Ocieplenie dachu

Strome czy płaskie - dach musi być ocieplony

Dach to element, który oprócz elewacji stanowi największą powierzchnię domu. Jego udział w jakości energetycznej całego budynku jest odpowiednio wysoki. Nieizolowany dach to prawdziwy skarb energii. Instytut Wohnen und Umwelt (IWU) obliczył, że do ogrzania samego poddasza w domu jednorodzinnym potrzeba od 500 do 800 litrów oleju opałowego.

Izolacja termiczna dachu © Alterfalter, fotolia.com

We współczesnej architekturze można wyróżnić dwa podstawowe typy dachów:

  • Dachy skośne: Ten typ obejmuje wszystkie dachy ze spadzistą powierzchnią dachu.
  • Dachy płaskie: ten typ obejmuje wszystkie dachy, które nie mają nachylenia dachu lub których nachylenie dachu jest mniejsze niż 25 procent.

Podczas gdy dach dwuspadowy pokrywa rozszerzalną, a tym samym użyteczną przestrzeń dachu, zwykle nie można wykorzystać przestrzeni dachowej pod płaskim dachem spadzistym. Płaski dach stanowi raczej koniec najwyższej kondygnacji.

Różne wymagania dotyczące izolacji termicznej

Dach dwuspadowy to złożona konstrukcja składająca się z konstrukcji dachowej i przymocowanego do niej pokrycia dachowego. Płaski dach to zazwyczaj żelbetowa konstrukcja odlewana, a zatem bardziej przypominająca ścianę. Ustawa o Energii Budowlanej (GEG) stawia zatem różne wymagania dotyczące izolacji termicznej dachów płaskich i spadzistych:

  • Maksymalna wartość współczynnika U wynosząca 0,24 W/(m²K) dotyczy dachów spadzistych
  • Maksymalna wartość współczynnika U wynosząca 0,2 W/(m²K) dotyczy dachów płaskich

Podobnie jak wartości U, systemy izolacyjne dla dachów płaskich i spadzistych również się różnią.

Specyfikacje współczynnika U dla dachu

Izolacja sprawia, że ​​najwyższe piętro nadaje się przede wszystkim do zamieszkania

W przypadku dachu dwuspadowego izolacja jest kluczowym elementem zapewniającym wygodną przestrzeń dachową. Jeśli nie ma izolacji, to nie tylko zimą pod dachem jest za zimno. Latem na zewnętrznej poszyciu dachu panują temperatury od 70 do 80 stopni Celsjusza z powodu promieni słonecznych. Jeśli nie ma izolacji, wnętrze dachu nagrzewa się również tak bardzo, że mieszkańcy nie mogą przebywać w pokojach.

Dobry dach musi być wiatroszczelny

Przez długi czas nie doceniano szczelności dachów spadzistych. Nawet jeśli zainstalowano wystarczającą ilość materiału izolacyjnego, ciepło jest dosłownie wyciągane przez wiatr przepływający przez dach przez szczeliny i pęknięcia. Dlatego profesjonalna izolacja dachu skośnego zawsze zawiera warstwę szczelną.

Dodatkowe informacje

Izolacja dachu skośnego

Stromy dach - cenna przestrzeń życiowa Wiele osób kojarzy strych z przytulnością. Własne stoki tworzą przyjemną atmosferę. Jest to podkreślone, jeśli na przykład widoczne są niektóre belki konstrukcji dachu. Jesienią, gdy na zewnątrz burzy

..

Kontynuuj czytanie "


Izolacja dachów płaskich

Dach płaski – wiele zalet Dawniej uważano je za problematyczne, dziś dachy płaskie przeżywają renesans we współczesnej architekturze. Znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych czy dużych budynkach mieszkalnych, ale także w domach jedno- i dwurodzinnych. To nie jest uzasadnione

..

Kontynuuj czytanie "


Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here