Poszerzenie strychu: jak postępować ”,

Możesz samodzielnie wykonać szkic przyszłego układu pokoju na poddaszu. Ale jeśli chodzi o szczegółowe planowanie elementów elektrycznych i grzejnych, znów potrzebny jest specjalista. Może to również pomóc w ustaleniu, które warunki w zakresie państwowych przepisów budowlanych lub ochrony przeciwpożarowej muszą być spełnione i wdrożone, aby można było zatwierdzić rozbudowę.
Po załatwieniu kwestii prawnych, inżynier budowlany dał zielone światło, uzyskano pozwolenie na budowę, a przede wszystkim wiesz, kto ma ułożyć i podłączyć linie energetyczne i wodociągowe - bo to tylko sprawa fachowców - Możesz zaczynać. Przy nachyleniu dachu 50 stopni można go rozbudować nawet o dwie kondygnacje, a jeśli wysokość jest odpowiednia, zaplanować również niewielki strych. W zakresie izolacji termicznej konieczne jest przestrzeganie wymagań Rozporządzenia o Oszczędności Energii (EnEV).
Podczas rozbudowy zbiera się dużo materiału, który trzeba przenieść na strych. Jeśli wcześniej na powierzchnię podłogi prowadziły tylko schody zajmujące mało miejsca lub drabina rozkładana, najpierw wymień schody, aby łatwo można było dostać materiały na górę. Chroń jednak stopnie tekturą, a balustrady folią bąbelkową - w końcu nie chcesz od razu wgnieceń i zadrapań w nowych schodach.
Wiele materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe czy wełna mineralna, nie może zamoczyć się. Potrzebujesz więc pomieszczenia do tymczasowego przechowywania. Oczywiście jest jeszcze lepiej, jeśli materiał do pracy można dostać „na czas” i od razu go zainstalować. Oczywiście wymaga to dobrego planowania przepływu pracy. Samodzielna konwersja strychu to nie tylko praca weekendowa, ale może być bardzo czasochłonna. Pomyśl także o pomocnikach i ich możliwościach czasowych.

Łatwy dostęp do strychu jest warunkiem koniecznym do rozbudowy.

Zdjęcie: iStock / irina88w

Inwentaryzacja strychu

Przed usunięciem strychu zrób przegląd i oceń jego stan. Ściany muszą być nie tylko suche i szczelne, ale także możliwie płaskie. Dlatego odsłonięte ściany należy wcześniej otynkować, aby można było szczelnie przykleić folię paroizolacyjną chroniącą przed wnikaniem pary wodnej. Pomiędzy krokwiami a dachówką powinna znajdować się paroprzepuszczalna membrana zabezpieczająca przed wilgocią mogącą przenikać z zewnątrz. Jeśli nie jest przepuszczalny dla dyfuzji, należy pozostawić szczelinę między materiałem izolacyjnym a podkładem w celu wentylacji. Zanim usuniesz irytujące belki lub słupki, koniecznie sprawdź - a jeszcze lepiej zlecić ich sprawdzenie - czy nie są elementami nośnymi.

Zmierz strych

Przejdź do zasady składania! Jednak przy większych odległościach i wysokości konstrukcji dachu dalmierze laserowe są bezkonkurencyjnie szybkie, wygodne, a przede wszystkim bezpieczniejsze niż taśmy miernicze i drabiny. Zmierz powierzchnie dachu pod kątem wymaganych materiałów izolacyjnych, a także rozstaw krokwi, głębokość krokwi i szerokość krokwi. Potrzebujesz tego do wymiarów i grubości poszczególnych arkuszy izolacyjnych, które w większości są wykonane z wełny mineralnej i których oczywiście nie chcesz ciąć na kawałki. Uwaga: krokwie niekoniecznie mają wszędzie takie same wymiary, więc mierz je w kilku miejscach. Jeśli krokwie nie są wystarczająco głębokie, należy je zdublować odpowiednimi belkami, aby materiał izolacyjny również się w nie wpasował.
Jeżeli posadzka jest jeszcze wyższa niż obecny poziom z powodu planowanych wypełnień wyrównujących, wylewek, izolacji i nowych wykładzin podłogowych, zaznacz na ścianach tzw. wykończona podłoga będzie. Jest to ważne dla późniejszych połączeń.

Zainstaluj lub wymień okna na strychu

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowe okna, czy wymieniasz istniejące, ponieważ nie są już energetycznie aktualne: wszystko, co ma związek z oknami, najlepiej zrobić najpierw. Oznacza to, że nie musisz usuwać właśnie zainstalowanej izolacji, nowa podłoga nie jest uszkodzona, a także masz więcej światła do innych prac.
Możesz samodzielnie zamontować małe świetliki, które mieszczą się między dwiema krokwiami. W przypadku większych jednak zwykle trzeba usunąć jedną lub dwie krokwie. Stolarz woli to robić. W razie potrzeby może również zamontować lukarny, które dadzą powiększonemu pomieszczeniu więcej miejsca do stania.
Wymiana okien pionowych wymaga umiejętności manualnych i doświadczenia, pomocnika i niezbędnej ostrożności. Tak to działa: Zmierz stare okno wewnątrz i na zewnątrz, podważ stare okno i ościeżnicę do wewnątrz, zamontuj nową ościeżnicę za pomocą klinów lub podkładek montażowych w odpowiedniej odległości od ściany i kołkiem ościeżnicę. Na koniec zaizoluj i uszczelnij ościeżnicę i oścież okienny.

Poszerzenie poddasza i jednoczesne wkomponowanie dużych okien zapewnia jasność w nowo powstałej przestrzeni mieszkalnej.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Izolacja termiczna poddasza

Jeśli rozbudowujesz strych, nie będziesz w stanie uniknąć izolacji. W zależności od budżetu możliwe są różne warianty izolacji. Najskuteczniejszym, ale i najdroższym wariantem jest izolacja nakrokwiowa, w której materiał mocuje się pomiędzy krokwiami a pokryciem dachowym - a więc cały dach musi być w tym celu pokryty. Dlatego częściej stosowana jest izolacja między krokwiami, w której wełna mineralna jest wciskana między krokwiami. Uwaga: Przechowuj rachunki za wełnę mineralną w bezpiecznym miejscu - jeśli Ty lub Twoje dzieci musicie wyrzucić wełnę szklaną za kilkadziesiąt lat, znaczenie będzie miała jej jakość i klasa ochrony. 
W przypadku izolacji między krokwiami krokwie muszą być na tyle mocne, aby również kończyły się wełną mineralną i nic nie wystawało. Jeśli tak nie jest, krokwie należy wzmocnić, ale oznacza to utratę przestrzeni życiowej, ponieważ krokwie bardziej wystają do pomieszczenia. Izolacja pod krokwiami to najprostsza metoda: bardzo cienkie, ale bardzo wydajne panele izolacyjne są umieszczane pod krokwiami, co zmniejsza przestrzeń wewnętrzną.
Sama praca nie jest trudna, ale trzeba uważać, bo nawet drobne błędy mogą spowodować duże problemy. Na przykład nieszczelna paroizolacja może zrujnować całe przedłużenie dachu i doprowadzić do powstania pleśni. Jeśli strych posiada już odpowiednią folię paroizolacyjną, sprawdź, czy nie ma pęknięć i zacieków, najlepiej po długim okresie deszczu.

Paroizolacja

Folia paroizolacyjna PE uszczelnia poddasze od przestrzeni mieszkalnej, dzięki czemu wilgoć z niej nie może wnikać do materiału izolacyjnego w postaci kondensacji. Jest to konieczne ze względu na różnicę temperatur między wnętrzem a izolacją – izolacja jest zawsze zimniejsza. Ponieważ zimne powietrze może wchłonąć mniej wilgoci, wilgoć z wnętrza skrapla się na izolacji i belkach dachowych, tworząc wodę. A to może powodować pleśń. Ale wnętrze jest suche? Tylko odczuwalne, bo tylko wydychane powietrze jest wilgotne.
Paroizolacja jest szczególnie ważna wokół okna, ponieważ tam mogą powstawać mostki termiczne, a w miejscach ostygnięcia może tworzyć się kondensacja. Ponieważ folie są zszywane, a tym samym perforowane, paski muszą odpowiednio zachodzić na siebie. W miejscach zszytych zaklej zszywki taśmą samoprzylepną, aby wszystko było naprawdę szczelne. W międzyczasie zamiast folii paroizolacyjnych PE stosuje się również oddychające membrany klimatyczne, które mocuje się do krokwi za pomocą pasków Velcro.
Nad paroizolacją można przymocować kontrłaty, a następnie wypełnić przestrzenie między nimi dodatkową cienką izolacją podkrokwiową. Zwiększa to izolacyjność, ale jednocześnie sprawia, że ​​pomieszczenie jest trochę mniejsze.

Ścianki działowe i okładziny na poddaszu

Kolejne ściany budowane są zwykle jako płyty gipsowo-kartonowe z mocnej płyty gipsowo-kartonowej, gdy poddasze jest rozbudowywane. Do pomieszczeń mokrych stosuje się impregnowane, zielone panele, a do pomieszczeń normalnych szare, które są przykręcane do wcześniej zamontowanej ramy z profili metalowych za pomocą wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych. Taśma uszczelniająca do izolacji akustycznej jest przyklejana z tyłu tych metalowych profili przed przykręceniem. Gotowe ściany mają dobre dziesięć centymetrów grubości ze wspólnymi profilami U i płytą gipsowo-kartonową. Należy to wziąć pod uwagę podczas pozycjonowania ścian i metalowych profili przykręcanych do podłogi i ścian.
Gdy metalowa rama jest na swoim miejscu, najpierw przykręć płytę gipsowo-kartonową z jednej strony, zaizoluj wnękę między nimi i ułóż kable. Albo lepiej - bo teraz specjalista musi sobie z tym poradzić: Zleć ułożenie i podłączenie, jeśli chodzi o kielichy, rury grzewcze lub wodno-kanalizacyjne. Następnie ubierz się po drugiej stronie. Podobnie jak w przypadku konstrukcji ściany, to samo dotyczy tutaj: brak połączeń krzyżowych! Ponieważ nadal widać poszczególne panele i są one oddzielone od siebie bruzdami, wypełnij szczeliny, a następnie wyszlifuj ścianę na gładko. To bardzo drobna sprawa i powinna być wykonana z maską na twarz i przy otwartym oknie.
Krokwie są również obłożone płytą gipsowo-kartonową, która nie jest przykręcana bezpośrednio do folii paroizolacyjnej, ale zawsze do konstrukcji nośnej wykonanej z łat.

Instalacje elektryczne i wodne do rozbudowy poddaszy

Ogrzewanie, woda i wszystko, co ma związek z elektrycznością - to tylko dla ekspertów. Nie tylko przy demontażu dachu, ale także przy innych projektach.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Połóż podłogę na strychu

W większości przypadków konwersję poddasza wykonujesz za pomocą podłogi, a następnie umeblujesz pokój i pomalujesz lub wytapetujesz suche ściany. Ponieważ po zakończeniu budowy podłogi nie zostanie ona uszkodzona i zostanie odseparowana od nowych ścian - środek wygłuszający. Tylko jeśli od początku nie jesteś do końca pewien, czy i gdzie chcesz przenieść nowe ściany, budujesz podłogę wcześniej.
Wyrównaj na sucho, zaizoluj i ułóż wykładzinę - możesz to zrobić samodzielnie. Podłoga musi być oczywiście równa i stabilna, ale także izolowana. W przeciwnym razie możesz usłyszeć stukot na podłodze poniżej. Jeśli podłoga jest równa, często wystarcza wykończona izolacja akustyczna odgłosu kroków z rolki, podobnie jak w przypadku laminatu na zatrzask lub parkietu.
W przeciwnym razie musisz odłączyć wykładzinę podłogową, tj. zainstalować ekrany dźwiękochłonne. Na przykład można układać suchy jastrych, podobny do laminatu na klik - ale elementy jastrychu są sklejone. Jeśli oryginalna podłoga jest bardzo nierówna i trzeba wyrównać większe niż dziesięć centymetrów różnice wysokości? W takim przypadku możliwe jest wypełnienie zespolone z cząstek izolacyjnych związanych cementem pomiędzy stabilnymi belkami na podłodze.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here