchodnik, porosty lub trawy na ekstensywne zielone dachy
Konstrukcja zielonego dachu Wskazówka: W przypadku realizacji zielonego dachu, w miarę możliwości wszystkie elementy i warstwy powinny należeć do tego samego, skoordynowanego systemu.

Ekstensywne zielone dachy wodne

Ekstensywne zielone dachy są tak popularne między innymi dlatego, że wymagają niewielkiej konserwacji. Dach wymaga regularnego podlewania tylko w fazie wzrostu. Dlatego należy zaplanować połączenia w pobliżu lub na dachu. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku intensywnie zielonych dachów. Po wyrośnięciu roślinności na dachu ekstensywnym nawadnianie zwykle nie jest już potrzebne, warstwa nasadzeń jest samowystarczalna i jest odpowiednio zasilana przez gromadzącą się wodę deszczową.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here