Izolacja strychu: trzeba na to zwrócić uwagę ”,

Jeśli chcesz wykorzystać pomieszczenie pod dachem jako miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju drobiazgów, możesz ograniczyć się do zaizolowania podpowierzchni. Jednak aby powiększyć strych i przekształcić go w wygodną przestrzeń życiową, wymagane jest bardziej rozbudowane podejście. Ostatecznie obowiązuje następująca zasada: Każdy projekt niesie ze sobą własne wyzwania, w zależności od indywidualnych okoliczności na miejscu. Niemniej jednak można odnotować pewne ogólne informacje na temat gładkiej izolacji poddasza.

Zaizoluj strych podczas rozbudowy

Pomieszczenie pod dachem zwykle oferuje miejsce do przechowywania ozdób choinkowych, starych płyt i mebli, które wyszły z mody. Jej najpełniejszy potencjał jest rzadko rozpoznawany, a także wykorzystywany. Każdy, kto zdecyduje się na przebudowę loftu, szybko przekona się, że istnieją niewyobrażalne możliwości. Jeśli nie przemawiają temu ani aspekty statyczne, ani przepisy budowlane, można wykonać lukarnę, a nawet szykowną loggię dachową. Jedną z możliwości poprawy wpadania światła w wcześniej dość ciemnym pomieszczeniu jest zamontowanie dużych okien, takich jak okna strychowe lub przesuwne okna dachowe.
Masz mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o izolację. Jest to konieczne we wszystkich przypadkach, ale ma również tę zaletę, że traci się mniej ciepła, a przestrzeń mieszkalna nie nagrzewa się nadmiernie latem ani nie ochładza się nieprzyjemnie zimą.
Rozróżnia się środki do izolacji stropu poddaszy oraz środki do izolacji wewnętrznej i zewnętrznej dachów.
 

Jeśli chcesz wykorzystać strych jako przestrzeń mieszkalną, najlepiej zaizoluj zarówno podłogę, jak i ściany.

Fot. iStock / Katarzyna Bialasiewicz

Środki do izolacji stropu poddaszy

Zaizoluj strych, może również oznaczać pozostawienie dachu w pierwotnym stanie, a zamiast tego energetyczną aktualizację podłoża. Ma to sens, jeśli przestrzeń wcześniej wykorzystywana jako powierzchnia magazynowa ma nadal służyć jako taka - i istnieje potrzeba działania w odniesieniu do wartości U stropu najwyższej kondygnacji. Izolacja poddasza jest jednym z najskuteczniejszych ze wszystkich środków izolacyjnych, ponieważ pozwala na uzyskanie znacznie lepszych wartości izolacyjnych, zwłaszcza w starzejących się budynkach. Co więcej, w tym przypadku bardziej ekonomiczne jest ocieplenie podłogi niż ocieplenie skośnych sufitów.
 

  • Izolacja sufitu

W przypadku ocieplenia podstropowego podłoga poddasza izolowana jest od dołu. Izolacja jest mocowana do sufitu pomieszczenia poniżej i zmniejsza jej wysokość. Należy zintegrować paroizolację, aby materiał izolacyjny nie uległ zawilgoceniu. Dołącz to do „ciepłej strony”. W ten sposób warstwa izolacyjna odcina szczelnie od ogrzewanego pomieszczenia.

  • Fałszywa izolacja sufitu

W przypadku stropu z belek drewnianych szczególnie odpowiednia jest izolacja pośrednia stropu. Wdmuchiwane materiały izolacyjne, takie jak celuloza, są instalowane pomiędzy lub ekspandowany granulat szklany jest używany jako suche wypełnienie. Tworzy to nie tylko gęstą, ale także dźwiękochłonną warstwę.

  • Ujawnianie izolacji

Najczęściej stosowana jest izolacja nadstropowa. Tu jednak trzeba zdecydować, czy podłoga ma być dostępna, czy nie. Należy pamiętać, że wariant, po którym można chodzić, jest znacznie droższy i bardziej skomplikowany. Wysiłek związany z izolacją od góry do dołu jest ograniczony. To samo dotyczy kosztów, ponieważ przy grubości materiału izolacyjnego 20 centymetrów są to tylko od 40 do 50 euro za metr kwadratowy.
Niedostępne: W przypadku izolacji poddasza, do której nie ma dostępu, należy najpierw zdecydować, czy należy zamontować tzw. paroizolację. Ta hermetyczna folia zapobiega zawilgoceniu izolacji i jest szczególnie polecana do stropów z belkami drewnianymi. Jak tylko folia zostanie nałożona, możesz zacząć od izolacji. Stosowane są tutaj zarówno maty izolacyjne, jak i płyty izolacyjne. Aby zapewnić szczelność połączeń, panele układa się zwykle w dwóch warstwach. Połączenia są przesuwane, aby uniknąć mostków termicznych.
Możliwość chodzenia: Jeśli chcesz wykorzystać strych na przykład jako przestrzeń mieszkalną, powinieneś ułożyć solidne panele izolacyjne pod płytami stropowymi. Tutaj też trzeba układać w dwóch warstwach i z przestawnymi fugami. Normalne deski podłogowe można następnie zamontować na górze.
Częściowo dostępne: Jeśli chcesz sięgnąć do urządzeń technicznych lub komina na podłodze, możesz udostępnić część strychu. W tym celu tworzy się chodniki za pomocą izolacji z wełny mineralnej. Obszary, po których nie chodzi się, można wyposażyć w materiały izolacyjne z wełny szklanej.

Środki do izolacji wewnętrznej i zewnętrznej dachów

Aby móc wykorzystać strych jako przestrzeń mieszkalną, nie wystarczy tylko wykonać ocieplenie poddasza. Zamiast tego cały dach musi być wyposażony w materiały izolacyjne. Tutaj również rozróżnia się trzy różne środki.
Zanim jednak zaczniesz izolację, powinieneś również nałożyć paroizolację na materiał izolacyjny na dachu. Ta hermetyczna folia, której poszczególne paski są spięte do krokwi na zakładkę, zapobiega zawilgoceniu izolacji. Przejścia folii oklejone są taśmą aluminiową. W celu uzyskania pełnej paroizolacji, majsterkowicze powinni również zamaskować przejścia do ścian i świetlików taśmą uszczelniającą.

  • Między izolacją krokwi

Istniejące budynki z rozłożystym dachem dwuspadowym z membraną dachową, których pokrycie jest jeszcze w dobrym stanie, można bez problemu samodzielnie ocieplić. Tak zwana izolacja międzykrokwiowa to opłacalne rozwiązanie. Materiał izolacyjny mocowany jest od wewnątrz w przestrzenie między krokwiami. Drewniane belki biegnące ukośnie od kalenicy do okapu nazywane są krokwiami.
Oczywiście każdy majsterkowicz sam decyduje, jakiego materiału użyje do ocieplenia poddasza, ale ci, którzy używają tak zwanych filców dociskowych, są po bezpiecznej stronie. Dzieje się tak dlatego, że są one ciasno umieszczone między belkami.
Wskazówka: Tnij tkaniny nieco szerzej niż rzeczywiste odstępy między krokwiami, aby łatwiej było je ze sobą ścisnąć.
Folie zaciskowe składają się np. z wełny mineralnej, takiej jak wełna szklana lub kamienna, która ma doskonałe właściwości dźwiękochłonne i przeciwpożarowe. Dodatkowo można zastosować maty wykonane z elastycznych naturalnych materiałów izolacyjnych, takich jak juta, wełna owcza, korek, włókno drzewne i konopie. Odpowiednie są również twarde pianki z tworzyw sztucznych i arkusze celulozy.
Izolacja między krokwiami obejmuje również ostateczne sklejenie warstwy izolacji płytą gipsowo-kartonową lub materiałami drewnopochodnymi. W międzyczasie należy stworzyć tzw. poziom instalacji. Jest to wgłębienie utworzone przez przymocowanie kantówek do paroizolacji. Drewno służy jako podstawa do mocowania ostatecznej okładziny.

Zaizoluj strych: instrukcje wideo

Zdjęcie startowe Źródło: iStock / LianeM

  • Izolacja podkrokwiowa

Izolację podkrokwiową stosuje się zawsze, gdy ze względów konstrukcyjnych nie jest możliwa gruba izolacja między krokwiami lub warstwa izolacji jest niewystarczająca. Jako majsterkowicz możesz następnie nałożyć dodatkową warstwę pod krokwie.
 

  • Izolacja nakrokwiowa

Izolacja nadkrokwiowa jest najbardziej skomplikowana i kosztowna, ponieważ cały dach musi być pokryty tą izolacją dachową. Następnie na całą powierzchnię dachu układany jest zamknięty daszek z elementów izolacyjnych. Na przykład stosuje się do tego sztywne płyty piankowe wykonane z poliuretanu. Najlepiej, aby to zadanie wykonał fachowiec.
Dobrze wiedzieć: Płytki układa się zawsze po stronie okapu i ciągnie od dołu do góry.

Jaki jest koszt materiału i konstrukcji??

Koszt ocieplenia poddasza uzależniony jest od powierzchni oraz materiału i metody ocieplenia. Ponadto należy liczyć się z oszczędnościami energii w dłuższej perspektywie, których nie zawsze można obliczyć dokładnie przed izolacją, ale co stanowi znaczne odciążenie portfela. 
Jednak w przypadku izolacji międzykrokwiowej koszty materiałów i konstrukcji są możliwe do opanowania, pod warunkiem, że nie zostanie to przeprowadzone w trakcie kompletnej renowacji dachu. Hobbystyczni majsterkowicze mogą spodziewać się około 50 do 100 euro za metr kwadratowy. Za strych o powierzchni 50 metrów kwadratowych kosztuje od 2.500 i 5.000 euro.
W tym kontekście warto wiedzieć, że w przypadku renowacji, które osiągają szczególnie dobre właściwości izolacyjne, udostępnianych jest szereg dotacji inwestycyjnych i pożyczek na lepszych warunkach, na przykład przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Bank rozwoju zapewnia środki finansowe w przypadku spełnienia określonych standardów energetycznych. Kluczowe liczby dostarczają informacji na ten temat. Obowiązuje zasada: Najniższa możliwa wartość kluczowa oznacza niskie zużycie energii przez nieruchomość, a co za tym idzie wysoką kwotę dotacji. Kalkulacja oparta jest na Rozporządzeniu o oszczędzaniu energii (EnEV 2014).

Rozporządzenie o oszczędzaniu energii reguluje grubość materiału izolacyjnego

EnEV 2014 przewiduje współczynnik przenikania ciepła (wartość U) maksymalnie 0,24 W na metr kwadratowy kelwina dla izolacji międzykrokwiowej na dachach skośnych, co jest często przeprowadzane.
Warto wiedzieć: im mniejszy współczynnik, tym lepsza izolacja i oszczędność energii. Mówiąc prościej, wartość 0,24 W na metr kwadratowy Kelvina oznacza, że ​​hobbystyczni rzemieślnicy zwykle muszą pracować z co najmniej 20 centymetrami materiału izolacyjnego. Ale i tutaj wyjątek potwierdza regułę. Wymóg prawny uważa się również za spełniony, jeśli w przypadku braku miejsca – np. ze względu na podaną wysokość krokwi – w ramach renowacji zostanie zastosowana najlepsza możliwa grubość izolacji. W takim przypadku majsterkowicze powinni zadbać o zastosowanie materiału izolacyjnego o możliwie najniższym przewodnictwie cieplnym, aby uzyskać optymalne wyniki pod względem właściwości izolacyjnych na małej przestrzeni.
Ustawodawstwo określa również wartość U na poziomie 0,24 W na metr kwadratowy kelwina dla strychów, które nie są wykorzystywane jako przestrzeń mieszkalna. Dotyczy to ocieplenia stropu ostatniej kondygnacji, czyli podpowierzchni poddasza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here